Znamy już „Liderów Polskiej Ekologii”
Znamy już tegorocznych „Liderów Polskiej Ekologii”. Tytułem tym zostało uhonorowanych 15 nowych podmiotów. Nagrody wręczy Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w MŚ, Główny Konserwator Przyrody i jednocześnie Przewodniczący Rady Programowej Konkursu – informuje Ministerstwo Środowiska.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 80 jednostek. O nagrodę ubiegało się 35 gmin, związków gmin i powiatów, 42 przedsiębiorstwa oraz 3 organizacje pozarządowe.
Podczas oceny zgłoszonych wniosków niezależni eksperci oraz Rada Programowa szczególną uwagę zwracali na zastosowanie najbardziej efektywnych ekologicznie i ekonomicznie rozwiązań. Do wizytacji, stanowiących końcowy etap oceny, Rada Programowa wybrała 23 przedsięwzięcia, 15 z nich to zdobywcy tegorocznych statuetek i tytułów „Lider Polskiej Ekologii 2011”.
–„Uczestnikom Konkursu ubiegającym się o tytuł „Lidera Polskiej Ekologii” poprzeczkę ustawiono bardzo wysoko. Mimo to wybór tych najlepszych, wybór Liderów nie był sprawą prostą, bo każde zgłoszone do Konkursu przedsięwzięcie zasługuje na uznanie” – powiedział Janusz Zaleski.
Tytuł „Lidera Polskiej Ekologii” nadawany przez Ministra Środowiska jest uhonorowaniem wszystkich, którzy przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naszego kraju i jakości życia mieszkańców, których działania mają wymierny efekt zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej. Nagroda przyznawana jest od 1996 roku.
Tytuł – „Lider Polskiej Ekologii” – w 2011 roku otrzymali:
KATEGORIA: JEDNOSTKA SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO
Podkategoria: GMINA MIEJSKA
- Miasto Gdańsk, woj. pomorskie – za „Kompleksowe działania na rzecz ochrony środowiska”.
Podkategoria: GMINA MIEJSKO-WIEJSKA
- Gmina Karlino, woj. zachodniopomorskie – za „Realizację zadań proekologicznych w gminie”.
Podkategoria: GMINA WIEJSKA
- Gmina Duszniki, woj. wielkopolskie – za „Aktywną ochronę środowiska w Gminie Duszniki”;
- Gmina Rewal, woj. zachodniopomorskie – za „Działania na rzecz ochrony środowiska”.
Podkategoria: ZWIĄZEK GMIN
- Związek Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle, woj. podkarpackie – za „Program poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki”.
Podkategoria POWIAT ZIEMSKI
Nominacji nie przyznano
KATEGORIA: PRZEDSIĘBIORSTWO
Podkategoria: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNE
- TAURON Wytwarzanie Spółka Akcyjna – Oddział Elektrownia Jaworzno III w Jaworznie, woj. śląskie – za „Modernizację IOS, budowę III ciągu odsiarczania spalin dla bloków nr 3 i 4 oraz budowę osadnika żużla”.
Podkategoria: PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUGOWE
- SARPI Dąbrowa Górnicza Sp z o.o. w Dąbrowie Górniczej, woj. śląskie – za „Rozbudowę i modernizację instalacji do termicznego unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych i przemysłowych”.
Podkategoria: PRZEDSIĘBIORSTWO ŚWIADCZĄCE USŁUGI KOMUNALNE
- KOM-EKO S.A. w Lublinie, woj. lubelskie – za przedsięwzięcie „Odzyskujemy czysty Lublin”;
- Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. w Tychach, woj. śląskie – za „Modernizację oczyszczalni ścieków w Tychach-Urbanowicach”.
Podkategoria: PRZEDSIĘBIORSTWO LEŚNE, ROLNICZE, PRZYRODNICZE
- Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu, woj. dolnośląskie – za „Ochronę przyrody na użytku ekologicznym jako element zrównoważonego rozwoju regionu”.
KATEGORIA: WYRÓB
Podkategoria: TECHNOLOGIE
- Biuro Projektów KOKSOPROJEKT Sp. z o.o. w Zabrzu, woj. śląskie – za „Nowoczesną technologię oczyszczania gazu koksowniczego z zastosowaniem innowacyjnych i ekologicznie skutecznych rozwiązań”;
- Nadleśnictwo Bytnica, woj. lubuskie – za „Wzbogacenie bioróżnorodności w lasach Nadleśnictwa Bytnica przez zastosowanie Metody Sobańskiego”.
Podkategoria: URZĄDZENIA
- APATOR S.A. w Toruniu, woj. kujawsko-pomorskie – za „Urządzenia tworzące przedpłatowo-kredytowe systemy pomiarowe”.
KATEGORIA: STOWARZYSZENIA I FUNDACJE
- Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, woj. warmińsko-mazurskie – za działania „W trosce o środowisko naturalne Krainy Wielkich Jezior Mazurskich”;
- Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska im. hr. Stefanii Raczyńskiej w Żarkach Letnisko, woj. śląskie – za akcję „Czysty Las, Czyste Letnisko”.