Co zrobić ze zużytym olejem? Możesz go oddać do olejomatu- Ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości W Płocku stanęły olejomaty. Można w nich zostawić zużyty olej spożywczy

W Płocku stanęły olejomaty. Można w nich zostawić zużyty olej spożywczy

Zużyty olej spożywczy to jeden z najczęściej niewłaściwie utylizowanych odpadów w gospodarstwach domowych. Wylewany do zlewu czy toalety powoduje poważne szkody dla środowiska i infrastruktury kanalizacyjnej. W odpowiedzi na ten problem w Płocku uruchomione zostały pierwsze Olejomaty – innowacyjne urządzenia umożliwiające mieszkańcom bezpieczną i wygodną zbiórkę zużytego oleju spożywczego.

Olejomat w Płocku, fot. EMKA S.A.,

Olejomat w Płocku, fot. EMKA S.A.,
Spis treści

Od 28 stycznia mieszkańcy Płocka mogą korzystać z trzech Olejomatów, które pojawiły się w kluczowych punktach miasta: ul. Misjonarska 12, 09-402 Płock, ul. Miodowa 8, 09-400 Płock, ul. Krakówka 2, 09-401 Płock. Dwa kolejne urządzenia zostaną uruchomione już w lutym.

Dlaczego recykling oleju jest ważny?

Zużyty olej spożywczy (UCO – Used Cooking Oil) to odpad powstający w każdym gospodarstwie domowym. Obejmuje m.in. olej i masło po smażeniu, olej z sałatek, puszek i konserw, margarynę, tłuszcze pozostałe po pieczeniu mięs, a także oleje wykorzystywane w marynatach i sosach. Choć często traktowany jest jak zwykły odpad płynny, jego niewłaściwa utylizacja niesie poważne konsekwencje. Olej wylewany do kanalizacji osadza się w rurach, prowadząc do ich zapychania i powstawania trudnych do usunięcia złogów tłuszczowych, co skutkuje kosztownymi w naprawie awariami infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Jeśli przedostanie się do gleby lub wód powierzchniowych, może powodować ich skażenie i zaburzać ekosystemy wodne.

– W Polsce każdego roku zużywa się setki tysięcy ton oleju spożywczego, jednak jego odzysk wciąż pozostaje na niskim poziomie. Odpowiednia zbiórka i przetwarzanie UCO pozwalają nie tylko ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, ale także wykorzystać ten surowiec do produkcji nowoczesnych paliw odnawialnych. To realny krok w stronę redukcji emisji CO₂ i rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym – mówi Małgorzata Rdest, Wiceprezes firmy EMKA.

Odzyskany olej może być ponownie wykorzystany nie tylko w przemyśle paliwowym, ale także przy produkcji detergentów, świec oraz innych komponentów przemysłowych. Dzięki odpowiedniej segregacji ograniczamy negatywny wpływ odpadów na środowisko i przyczyniamy się do bardziej efektywnego wykorzystania surowców.

 

5/5 - (4 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments