Znicze za darmo? Dlaczego zniczodzielnie zyskują na popualrności
Ekologia.pl Wiadomości Znicze za darmo? Oto, dlaczego zniczodzielnie zyskują na popualrności

Znicze za darmo? Oto, dlaczego zniczodzielnie zyskują na popualrności

Zbliża się okres Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny – czas refleksji i wspomnień o bliskich, którzy odeszli. Niestety, to także moment, kiedy na cmentarzach pojawiają się tony niesegregowanych odpadów. Ale jest rozwiązanie! W całej Polsce powstają zniczodzielnie – miejsca, gdzie możesz oddać i zabrać znicze, a tym samym pomóc naszej planecie!

Gdzie znajdziemy zniczodzielnie?

Fot. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

Przy polskich cmentarzach coraz częściej można zobaczyć regały z napisem „Zniczodzielnia”. Co to takiego? Zniczodzielnie to specjalne półki, na których zostawisz zużyte znicze, o ile są w dobrym stanie. Szklany znicz wystarczy umyć, a następnie umieścić na półce, by inna osoba mogła z niego skorzystać. Zdarza się też, że ludzie zostawiają nowe wkłady albo klasyczne pełne znicze. Dzięki tej prostej inicjatywie, osoby, które nie mogą sobie pozwolić na zakup nowych zniczy, mogą skorzystać z lampki pozostawionej przez kogoś innego. To nie tylko sposób na oszczędność, ale także krok w stronę ekologii! Recykling zniczy pomaga ograniczyć ilość odpadów na cmentarzach i zmniejsza zanieczyszczenie środowiska.

Obecnie w Polsce działa kilkadziesiąt zniczodzielni, m.in. w Warszawie, Wołominie, Łomiankach, Płocku, Częstochowie, Poznaniu i Świdniku. Popularność tych inicjatyw rośnie, a więcej lokalnych mieszkańców docenia korzyści płynące z dzielenia się zniczami.

Pamiętajmy, że czas Wszystkich Świętych jest trudny zarówno dla nas, jak i dla naszej planety. Na cmentarzach pozostają ogromne ilości odpadów, a spalanie świec generuje szkodliwe substancje, które wpływają na nasze zdrowie. Dlatego, odwiedzając miejsca pamięci, nie zapominajmy o segregacji odpadów i korzystajmy z dobrodziejstw zniczodzielni! Razem możemy zadbać o środowisko!

 

5/5 - (4 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments