AL GORE. Biografia sylwetki - Albert Arnold Gore

Fot.: Wikipedia, CC Al Gore Fot.: Breuwi, CC/Wikipedia
Al Gore urodził się 31 marca 1948 r. w stolicy USA Waszyngtonie. Z zawodu dziennikarz, autor kilku książek jest działaczem na rzecz ochrony środowiska. Wcześnie − bo już pod koniec lat 60-tych ubiegłego stulecia − zainteresował się problemem globalnego ocieplenia.
W kolejnych latach, jako wpływowy i popularny polityk inicjował dyskusje i działania zmierzające do przekazania światu informacji oraz pobudzania polityków, przedstawicieli biznesu i zwykłych ludzi do zapobiegania degradacji środowiska.


"Nie możemy dłużej pozwalać sobie na postrzeganie globalnego ocieplenia jako tematu politycznego - jest to bowiem największe moralne wyzwanie, jakiemu musi stawić czoła światowa cywilizacja".

Początek drogi i wykształcenie


Ojcem Ala Gore'a był Albert Gore senior, wieloletni kongresman i senator ze stanu Tennessee. Al Gore ukończył prestiżowy Uniwersytet Harvarda (gdzie studiował w latach 1965-1969). W latach 1969-1971 odbył służbę wojskową w Wietnamie w pionie prasowym armii ( uważał się za przeciwnika tej wojny). Nigdy potem nie eksponował swego kombatanctwa, które odróżniało go choćby od Billa Clintona czy George'a W. Busha. Po powrocie do Tennessee Gore pracował jako dziennikarz.

Od 1976 roku Gore zasiadał w Izbie Reprezentantów przez cztery dwuletnie kadencje. W roku 1984 i 1990 wygrał wybory do Senatu. W kongresie dał się poznać jako tzw. konserwatywny demokrata i działacz na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

W czasie I wojny w Zatoce Perskiej Al Gore jako jeden z nielicznych demokratycznych senatorów poparł wysłanie wojsk do Kuwejtu i Iraku. W czasie, kiedy zasiadał w senacie napisał bestsellerową książkę traktującą o ochronie środowiska pt. „Ziemia na krawędzi”.

Al Gore w 2007 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, Fot. openDemoracy[CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Szukaj sylwetki ekologa
>> Zamknij <<

Zobacz także

Powstanie domena .ecoPowstanie domena .eco
Pasaż zakupowy