AL GORE. Biografia sylwetki - Albert Arnold Gore

Fot.: Wikipedia, CCAl Gore Fot.: Breuwi, CC/Wikipedia
Al Gore urodził się 31 marca 1948 r. w stolicy USA Waszyngtonie. Z zawodu dziennikarz, autor kilku książek jest działaczem na rzecz ochrony środowiska. Wcześnie − bo już pod koniec lat 60-tych ubiegłego stulecia − zainteresował się problemem globalnego ocieplenia.
W kolejnych latach, jako wpływowy i popularny polityk inicjował dyskusje i działania zmierzające do przekazania światu informacji oraz pobudzania polityków, przedstawicieli biznesu i zwykłych ludzi do zapobiegania degradacji środowiska.

"Nie możemy dłużej pozwalać sobie na postrzeganie globalnego ocieplenia jako tematu politycznego - jest to bowiem największe moralne wyzwanie, jakiemu musi stawić czoła światowa cywilizacja".

Początek drogi i wykształcenie

Ojcem Ala Gore'a był Albert Gore senior, wieloletni kongresman i senator ze stanu Tennessee. Al Gore ukończył prestiżowy Uniwersytet Harvarda (gdzie studiował w latach 1965-1969). W latach 1969-1971 odbył służbę wojskową w Wietnamie w pionie prasowym armii ( uważał się za przeciwnika tej wojny). Nigdy potem nie eksponował swego kombatanctwa, które odróżniało go choćby od Billa Clintona czy George'a W. Busha. Po powrocie do Tennessee Gore pracował jako dziennikarz.

Od 1976 roku Gore zasiadał w Izbie Reprezentantów przez cztery dwuletnie kadencje. W roku 1984 i 1990 wygrał wybory do Senatu. W kongresie dał się poznać jako tzw. konserwatywny demokrata i działacz na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

W czasie I wojny w Zatoce Perskiej Al Gore jako jeden z nielicznych demokratycznych senatorów poparł wysłanie wojsk do Kuwejtu i Iraku. W czasie, kiedy zasiadał w senacie napisał bestsellerową książkę traktującą o ochronie środowiska pt. „Ziemia na krawędzi”.
Al Gore wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych
W listopadzie 1992 roku demokratyczny tandem Clinton-Gore pokonał urzędujących prezydenta i wiceprezydenta George'a H. W. Busha i Dana Quayle'a i silnego kandydata niezależnego Rossa Perota. 20 stycznia 1993 roku Gore został zaprzysiężony na urząd wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Czynił w tym czasie – także poprzez publikacje - liczne wysiłki na rzecz ochrony środowiska. Powszechnie uważano go za jednego z najbardziej wpływowych i popularnych wiceprezydentów w historii. Nic więc dziwnego, że w 1996 roku ponownie został nominowany na ten urząd.

Misja życiowa i osiągnięcia
Al Gore’a pokonany w wyborach prezydenckich w 2000 roku zdecydował się poświęcić życie już nie polityce ale wyłącznie wysiłkom zmierzającym do uratowania Ziemi przed nieodwracalnymi zmianami.

Problematyka ta zainteresowała Gore”a dosyć wcześnie, bo już pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku. Pod koniec lat 70-tych organizował w Kongresie pierwsze przesłuchania w sprawie ocieplenia klimatu.
Wiceprezydent Gore, spiker Izby Reprezentantów Newt Gingrich i prezydent Clinton, By White House Official Site. Uploaded by Kmccoy. [Public domain], via Wikimedia Commons


W latach 1980- dyskutował o globalnym ociepleniu z przywódcami innych krajów świata i zorganizował międzynarodową sieć ustawodawczą, która miała się zająć właśnie tym tematem. Jako amerykański senator, a następnie wiceprezydent brał udział w licznych rozmowach, między innymi podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 roku czy podczas negocjacji związanych z Protokołem z Kyoto w 1997 roku. Kiedy kolejne badania naukowe potwierdzały powody jego niepokoju, zaczął pojmować konieczność uświadomienia światu tego globalnego kryzysu.

W 2006 roku wydał książkę i wziął udział w filmie dokumentalnym „Niewygodna prawda” , który przedstawia pełne pasji i inspirujące spojrzenie na zaangażowanie Gore'a w zdemaskowanie mitów i błędnych wyobrażeń dotyczących globalnego ocieplenia. W filmie Gore i jego "objazdowe show dotyczące globalnego ocieplenia”, w zabawny, pełen zaangażowania i otwarty sposób przekazuje zwykłym obywatelom swoją prawdę o „planetarnym stanie kryzysowym".Przeplatany odważnymi faktami i próbami przewidywania przyszłości, film jest opowieścią o osobistej podróży Gore’a: od pełnego ideałów studenta, który dojrzał narastający kryzys dotyczący środowiska naturalnego; poprzez młodego senatora borykającego się z tragedią rodzinną, która zmieniła jego postrzeganie świata; po człowieka, który prawie został prezydentem i który powrócił do spraw, które były jego pasją - przekonany, że ciągle jeszcze jest czas na działanie.

7 lipca 2007r. Al Gore zorganizował wielkie koncerty Live Earth na wszystkich kontynentach w Hamburgu, Nowym Jorku, Londynie, Johannesburgu, Sydney, Rio de Janeiro, Szanghaju. W przedsięwzięciu tym wystąpiły wielkie gwiazdy m.in. Madonna, UB40, Metallica i inni.

12 października 2007 za swoją działalność na rzecz upowszechniania wiedzy na temat globalnego ocieplenia Al Gore otrzymał pokojową nagrodę Nobla.
Działalność obecna
Obecnie jest prezesem mającej siedzibę w Londynie firmy Generation Investment Management, która koncentruje swoje działania na nowym podejściu do zrównoważonego inwestowania. Pełni także funkcję prezesa Current TV, niezależnej telewizji kablowej i satelitarnej przeznaczonej dla młodych widzów i opierającej swój program na tworzonych przez nich treściach i dziennikarstwie. Al Gore jest członkiem Rady Nadzorczej Apple Computer, Inc. oraz doradcą Google, Inc. Wykłada także gościnnie na światowych uniwersytetach, min. na Uniwersytecie Stanowym w Murfreesboro, Tennessee.
By Steve Jurvetson from Menlo Park, USA (Nobel Namasté) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons


Kontrowersje wokół poglądów głoszonych przez Gore'a
Poglądy propagowane przez Gore'a mają wielu oponentów. Raporty, którymi podpiera się Gore krytykują najpoważniejsi uczeni z dziedziny badań klimatu i nauk przyrodniczych, m.in. niezależna The European Science and Environmental Forum - (ESEF), opublikowała w 1996 roku raport pt. "The Global Warming Debate," w którym kilkudziesięciu naukowców podważa wyniki badań, na których obierają się współpracownicy Gore’a i on sam.

Informacje dotyczące podnoszenia się średniej temperatury na Ziemi, topnienia lodowców, i obciążanie za ten stan winą człowieka nasuwa wielu osobom pytanie o to: „W jaki sposób kilka milionów lat temu roztopiły się lodowce, jak podzieliły się lądy, jak ocieplił się klimat skoro ingerencja człowieka nie mogła mieć wtedy miejsca” ?

Przeciwnik poglądów Ala Gora, nieżyjący już prof. dr hab. Zbigniew Jaworowski uważa, że ocieplenie klimatu, rzekomo powodowane przez człowieka i wymagające zmniejszenia "niebezpiecznych" emisji CO2 oraz innych gazów cieplarnianych, stało się atrakcyjnym usprawiedliwieniem modnych obecnie propozycji ograniczenia wzrostu ludności krajów Trzeciego Świata oraz nałożenia wielkich podatków na paliwa kopalne. Przyklaskuje temu lobby atomowe, sądząc, że zaskarbi sobie w ten sposób przychylność opinii publicznej dla energetyki jądrowej.
By Robert Scoble from Half Moon Bay, USA (Bono makes Al Gore Laugh) [CC BY 2.0 or CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Ekologia.pl

Ocena (3.3) Oceń:
Szukaj sylwetki ekologa
>> Zamknij <<