Bazylia (Basilici)

"Basil-Basilico-Ocimum basilicum-albahaca" autorstwa Castielli - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons
Pierwsze wzmianki na temat tego zioła pojawiły się w literaturze angielskiej w XVII wieku, natomiast 100 lat później bazylia została opisana w literaturze amerykańskiej. Bazylia pospolita pochodzi z Azji Południowej oraz Afryki, natomiast do Europy została sprowadzona w XVI wieku. Była wówczas uprawiana w doniczkach, głównie jako roślina ozdobna. Obecnie bazylia nie rośnie w postaci dzikiej, występuje jedynie w uprawach.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Bazylia to roślina, której łodyga może sięgać nawet do 60 cm wysokości. Liście w zależności od odmiany mogą być na brzegach karbowane lub ząbkowane, a także mieć różny kolor od barwy jasnozielonej do czerwonofioletowej. Owocem jest rozłupnia mierząca do 15 mm, która rozpada się na niełupki. Kwiaty są obfite w nektar.

Czy wiesz, że...Bazylia jest używana do przygotowywania wody święconej w cerkwiach znajdujących się w Bułgarii,. Serbii, Macedonii czy Rumunii.

Za specyficzny smak rośliny odpowiadają olejki eteryczne znajdujące się w liściach.
Poza powszechnym wykorzystywaniem bazylii w medycynie, jest ona stosowana w wielu kuchniach na całym świecie – w szczególności w kuchni włoskiej. To niepowtarzalny smak i aromat gwarantują jej tak dużą popularność.

Bazylia działa odstraszająco na komary.
Bazylia to zioło, które posiada wspaniałe właściwości antyseptyczne, dlatego polecana jest osobom zmagającym się z problemami skórnymi - leczy trądzik młodzieńczy.

Apokryfy głoszą, że po zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa wokół jego grobu wyrosła bazylia.

Zbiór

Zbiór bazylii przeprowadza się na początku kwietnia.

Właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze posiada ziele bazylii. Ten surowiec zielarski w postaci ulistnionych, ususzonych pędów zawiera flawonoidy, garbniki, witaminy, sole mineralne, saponiny, bogaty w kwasy tłuszczowe olej tłusty oraz substancje gorzkie. Tak bogaty skład sprawia, że bazylia używana jest do leczenia wielu dolegliwości. Ziele bazylii doskonale działa na układ trawienny - eliminuje nieprzyjemne wzdęcia, reguluje trawienie, eliminuje skurcze żołądka oraz pasożyty w jelitach, jest również odpowiedzialna za lepsze przyswajanie składników odżywczych Bazylia polecana jest osobom, które często cierpią na niestrawność. W przypadku wymiotów lub nudności ziele bazylii sprawdzi się doskonale. Ziele bazylii działa przeciwbólowo, dlatego poleca się je osobom cierpiącym na choroby reumatyczne. Kontuzje lub migreny mogą być leczone za pomocą specjalnych kompresów, wystarczy przygotować napar, zmoczyć w nim gazę i przyłożyć do bolącego miejsca. Bazylia działa również uspokajająco, eliminuje stres – wystarczy kilka kropel olejku z bazylii, by móc poprawić sobie nastrój. Niektórzy zalecają żucie liści lub robienie specjalnych okładów – jest to sposób na relaks i wyciszenie się. Ziele bazylii wykazuje również silne działanie antyseptyczne, przeciwpasożytnicze, a także pierwotniakobójcze. Przyśpiesza gojenie się ran. Doskonale sprawdza się w leczeniu przeziębień, które głównie związane są z nieżytem układu oddechowego – ułatwia wydalanie zalegającej wydzieliny, może być stosowana pomocniczo w gorączce oraz infekcjach gardła. Bazylia działa również moczopędnie. Zalecana jest również po zabiegach stomatologicznych, wystarczy wtedy płukać naparem jamę ustną.

Praktyczne zastosowanie

Wzdęcia, niestrawność

Składniki:
2 łyżki suchych liści bazylii
2 szklanki wody

Liście bazylii zalać wrzącą wodą i pozostawić pod przykryciem na ok. 10 minut. Tak powstały napar pić ciepły dwa razy dziennie
Bazylia "Basil-Basilico-Ocimum basilicum-albahaca" autorstwa Castielli - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Bazylia

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rodzina:babkowate
Rodzaj:babka
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź