Cebula (AlliumCepae)

"Onions". Licencja: GFDL 1.2 na podstawie Wikimedia Commons
Za ojczyznę cebuli uznaje się Azję Środkową. Historia cebuli sięga prawie 5000 lat p.n.e, to właśnie wtedy, w epoce brązu, cebula była przedstawiana w formie rysunków na kamieniu, nie ma jednak pewności, co do jej uprawiania w tamtych czasach. Fakty wskazują, że cebula była uprawiana w starożytnym Egipcie, gdzie prawdopodobnie karmiono nią robotników budujących egipskie piramidy. Obecnie jest ona uprawiana prawie we wszystkich krajach na całym świecie, nie występuje jednak w formie dzikiej.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Cebula posiada bardzo charakterystyczny wygląd. Konkretne odmiany różnią się od siebie kolorem, smakiem oraz kształtem. Cebula może mieć kolor żółty, biały, czerwony, a nawet fioletowy. Korzeń cebuli może sięgać nawet 30-40 cm. Wyrastające z cebuli liście określane są liśćmi asymilacyjnymi - można je spożywać.

Czy wiesz, że...Cebula stosowana była przez nasze babcie i prababcie do polerowania srebra i innych metalowych przedmiotów. Również dzisiaj doskonale sprawdza do czyszczenia metalowych przedmiotów – na przykład sztućców.
Plaster cebuli nałożony na ranę po użądleniu lub ukąszeniu eliminuje ból i nieprzyjemne uczucie szczypania.
Cebula była wykorzystywana jako wspaniały, naturalny środek wzmacniający krzepę olimpijczyków w starożytnej Grecji.

Zbiór

Cebulę zbiera się w zależności od jej przeznaczenia. Najczęściej zbiory odbywają się od sierpnia do początku września.

Właściwości lecznicze

Cebula składa się z 89% wody, stąd jej niska kaloryczność – 100 g to tylko 40 kcal. Cebula posiada wiele witamin  – B1, B2, B3, B6, C, E, K, PP, a także kwas pantotenowy i foliowy. Jest doskonałym źródłem minerałów takich jak wapń, miedź, żelazo, magnez, mangan, fosfor i cynk. Jest również bogata również we flawonoidy, fruktozany, pektyny i cukier. Cebula wykorzystywana jest do leczenia wielu schorzeń. Co więcej, doskonale sprawdza się profilaktyce wielu chorób. W lecznictwie wykorzystuje się sok z cebuli, liście oraz oczywiście świeżą cebulę.

Cebula posiada właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Działa antynowotworowo, wystarczy spożywać cebulę regularnie, nawet w niewielkiej ilości, ponieważ chroni ona przed wystąpieniem nowotworu jelita grubego, jamy ustnej i gardła, nerek, a nawet jajników. Cebula zalecana jest w profilaktyce cukrzycy. Dla osób cierpiących na cukrzycę jest doskonałym uzupełnieniem leczenia, ponieważ obniża poziom cukru we krwi. Badania laboratoryjne wykazały, że obniża poziom złego cholesterolu we krwi oraz zwiększa poziom HDL, czyli dobrego cholesterolu. Przyczynia się ponadto do obniżenia ciśnienia krwi. Dlatego poleca się ją osobom obciążonym chorobami układu krążenia, jak również pacjentom, którzy już leczą się na choroby sercowe. Cebula znajduje również zastosowanie w leczeniu wielu chorób skóry - trądziku, ropni, czyraków. Używa są ją również w postaci soku do leczenia ran skóry oraz oparzeń. Jest niezastąpionym pomocnikiem podczas leczenia infekcji, a nawet grypy – podnosi odporność organizmu. Polecana do leczenia infekcji górnych oraz dolnych dróg oddechowych – pomaga leczyć m.in. infekcje gardła, anginę, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli. W przypadku zalegania plwocin, szybko i skutecznie pomaga je wydalić. Działa również przeciwbólowo – może być przykładana na bolące miejsca, na przykład w przypadku występowania bólów reumatycznych. Polecana jest również w profilaktyce próchnicowej, wystarczy żuć surową cebulę od 2 do 3 minut, by pozbyć się bakterii z jamy ustnej. Cebula to doskonały, naturalny lek, który warto wykorzystywać w każdym domu.

Praktyczne zastosowanie

Na kaszel

Składniki:
1 średniej wielkości cebula
1 łyżka cukru

Obrać cebulę i pokroić. Tak przygotowaną cebulę umieścić w słoiku i zasypać cukrem. Pozostawić na kilka godzin, aby cebula puściła sok. Powstałą miksturę przelać przez gazę, aby powstał syrop. Pić kilka razy dziennie po 1 łyżce - dorośli, lub 1 łyżeczce - dzieci.
Cebula "Onions". Licencja: GFDL 1.2 na podstawie Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Cebula

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rodzina:amarylkowate
Rodzaj:czosnek
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź