Krwawnik ziele, kwiat (Millefolii Herba, Flores)

Nazywany/a też: tysiąclist, żeniszek krwawnik, złocień krwawnik

"Achillea nobilis, Edle Garbe3" autorstwa Böhringer - Praca własna. Licencja CC BY-SA 2.5 na podstawie Wikimedia Commons.
Występuje w Eurazji oraz Ameryce Północnej. W Polsce występuje pospolicie na obszarze całego kraju.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Dorasta do 50-80 cm wysokości. Zdarza się, że tworzy niewielkie kępki. Łodyga wydziela silny zapach, jest słabo rozgałęziona. Liście mają kształt wąskolancetowaty oraz barwę ciemnozieloną. Kwiaty zebrane są w baldachogrona, mają barwę białą lub różową. Owoce to niełupki.

Czy wiesz, że...Krwawnik wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym, wyciąg z tej rośliny jest składnikiem wielu kremów, maseczek, szamponów oraz past do zębów.

Młode liście rośliny mogą być dodawane w niewielkich ilościach do zup, sałatek czy sosów.

Krwawnik to często uprawiana roślina ozdobna, która jest ozdobą przydomowych ogródków.

Krwawnik stosowano dawniej i stosuje się również dziś do przygotowywania kąpieli leczniczych.

Według francuskich naukowców, który przeprowadzili eksperyment w 2011 roku dotyczący krwawnika, roślina ta stosowana przez 2 miesiące spowodowała zmniejszenie zmarszczek i porów skórnych. Uznaje się wiec, że poprawia w znacznym stopniu wygląd skóry twarzy.


Zbiór

Zbiór ziela przeprowadza się w okresie kwitnienia rośliny. Należy wówczas ściąć ziele na wysokości ok 10 cm nad ziemią. Suszenie należy przeprowadzić w zacienionym i przewiewnym miejscu, rozkładając surowiec na specjalnie rozłożonych płachtach bądź wiążąc go w cienkie pęczki. Surowiec można również wysuszyć w piekarniku, w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni Celsjusza.

Właściwości lecznicze

Krwawnik posiada wiele wspaniałych właściwości, przede wszystkim działa lekko rozkurczowo na żołądek i jelita, dlatego stosowany jest w chorobach układu pokarmowego. Pobudza wydzielanie żółci oraz soków trawiennych, usprawnia trawienie i poprawia apetyt, niweluje również wzdęcia. Stosowany jest po prostu powszechnie w nieżytach żołądkowo-jelitowych oraz pomocniczo w leczeniu choroby wrzodowej żołądka. Krwawnik ma działanie przeciwkrwotoczne, stosuje się go do regulowania zbyt obfitych krwawień menstruacyjnych. Dzięki wspomnianemu działaniu rozkurczowemu, pomaga również niwelować bóle towarzyszące menstruacji. Hamuje krwawienia zlokalizowane w innych miejscach – przeciwdziała krwawieniom z błony śluzowej przewodu pokarmowego, jest pomocny w hamowaniu krwawień z żylaków odbytu. Roślina ta może być również wykorzystywana w sposób zewnętrzny, ponieważ charakteryzuje się właściwościami bakteriostatycznymi oraz przeciwzapalnymi. Dzięki stosowaniu okładów na skórę, krwawnik przyspiesza gojenie się ran, a ponadto łagodzi wszelkie stany zapalne zlokalizowane w obrębie skóry. Krwawnik posiada również wspaniałe właściwości lecznicze, jeżeli chodzi o układ oddechowy, ponieważ pomaga przeciwdziałać kaszlowi oraz działa odkażająco. Roślina ta może obniżać zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Praktyczne zastosowanie

Napar z krwawnika do przemywania skóry

Składniki:
1 łyżka ziela krwawnika
Woda

Ziele zalać szklanką wrzącej wody. Pozostawić na 5-10 minut pod przykryciem. Takim naparem można przemywać chore, zainfekowane miejsca.
Krwawnik "Achillea nobilis, Edle Garbe3" autorstwa Böhringer - Praca własna. Licencja CC BY-SA 2.5 na podstawie Wikimedia Commons.

Galeria zdjęć

Krwawnik

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:astrowce
Rodzina:astrowate
Podrodzina:Asteroideae
Rodzaj:krwawnik
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź