Skrzyp polny ziele (Equisetum arvense Herba)

Nazywany/a też: bajkaroko, chwaszczka, chwoszcz, chwoszczka, jedlinka polna, jodełka, koński ogon, krzemionka, przęstka, skrzyp kartoflowy, strzępka, świńskie orzechy

"Equisetum telmateia 3" autorstwa Eugene Zelenko - Praca własna. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons.
Skrzyp polny występuje głównie na terenach Europy. W Polsce jest to jedna z najbardziej popularnych roślin – występuje na terenie całego kraju.

 1. Wygląd
 2. Zbiór
 3. Właściwości lecznicze

 4. Praktyczne zastosowanie
 5. Systematyka
 6. Galeria zdjęć

Wygląd

Roślina składa się z pędu zarodnionośnego oraz pędu płonnego. Pęd zarodnionośny wznosi się na wysokość od 10 do 30 cm, ma barwę jasnobrunatną lub czerwoną. Szczyt pędu zakończony jest kłosem zarodnionośnym, którego długość ma ok 1,5-3 cm. Pęd płonny jest rozgałęziony i dorasta do 40 cm wysokości, ma barwę zieloną. Liście rośliny są małe i długie. Kłącze jest długie, ma brunatny kolor.

Czy wiesz, że...
 • Pędy skrzypu polnego były dawniej, i są również dziś używane do polerowania i czyszczenia.
 • Regularne spożywanie herbatki ze skrzypu powoduje, że włosy stają się mocniejsze, szybciej rosną i są bardziej błyszczące.,
 • Kąpiel z dodatkiem naparu ze skrzypu polnego przynosi dużą ulgę w bólach reumatycznych.
 • Skrzyp polny jest bardzo niebezpieczny dla zwierząt, w szczególności dla koni oraz świń.
 • Skrzyp wydaje charakterystyczny dźwięk skrzypienia, gdy się go zgniecie, odpowiada za to krzemionka, która znajduje się w tej roślinie.
 • W Polsce występuje wiele gatunków skrzypu, niemniej jednak tylko skrzyp polny posiada właściwości lecznicze.

Zbiór

Zbiory zielonych pędów przeprowadza się przez całe lato.

Właściwości lecznicze

Surowcem leczniczym jest ziele. Ma ono działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Działa moczopędnie, dlatego poleca się je przy chorobach układu moczowego takich jak zapalenie pęcherza czy kamica nerkowa. Polecany jest również w stanach bakteryjnych, ponieważ pomaga wypłukać gromadzące się bakterie. Znane jest jego dobroczynne działanie na układ oddechowy, dlatego ziele skrzypu jest zalecane w chorobach takich jak na przykład gruźlica czy astma oskrzelowa. Krzemionka, która znajduje się w skrzypie zapobiega nie tylko gromadzeniu się kamieni, ale jest przede wszystkim wspaniałym, naturalnym lekiem profilaktycznym przeciwko miażdżycy.

Skrzyp polecany jest w kuracji oczyszczającej organizm. Stosowany w stanach zapalnych błony śluzowej, zapaleniu migdałków czy krwawienia z dziąseł – wystarczy płukać jamę ustną naparem. Pomaga również w chorobie wrzodowej żołądka.

Skrzyp polny działa nie tylko od wewnątrz, stosuje się go również do leczenia zewnętrznego. Szczególnie poleca się okłady ze skrzypu polnego do leczenia ran skóry, owrzodzeń, oparzeń czy stłuczeń. Pomaga leczyć trądzik i wysypki. Zalecany w walce z łuszczącą się skórą na głowie, dzięki niemu można w sposób naturalny pozbyć się łupieżu. Jest rośliną o wspaniałych właściwościach kosmetycznych, pomaga dbać o dobrą kondycję skóry i paznokci. Picie skrzypu polnego pomaga zapewnić organizmowi odpowiednią podaż mikroelementów. Skrzyp polny polecany jest również na obfite miesiączki.
Skrzyp "Equisetum telmateia 3" autorstwa Eugene Zelenko - Praca własna. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons.

Galeria zdjęć

Skrzyp

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rodzina:skrzypowate
Rodzaj:skrzyp
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź