Chronione Oznaczenie Geograficzne

Znak ekologiczny - Chronione Oznaczenie Geograficzne ChOG (Protected Geographical Indications) do konkretnego produktu rolnego lub artykułu spożywczego przypisuje nazwę regionu, miejsca lub w wyjątkowych przypadkach kraju, z którego ten produkt pochodzi.

Chronione oznaczenie geograficzne ChOG zostało wprowadzone w 1992 roku i nadaje je Komisja Europejska.

Produkt z etykietą ekologiczną Chronione oznaczenie geograficzne musi charakteryzować się odpowiednia reputacją, uznaniem i jakością, które zawdzięczają pochodzeniu z konkretnych miejsc i regionów. Otrzymać go mogą produkty, które spełniają określone wymagania:

  • pochodzą z określonego miejsca, regionu lub kraju;
  • określona jakość, renoma lub inna cecha charakterystyczna w głównej mierze wynika z tego pochodzenia geograficznego;
  • którego przynajmniej jeden etap produkcji odbywa się na tym określonym obszarze geograficznym.
Symbol ekologiczny ChOG jest mniej restrykcyjny niż Chroniona Nazwa Pochodzenia. Mogą go otrzymać produkty, których chociaż jeden z etapów powstawania przebiega na obszarze, do którego odnosi się jego nazwa.

Kto może ubiegać się o oznaczenie ekologiczne ChOG? Wytwórcy produktów rolnych przeznaczonych do spożycia przez ludzi (płody ziemi, produkty pochodzące z hodowli, rybołówstwa oraz produkty pierwszego przetworzenia, będące w związku z tymi produktami) lub środków spożywczych (m. in. piwo, chleb, ciasto, ciastka, wyroby cukiernicze, inne wyroby piekarnicze, makarony, korek i bawełna).
COSMEBIO »
« Chroniona Nazwa Pochodzenia
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Zobacz inne znaki powiązane tematycznie:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Szukaj znaku, etykiety lub symbolu ekologicznego
>> Zamknij <<