Ibis biały (Eudocimus albus)

Źródło: Corel Stock Photo
Upierzenie tego ptaka jest śnieżnobiałe. Na spodniej stronie skrzydeł, na ich krańcach widoczne są charakterystyczne czarne plamy. Wokół dzioba i oczu znajduje się nieopierzona skóra barwy różowo-czerwonej. Dziób oraz nogi są ubarwione podobnie.
  1. Występowanie
  2. Środowisko życia
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Zasięg ibisa białego rozciąga się od Ameryki Północnej (od jej południowo-wschodniej części) poprzez Amerykę Środkową aż do Ameryki Południowej.
Czy wiesz, że...
  • „Ibis” to tytuł jednego z poważanych angielskojęzycznych czasopism naukowych, poświęconego zagadnieniom ornitologii.
  • Ibisy należą do ptaków brodzących. W nazwie tej zawiera się charakterystyka ich sposobu zdobywania pożywienia. Ptaki te bowiem godzinami spacerują po płytkich wodach. Zanurzają często  w muliste dno dziób by wyłowić zdobycz.
  • Członkowie kolonii rozrodczej ibisa białego, jeśli tylko nadarzy się okazja, podkradają sobie nawzajem materiały zgromadzone do budowy gniazda.

Środowisko życia

Ibisy żyją w dużych stadach. Zamieszkują nad zbiornikami wodnymi, które są dla nich źródłem pożywienia. Wybierają na swe tereny łowieckie słodkowodne jeziora i rozlewiska rzek, ale nie tyko - można je spotkać również na wybrzeżu.

Lęgi

Ibisy białe tworzą monogamiczne związki ( przez całe życie pozostają wierne jednemu partnerowi). Choć nie jest to ścisła reguła. Oboje rodziców buduje gniazdo i opiekuje się potomstwem. Lęgi odbywają się w towarzystwie innych ibisów białych – w tzw. koloniach rozrodczych. Samica buduje gniazdo, z materiałów które dostarcza jej samiec. Są to głównie  znalezione na ziemi patyki. Zwykle jest ono dobrze ukryte ( o ile pozwalają na to jego spore rozmiary) wśród zarośli, starych pni etc. Czasem znajduje się po prostu na ziemi. Samica składa niedużo, bo zwykle około trzech jaj.

Pokarm

Ibisy białe polują przede wszystkim na ryby i skorupiaki w płytkich wodach, nieopodal brzegu. Przy okazji łowią także inne zwierzęta – np. większe owady, płazy, a od czasu do czasu zdarza się im złapać swoją zdobycz także na lądzie. Może nią być płaz, lub inny kręgowiec niewielkich rozmiarów.
Ibis biały, Eudocimus albus, American White Ibis Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Ibis biały, Eudocimus albus, American White Ibis

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Ibisowate
Rodzaj:Eudocimus
Gatunek:Ibis biały
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź