Fiołek trójbarwny ziele - Ekologia.pl
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne malpigiowce fiołkowate fiołek Fiołek trójbarwny ziele
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Fiołek trójbarwny ziele (Viola tricolor Herba)

Fiołek
Spis treści
Występowanie

Fiołek trójbarwny to bardzo pospolita w Polsce roślina. W stanie dzikim występuje w Azji – na Syberii, w Turcji i Iranie oraz w Europie. Nie jest to roślina wymagająca, rośnie na polach, łąkach, wzgórzach, a także w ogrodach, gdzie postrzegana jest jako chwast.

Wygląd

Fiołek trójbarwny osiąga wysokość od 10 do 30 cm. Łodyga jest pojedyncza lub rozgałęziona  – może przybierać formę leżącą, podnoszącą się lub wzniesioną. Liście w zależności od umiejscowienia przybierają różny kształt – sercowaty na dole rośliny oraz eliptyczny lub lancetowaty u góry. Kwiaty wyrastają pojedynczo w kątach liści. Kwiaty przybierają różne barwy  – w zależności od gatunku.

Zbiór

Zbiory fiołka przeprowadza się latem.

Właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze posiada cała roślina. Ziele bratka stosuje się w schorzeniach układu moczowego takich jak na przykład kamica nerkowa czy zapalenie pęcherza, ponieważ działa on moczopędnie. Znane są również jego wspaniałe właściwości oczyszczające, dlatego polecany jest w przypadku toksycznych zatruć, jak również do leczenia chorób metabolicznych, na przykład skazy moczanowej lub gośćca. Reguluje przemianę materii, dlatego polecany jest osobom odchudzającym się i dbającym o zdrowie. Co więcej, śluz występujący w roślinie sprawia, że zmniejsza on apetyt, dzięki temu odchudzanie jest jeszcze bardziej skuteczne. Wzmacnia naczynia krwionośne dzięki zawartym w nim bioflawonoidom, dlatego polecany jest do leczenia oraz profilaktyki żylaków, a także do stosowania przy drobnych wylewach podskórnych, tak zwanych „pajączkach”. Polecany jest na schorzenia dermatologiczne – doskonale oczyszcza skórę, leczy trądzik i wypryski oraz liszaje. W przypadku leczenia trądziku zaleca się minimum jednomiesięczną kurację, w tym czasie często dochodzi do wzmożonego wysypu wyprysków, jest to jednak efekt oczyszczania, który znika po około 1-2 tygodniach. Bratek działa również przeciwbólowo, wszystko dzięki temu, że zawiera salicylany oraz flawonoidy. Polecany jest przy bólach reumatycznych. Roślina ta działa również wykrztuśnie, dlatego stosuje się ją przy zapaleniu oskrzeli lub krztuścu, a także w innych chorobach układu oddechowego. Doskonale oczyszcza płuca z zalegającej wydzieliny, dlatego bratek poleca się również palaczom – zmieszany z mlekiem lepiej działa na wydalenie plwocin. Bratek obniża ciśnienie krwi. Polecany jest również do leczenia chorób siatkówki oka, a także do przemywania oczu, jeżeli są one podrażnione lub zmęczone. Bratek działa kojąco na skórę, dlatego przynosi on ulgę w stanach zapalnych skóry, łuszczycy czy liszaju.

Praktyczne zastosowanie

Na oczyszczenie, odchudzanie

Składniki:
1-2 łyżeczki suszonego ziela
Szklanka wody

Suszone ziele zalać wrzącą wodą i pozostawić pod przykryciem przez 10 do 15 minut. Pić 1-2 razy dziennie.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Fiołek trójbarwny Viola tricolor łodyga jest czterokanciasta, delikatnie owłosiona może być leżąca, podnosząca się, prosta lub wzniesiona, dolne liście karbowane, dolne sercowate, górne eliptyczne lub lancetowate, kwiaty wyrastają w kątach liści na długich szypułach, korona dłuższa od kielicha, górne płatki fioletowe, dolne i boczne żółte, ostroga zielono-fioletowa, kielich pięciodziałkowy, działki kielicha są lancetowate, przedłużone od nasady, owoc to trójklapowa torebka z drobnymi, żółto-brązowymi nasionkami z elajosomami. Roślina ozdobna i lecznicza, ziele i korzeń wzmacniają naczynia krwionośne, przyspieszają metabolizm, działają moczopędnie, pomagają w kamicy nerkowej, chorobach pęcherza, nadciśnieniu, trądziku, wysypkach, uczuleniu, chorobach siatkówki. Rośnie na polach, łąkach, przydrożach, w ogrodach, na podwórkach, wzgórzach.