Kasztanowiec owoc, kora - opis, wygląd, występowanie, zastosowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne bukowce bukowate kasztan Kasztanowiec owoc, kora
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Kasztanowiec owoc, kora (Castanae Fructus, Cortex)

Kasztan
Spis treści

Występowanie

Miejscem pochodzenia jest Ameryka Północna, Azja Wschodnia oraz tereny południowo-wschodniej Europy.

Wygląd

Roślina ta występuje najczęściej w postaci drzew, czasami krzewów. Wyróżnia się około 25 gatunków kasztanowca. Najbardziej popularnym gatunkiem w Polsce jest kasztanowiec zwyczajny. Może on dorastać do 25 m wysokości. Korona drzewa ma kształt kopuły. Liście to 5-7 listków o kształcie odwrotnie jajowatym. Kwiaty zebrane są w kwiatostany, wyróżniają się białą barwą płatków oraz czerwonymi lub żółtymi plamkami zlokalizowanymi u nasady. Owoce to kasztany.

Zbiór

Zbiór owoców  należy przeprowadzać jesienią. Po zebraniu kasztanów należy je wysuszyć w suszarni w temperaturze nie wyższej niż 60 stopni Celsjusza.

Korę należy zbierać wiosną, suszyć natomiast w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza.

Właściwości lecznicze

Kasztanowiec posiada właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, a także uszczelniające naczynia krwionośne. Dzięki tym ostatnim jest cenionym składnikiem wielu produktów kosmetycznych, które zalecane są dla cery naczynkowej. Sprawdza się w leczeniu wielu schorzeń związanych z naczyniami krwionośnymi, pomaga leczyć żylaki odbytu, żylaki w innych miejscach na ciele, sprawdza się także w leczeniu zakrzepic i zastojów żylnych. Z kasztanowca wytwarza sie wiele leków, które stosowane są na przykład do leczenia poooperacyjnego, wykorzystywany jest wówczas do przeciwdziałania zakrzepom żylnym. Kasztanowiec polecany jest do leczenia nieżytów przewodu pokarmowego – pomaga w biegunkach oraz skurczach jelitowych, regulowaniu flory bakteryjnej, łagodzeniu stanów zapalnych żołądka i jelit. Roślina ta działa również przeciwobrzękowo, dlatego poleca się ją stosować osobom, które uskarżają się na przykład na ciężkość nóg, bądź też spędzają zbyt wiele czasu w jednej pozycji. Stosuje się ją również do leczenia obrzęków związanych ze zwichnięciami czy stłuczeniami. Polecana jest także do leczenia oparzeń, odmrożeń oraz wielu innych uszkodzeń skóry. Kasztanowiec jest składnikiem wielu leczniczych preparatów, które pomagają niwelować nieżyty nosa i gardła, a także bóle związane z chorobami kręgosłupa. Wykorzystywany jest również pomocniczo do leczenia różnych zaburzeń w obrębie mózgu, między innymi do leczenia pacjentów po udarach czy wszelkich urazach.
 

Praktyczne zastosowanie

Odwar polecany w nieżytach pokarmowych

Składniki:
1 łyżka suszonej kory kasztanowca
Woda

Korę zalać 2 szklankami wody. Gotować przez około 8-10 minut. Przecedzić. Odwar pić 2-3 razy dziennie 15 minut przed planowanym posiłkiem.

Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mowa o kasztanowcu, a zdjęcie przestawia kasztan jadalny. To zupełnie inna roślina !

Czy można zbierać kwiaty z kasztanowca.

Witam. Widzę że znasz się na kasztanowcach i mam pytanie. Czy mozna kwiaty i kasztany dawać wiewiórkom? Mam Hudsona i lubi kwiaty ale nie mogę znaleźć czy to jej nie zaszkodzi :( Z góry dzięki za odpowiedź.

Kasztanowiec zwyczajny Aesculus hippocastanum drzewo z gęstą, cylindryczna koroną, szarą, łuszczącą się korą, białe kwiaty z czerwonymi plamkami u nasad płatków zebrane są w wiechy, owoce to torebki, zielone, kolczaste, mają 1-3 nasiona, pokarm jeleni, saren, dzików, roślina lecznicza działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, rozkurczająco, przeciwkrwotocznie, uszczelnia naczynia krwionośne, leczy hemoroidy, obrzęki nóg, żylaki, bóle krzyża i bioder, stosowany przy przy hemoroidach i żylakach, zaburzeniach krążenia krwi, zapaleniu żył, miażdżycy, stanach zapalnych wątroby, przy odmrożeniach, obrzękach i puchlinie wodnej, krwiakach, skurczach, zapaleniu ścięgien, dolegliwościach okresu przekwitania, zakrzepach, zastojach żylnych, przepuszczalnością naczyń, stanach zapalnych żołądka i jelit, roślina kosmetyczna na kremy, maseczki, szampony, roślina ozdobna, z drewna robi się meble, z kory barwniki do tkanin, z nasion pasze dla zwierząt.

Przepraszam, że późno odpisuję, dopiero dziś zauważyła Twój wpis. Kasztanowiec lubi słońce lub półcień, glebę lekko kwaśną, przepuszczalną, żyzną, lekko wilgotną, trzeba by nanieść ziemię z innych miejsc i dbać o jej warstwę, drzewa liściaste głęboko sie ukorzeniają. Gleba musi byc umiarkowanie wilgotna, nie mokra, nie sucha, słońce lub lekki cień, najlepiej na glebie kamienisej byłoby mu w doniczce, glebę można zakwasić torfem lub igliwiem, ale igliwie sosny mocno zakwasza, lepiej torf zmieszany z piaskiem lub glebą ogrodową. https://www.swiatkwiatow.pl/kasztanowiec-kasztan–aesculus-id412.html

Kasztanowce nie lubią skalistej gleby ale możesz spróbować :)

Duzo wiesz na temat kasztanow. Mam pytanie. Chcialbym zasadzic kasztan na ziemi kamiennej, skalistej, powloka niewielka ziemi. Czy jego korzenie chca sie piac w glab ziemi , czy jak sosna rozposciera korzenie na plytko? Mieszkam w USA, Pensylvania. Chcialbym miec tam namiastke polskich drzew.