Rabarbar dłoniasty (Rheum palmatum)
Występowanie
Rabarbar dłoniasty pochodzi z Azji – z terenów północno-zachodnich Chin i północno-wschodniego Tybetu. Rośnie tam na dużych wysokościach (2500 – 3200 m). W formie dzikiej występuje na terenie Włoch. Jest rośliną uprawianą w wielu krajach na całym świecie, także w Polsce.
Wygląd
Roślina dorasta do 2 m wysokości. Liście są owłosione, duże, mają kształt sercowaty. Kwiaty są niewielkie. Zebrane są w wiechę. Mają barwę zieloną.
Uprawa i zbiór
Rzewień dłoniasty lubi stanowiska nasłonecznione lub częściowo osłonięte od słońca. Gleba powinna być wilgotna oraz często nawożona, w przeciwnym razie liście rośliny mogą po prostu wyschnąć. Przekwitające kwiatostany należy usuwać. Jest rośliną mrozoodporną.
Zbiory surowca, czyli korzeni przeprowadza się po trzech latach uprawy rośliny. Zebrane korzenie należy umyć i okorować, a następnie pociąć na małe, podłużne kawałki, które umożliwiają szybsze wyschnięcie. Suszenie należy przeprowadzić w suszarni w temperaturze do 40 stopni Celsjusza.
Właściwości lecznicze
Rzewień dłoniasty (korzeń) ma wiele właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim wykorzystuje się go do leczenia problemów układu trawiennego. Sprawdza się bowiem w leczeniu braku łaknienia, nieżytów żołądka i jelit, lekkich biegunek, niedokwaśności oraz bólów brzucha. Głównie jednak sprawdza się w leczeniu zaparć, także tych spowodowanych długotrwałym unieruchomieniem pacjenta. Rabarbar zwiększa bowiem ruchy perystaltyczne jelit, dzięki temu wypróżnienie się jest łatwiejsze. Surowiec sprawdza się także w leczeniu otyłości, dzięki działaniu przeczyszczającemu. Żółciopędne działanie surowca sprawdza się w leczeniu zaburzeń wydzielania żółci, chorób wątroby i kamicy żółciowej. Wykorzystuje się go również do leczenia chorób układu oddechowego, w tym przede wszystkim gruźlicy i astmy. Rabarbar wykazuje również działanie bakteriobójcze oraz ściągające.
Praktyczne zastosowanie
Odwar na przeczyszczenie organizmu
Składniki:
- 1 łyżka rozdrobnionego korzenia rzewienia
- Woda
Korzeń zalać szklanką ciepłej wody i gotować przez około 5 minut pod przykryciem. Odstawić do naciągnięcia na około 15 minut. Przecedzić. Pić pół szklanki odwaru 2-3 razy dziennie.
Rzewień dłoniasty to piękna niedoceniana roślina :) https://kobiecyurok.pl/rzewien-dloniasty-rheum-palmatum-co-leczy-i-jak-wyglada-uprawa/
Kwiaty mogą być białe, kremowe, żółtawe.
Rzewień chiński rozgałęziona łodyga, gruby, duży korzeń, dłoniaste liście, klapy rozgałęzione, liście owłosione szorstko, ogonkowe, brzegi piłkowane, drobne, 6-krotne czerwone kwiaty zebrane w wiechy, 9 pręcików, 1 słupek, roślina ozdobna i lecznicza, korzeń przeczyszcza, ale też łagodzi choroby żołądka i jelit, pobudza apetyt.