SKRZYP POLNY ZIELE. Zioła. Roślina - skrzyp polny ziele
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne skrzypowce skrzypowate skrzyp Skrzyp polny ziele
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Skrzyp polny ziele (Equisetum arvense Herba)

Nazywana/y także: bajkaroko, chwaszczka, chwoszcz, chwoszczka, jedlinka polna, jodełka, koński ogon, krzemionka, przęstka, skrzyp kartoflowy, strzępka, świńskie orzechy
Skrzyp
Spis treści
Występowanie

Skrzyp polny występuje głównie na terenach Europy. W Polsce jest to jedna z najbardziej popularnych roślin – występuje na terenie całego kraju.

Wygląd

Roślina składa się z pędu zarodnionośnego oraz pędu płonnego. Pęd zarodnionośny wznosi się na wysokość od 10 do 30 cm, ma barwę jasnobrunatną lub czerwoną. Szczyt pędu zakończony jest kłosem zarodnionośnym, którego długość ma ok 1,5-3 cm. Pęd płonny jest rozgałęziony i dorasta do 40 cm wysokości, ma barwę zieloną. Liście rośliny są małe i długie. Kłącze jest długie, ma brunatny kolor.

Zbiór

Zbiory zielonych pędów przeprowadza się przez całe lato.

Właściwości lecznicze

Surowcem leczniczym jest ziele. Ma ono działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Działa moczopędnie, dlatego poleca się je przy chorobach układu moczowego takich jak zapalenie pęcherza czy kamica nerkowa. Polecany jest również w stanach bakteryjnych, ponieważ pomaga wypłukać gromadzące się bakterie. Znane jest jego dobroczynne działanie na układ oddechowy, dlatego ziele skrzypu jest zalecane w chorobach takich jak na przykład gruźlica czy astma oskrzelowa. Krzemionka, która znajduje się w skrzypie zapobiega nie tylko gromadzeniu się kamieni, ale jest przede wszystkim wspaniałym, naturalnym lekiem profilaktycznym przeciwko miażdżycy.

Skrzyp polecany jest w kuracji oczyszczającej organizm. Stosowany w stanach zapalnych błony śluzowej, zapaleniu migdałków czy krwawienia z dziąseł – wystarczy płukać jamę ustną naparem. Pomaga również w chorobie wrzodowej żołądka.

Skrzyp polny działa nie tylko od wewnątrz, stosuje się go również do leczenia zewnętrznego. Szczególnie poleca się okłady ze skrzypu polnego do leczenia ran skóry, owrzodzeń, oparzeń czy stłuczeń. Pomaga leczyć trądzik i wysypki. Zalecany w walce z łuszczącą się skórą na głowie, dzięki niemu można w sposób naturalny pozbyć się łupieżu. Jest rośliną o wspaniałych właściwościach kosmetycznych, pomaga dbać o dobrą kondycję skóry i paznokci. Picie skrzypu polnego pomaga zapewnić organizmowi odpowiednią podaż mikroelementów. Skrzyp polny polecany jest również na obfite miesiączki.

Praktyczne zastosowanie

 Okłady na trudno gojące się rany i stany zapalne

Składniki:
5 łyżek suszonego ziela
1 litr wody

Suszone ziele zalać wodą, gotować około 30 minut. Przecedzić. Powstałym naparem namoczyć gazę i przykładać na skórę.

Napar na lepszą przemianę materii

Składniki:
1 łyżka suszonego ziela
Szklanka wody

Ziele zalać wrzącą wodą. Zaparzać przez około 15-20 minut. Przecedzić. Pić 2 razy dziennie.

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Skrzyp polny Equisetum arvense prosty, bezzieleniowy kłos zarodnionośny, okryty łuskami z trójkątnych, brązowych, okółkowych liści, podłużna zarodnia, pęd płonny jest zielony, ma powietrzny przewód, ulistnienie okółkowe, liście cienkie, długie, parasolowato zgięte do góry, kłącze brunatne, czołgające się z przewodem powietrznym. Roślina lecznicza, ziele zapobiega miażdżycy i kamicy nerkowej, leczy miażdżycę, choroby oskrzeli, astmę i choroby układu moczowego, roślina kosmetyczna, zapobiega trądzikowi, czyrakom, ujędrnia skórę.

Od kiedy skrzyp polny jest trujący dla koni? Specjalnie dodaje się go do jedzenia w formie suszu oraz rozsiewa na pastwiskach bo jest super zdrowy dla koni! Skrzyp błotny- tak jest trujący, ale nie polny