Oeko-Tex® Standard 100

STANDARD 100 by OEKO-TEX®

Ekologia.pl Wiedza Znaki STANDARD 100 by OEKO-TEX®
Szukaj znaku, etykiety lub symbolu ekologicznego
STANDARD 100 by OEKO-TEX®

Znak ekologiczny – STANDARD 100 by OEKO-TEX® przyznawany jest wyrobom włókienniczym, które nie zawierają substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka. STANDARD 100 by OEKO-TEX® powstał w 1992 roku. Symbole ekologiczny przyznawany jest przez członków Międzynarodowego Stowarzyszenie na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych OEKO-TEX®  (Gemeinschaft für Forschung und Prüfung auf dem Gebiet der Textilökologie).

Jakie wymagania muszą spełniać produkty, by otrzymać certyfikat STANDARD 100 by OEKO-TEX®? Ustalono ponad 100 kryteriów badawczych, które muszą być uwzględnione, by produkt tekstylny został uznany za bezpieczny zgodnie z normami Oeko-Tex® Standard 100.

Tekstylia takie muszą być pozbawione m. in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowalnych metali ciężkich. Produkty takie muszą być przebadane na każdy m etapie produkcji. Dotyczy to także wszystkich elementów, które składają się na produkt (tkanina, guziki, nić).

Etykiety ekologiczne są wydawane przez 14 Instytutów znajdujących się w Europie i Japoniii. W Polsce uprawnionym do przyznawania oznaczenia ekologicznego jest Instytut Inżynierii Materiałów Włókienniczych w Łodzi, który został członkiem i jednocześnie jedynym prawnym przedstawicielem Stowarzyszenia OEKO-TEX® w Polsce. Certyfikat jest wydawany na okres 12 miesięcy, ale okres ten może zostać przedłużony na kolejny rok.

Normy STANDARD 100 by OEKO-TEX® dzielą produkty na cztery klasy:

  • wyroby dla dzieci do 3 lat,
  • wyroby mające bezpośredni kontakt ze skórą,
  • wyroby nie mające bezpośredniego kontaktu ze skórą,
  • artykuły wyposażenia wnętrz.

Na koszt uzyskania certyfikatu składają się: koszt licencji (opłata stała, płatna każdorazowo), koszt przeprowadzenia procesu certyfikacji, koszt badań, koszt audytu (opłata stała, raz na 3 lata). Koszty są ustalane na podstawie analizy próbek wyrobu i wniosku wraz z załącznikami. Koszty badań zależą w dużym stopniu od tego, w jakim zakresie dostępne są informacje o produktach mających podlegać badaniom i certyfikacji.

Strona Instytut Inżynierii Materiałów Włókienniczych w Łodzi: https://www.iw.lodz.pl/tresc/352/53/3/
Strona OEKO-TEX® : https://www.oeko-tex.com/de/business/business_home/business_home.xhtml

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments