OSTROBOK BŁĘKITNOPŁETWY. Ryba. Zwierzę - ostrobok błękitnopłetwy
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Okoniokształtne Ostrobokowate Caranx Caranx melampygus
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Caranx melampygus (Caranx melampygus)

Caranx melampygus, bluefin trevally
Spis treści
Występowanie

Mieszkaniec Oceanu Indo – Pacyficznego od Morza Czerwonego oraz wybrzeża wschodniej Afryki aż do wysp Ducia należącej do wysp Pitcairn, na północy na wyspach Riukiu a na południu odnotowany w pobliżu Nowej Kaledonii. Również występuje na zachodzie Środkowego Pacyfiku od wybrzeży Meksyku do Panamy. Jest gatunkiem przebywającym stale w rejonach raf koralowych do głębokości 190 metrów. Zasiedla zarówno wody morskie jak i brakiczne.

Budowa zewnętrzna

Ubarwienie ciała jest miedziane z metalicznym połyskiem, natomiast płetwa grzbietowa odbytowa oraz ogonowa niebieska. Płetwa piersiowa sierpowata. U osobników młodocianych są ciemne z wyjątkiem płetw piersiowych. W większości przypadków na grzbiecie ryby występuje wiele ciemnych kropek. Długość ciała może osiągać nawet 117 cm. Najcięższy odnotowany osobnik ważył 43,5 kg.

Biologia

Jest rybą pelagiczna występującą czasami w małych ławicach. Dieta tego gatunku składa się głównie z inny ryb, skorupiaków. Osobniki młodociane występują sezonowo w płytkich piaszczystych rejonach wód. Odnotowano przypadki zatrucia się toksynami ciguatera po spożyciu mięsa ryb. Jest gatunkiem wykorzystywanym w celach komercyjnych zarówno w akwarystyce, rybołówstwie oraz wędkarstwie sportowym.

4.9/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments