Epinephelus fasciatus (Epinephelus fasciatus)

Występowanie:
Gatunek spotykany na Oceanie Indo – Pacyficznym od Morza Czerwonego aż do Republiki Południowej Afryki, na wschodzie występuje na wyspach Pitcairn, na północy natomiast od wybrzeży Korei do Japonii. Na południu notowany na Morzu Arafura, wyspach Lord Howe oraz na Wielkiej Rafie Koralowej w Australii. Jest gatunkiem występującym w wodach morskich oraz brakicznych do głębokości 160 metrów. Epinephelus fasciatus preferuje płytsze rejony raf koralowych miedzy 20 a 45 metrem głębokości.
Budowa zewnętrzna:
Długość ciała osobnika dorosłego nie przekracza 40 cm. Ubarwienie natomiast jest najczęściej od jasno – rdzawego do ciemnej czerwieni. Na ciele w większości przypadków znajdują się nieregularne plamę, które czasami mogą układa się w wyraźnie pionowe paski.
Biologia:
Epinephelus fasciatus czasami migruje w płytsze rejony do 4 m. Na wodach terytorialnych Madagaskaru żywi się głównie krabami, małymi rybami, krewetkami. W wodach przybrzeżnych Kenii poluje on również na skorupiaki z rzędu Stomatopoda, ośmiornice, kraby, ryby oraz wężowidła, natomiast w Morzu Czerwonym żywi się głównie rybami oraz krabami. Odnotowano przypadki zatrucia się toksynami ciguatera po zjedzeniu mięsa ryb. Należy do eksploatowanych gatunków zarówno w rybołówstwie jak i wędkarskie sportowym. Jest również obiektem zainteresowania akwarystów.