Faeton białosterny (Phaethon aethereus)
To piękne i rzadkie morskie ptaki. Choć maja szeroki zasięg występowania, to jednak jest on nieciągły. Na niektórych wyspach, gdzie odbywają lęgi, gnieździ się dziś zaledwie po kilka par. Z tego powodu, w wielu krajach podejmuje się różne działania w celu ochrony tego gatunku.
Białe upierzenie, w grzbietowej części zdobione szarymi mocnymi akcentami. Na wierzchniej części skrzydła wyraźna czarna plama. Ciemne tęczówki. Oko okala pas ciemnych piór biegnący do tyłu aż na kark. Dziób czerwony. Niezwykły kształt ogona – z piórami krótszymi po bokach, a dużo dłuższymi w centrum sprawia, że oglądane w locie faetony (przywodzą na myśl latawiec) są bardzo łatwe do rozpoznania. Jest to cecha charakterystyczna dla wszystkich trzech gatunków należących do tego rodzaju.
Szeroki zasięg faetona ma liniowy charakter – ptaka tego spotykamy wzdłuż wybrzeży położonych w szerokim pasie równikowym. Spotykamy go więc m.in. na wybrzeżach Ameryki Środkowej, na wielu wyspach jak choćby na Karaibach i Galapagos. W Azji, na południu kontynentu znajduje się wiele stanowisk – od Zjednoczonych Emiratów Arabskich po Wietnam.
Są to ptaki silnie związane ze środowiskiem wodnym. W oceanie żyją gatunki ryb, na które polują. Faetony są bardzo dobrze przystosowane do łowienia niektórych morskich ryb. Zamieszkują na wybrzeżach przez cały czas. Swoje gniazda budują na niedostępnych, skalistych wysokich brzegach.
Tworzą monogamiczne związki. Gniazdo zakładają w bezpiecznym trudno dostępnym dla innych zwierząt miejscu. Wybierają w tym celu osłoniętą półkę lub szczelinę skalną, do której samica składa jedno jajo. Gniazdują nawet na bardzo niewielkich wyspach. Oboje rodziców opiekuje się razem swoim jedynym pisklęciem.
Faetony białosterne polują na ryby. Potrafią zauważyć i upolować rybę latającą nad powierzchnią wody.