LUSZCZYK WIRGIŃSKI. Ryba. Definicja zwierzę - luszczyk wirgiński
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Okoniokształtne Luszczowate Anisotremus Luszczyk wirgiński
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Luszczyk wirgiński (Anisotremus virginicus)

Luszczyk wirgiński, Anisotremus virginicus
Spis treści
Występowanie

Gatunek zamieszkujący strefę subtropikalną (32°N-33°S), a dokładniej wody Zachodniego Atlantyku na Bermudach oraz Florydzie aż do wybrzeża Brazylii, razem z Zatoką Meksykańska oraz Morzem Karaibskim. Występuje stale w lagunach raf koralowych oraz rejonach skalistego dna do głębokości 20 m.

Budowa zewnętrzna

Ciało Anisotremus virginicus jest niebiesko-srebrne oraz pokryte żółtymi paskami. Na głowie znajdują się dwa ciemne, pionowe paski, jeden z nich przechodzi centralnie przez oko i kończy się na wysokości pyska, natomiast drugi rozciąga się od początku płetwy grzbietowej do płetw piersiowych. Wszystkie płetwy są koloru żółtego. Osobniki dorosłe osiągają maksymalnie 40,6 cm długości.

Biologia

Anisotremus virginicus żywi się tylko nocą i poluje na mięczaki, szkarłupnie, skorupiaki oraz pierścienice, a młode osobniki żywią się pasożytami zewnętrznymi ze skóry większych ryb. Najcięższy złowiony osobnik ważył 930 g. Gatunek chętnie poławiany oraz hodowany w akwariach. Odnotowano przypadki rozmnażania w niewoli.

4.8/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments