NASO HEXACANTHUS. Ryba. Definicja zwierzę - Naso hexacanthus
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Okoniokształtne Pokolcowate Naso Naso hexacanthus
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Naso hexacanthus (Naso hexacanthus)

Naso hexacanthus
Spis treści
Występowanie

Mieszkaniec Oceanu Indo – Pacyficznego od Morza Czerwonego oraz wschodniego wybrzeża Afryki łącznie z wyspami Mascarene aż do Hawai (USA), Markizach oraz wysp Ducie. W północnej części odnotowany na południu Japonii, natomiast na południu na wyspie Lord Howe. Jest gatunkiem żyjącym w wodach morskich oraz brakicznych występującym stale w rejonach raf koralowych do głębokości 150 metrów.

Wygląd

Kształt ciała jest bardzo wrzecionowaty, natomiast ubarwienie szaro aksamitne lub zielono-brązowe oraz jasne na części brzusznej. Osobniki dorosłe osiągają długość 75 cm oraz nie posiadają rogu na głowie. U osobników młodocianych na płetwie ogonowej występuje obramowanie.

Tryb życia

Należy do gatunków nektobentosowych czyli przebywających zarówno w toni wodnej, jak i przy dnie. Może występować pojedynczo lub w małych skupiskach. Najbardziej aktywny jest w ciągu dnia, i właśnie o tej porze żywi się głównie zooplanktonem takim jak larwy krabów, osłonic oraz czerwonymi glonami. Jest gatunkiem, który nie jest trujący. Jest gatunkiem wykorzystywanym w rybołówstwie, wędkarstwie sportowym oraz w akwarystyce.

4.6/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments