Nur lodowiec (Gavia immer)

Niezrównany nurek jak na przedstawiciela nurów przystało. Swymi pływackimi umiejętnościami przewyższa jednak swych krewniaków. Z wielkim sprytem łowi ryby na głębokości kilkudziesięciu metrów, rzadko wypływa z nimi na powierzchnię. Połyka zdobycz głęboko pod wodą i od razu rozgląda się za następną.
Wygląd
Latem upierzenie jest czarnobiałe. Głowa i szyja są jednolicie czarne. Na szyi jasna „obroża” białych piór. Grzbiet i skrzydła są czarne, zdobione białym cętkowanym wzorem. Pierś i brzuch są białe. Dziób jest czarny. Zimą ubarwienie zmienia się. Nury lodowce stają trudniejsze do rozpoznania, przyjmując brunatno-szarą barwę piór. Grzbiet jest ciemniejszy, gardło i policzki bledną, pierś i brzuch pozostają jasne.
Występowanie
Na północy Ameryki Północnej oraz na południowych wybrzeżach Grenlandii. Zimą nury przemieszczają się wzdłuż wschodniego i zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej szukając zimowisk, gdzie warunki klimatyczne są łagodniejsze niż na surowej północy. Część populacji (zapewne tej zamieszkującej latem Grenlandię) udaje się na wschód i dociera do Skandynawii, Wysp Brytyjskich i rzadziej aż do północnych wybrzeży Europy.
Środowisko życia
Nury budują swoje gniazda nad jeziorami, są wodnymi ptakami; jezioro dostarcza im pożywienia. Para nurów zajmuje spore terytorium. Służy im ono za miejsce polowań, ptaki bronią go przed wkroczeniem intruzów. Zimą gdy jezioro pokrywa lód i odcina dostęp do pokarmu nury są zmuszone migrować nad niezamarzające wody. Na zimowiska wybierają więc najczęściej morskie wybrzeża.
Lęgi
Para lodowców tworzy związek monogamiczny (tzn., że partnerzy są sobie wierni przez całe życie). Razem co roku budują gniazdo nad wodą (na brzegu lub na płyciźnie) i razem wychowują swoje potomstwo. Samica składa tylko dwa jaja. Rodzicom udaje się wychować czasem oba, a czasem tylko jedno młode.
Pokarm
Nury polują na ryby. Łowią także inne wodne zwierzęta, głównie bezkręgowce. Nurkuje na głębokość kilkudziesięciu metrów. Ornitolodzy badający te ptaki w terenie podają, że nur bije rekordy osiągając prawie 100 metrów głębokości.