PERKOZ RDZAWOSZYI. Ptak. Zwierzę - perkoz rdzawoszyi
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Perkozowate Perkozy Podiceps Perkoz rdzawoszyi
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Perkoz rdzawoszyi (Podiceps grisegena)

Perkoz rdzawoszyi, Podiceps grisegena, Red-necked Grebe
Spis treści

Perkoz rdzawoszyi, jak wszystkie gatunki z tej rodziny, jest doskonałym nurkiem. W okresie godów jego „taniec w parach” na wodzie jest naprawdę bardzo widowiskowy, choć wydawane wtedy dźwięki nie należą do tych miłych dla ucha.

Wygląd

Perkoz ten jest drugim pod względem wielkości (po p. dwuczubym). Ciało długości 43 cm, rozpiętość skrzydeł 70 cm, ciężar  0,5-0,9 kg. Upierzenie godowe charakteryzuje się kasztanowoczerwoną szyją,  białymi policzkami i żółtym dziobem. W szacie spoczynkowej szyja jest szarawa. Upierzenie młodych podobne do szaty zimowej.

Biotop

Perkoz rdzawoszyi zamieszkuje płytkie stawy i jeziora, zazwyczaj z gęstym pasem trzcin. Zimą pojawia się wzdłuż wybrzeży morskich.

Występowanie

Występuje we wschodniej i środkowej Europie, wschodniej Azji, a także Ameryce Pn. W Polsce nieliczny lub średnio liczny ptak lęgowy niżu.

Lęgi

Gniazdo buduje w postaci pływającego na skraju trzcin, wilgotnego kopca z gnijących roślin wodnych. Składa 4-5 białawych jaj. Wysiadują oboje rodzice przez 22-23 dni. Młode stają się samodzielne po 8-10 tygodniach. Przeważnie wyprowadza jeden lęg w roku (IV-V), ale jeszcze w lipcu trafiają się lęgi uzupełniające.

Pokarm

Perkoz rdzawoszyi łowi nurkując ryby, owady, mięczaki, skorupiaki, kijanki.

4.6/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments