Hodowla zwierząt futerkowych w Polsce. Okrutna hodowla lisów w Miliczu

Warunki bytowe zwierząt na fermie lisów w Stawcu - kwiecień 2012 r., Źródło: EKOSTRAŻ/ Antyfutro.pl Warunki bytowe zwierząt na fermie lisów w Stawcu - kwiecień 2012 r., Źródło: EKOSTRAŻ/ Antyfutro.pl

W piątek, 27 kwietnia EKOSTRAŻ z udziałem przedstawicieli Koalicji na Rzecz Zakazu Hodowli Zwierząt Futerkowych w Polsce ANTYFUTRO PL. oraz w asyście funkcjonariuszy policji z KPP w Miliczu przeprowadziła interwencję na fermie lisów w Stawcu k. Milicza (dolnośląskie). Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt alarmują: lisy przetrzymywane w klatkach żyją w bardzo złych warunkach.
„Fermy ze zwierzętami futerkowymi mają więcej wspólnego z obozami koncentracyjnymi niż ze zwyczajnymi fermami. To jest najgorsza forma hodowli przemysłowej.” – powiedział Stephen Harris, profesor nauk o środowisku na Uniwersytecie w Bristolu, przewodniczący Mammal Society.

Potwierdzeniem tych słów jest  ferma zwierząt futerkowych w Dolinie Baryczy, gdzie lisy trzymane są w przerobionych, starych, zardzewiałych kuchenkach i piekarnikach lub prowizorycznych klatkach. Jak donoszą obrońcy praw zwierząt, takie warunki nie są w stanie zapewnić zwierzętom jakiejkolwiek ochrony przez deszczem czy piekącym słońcem.  Przetrzymywane tam lisy nie mają dostępu do wody pitnej. „Nikt ich mięsa jeść nie będzie, więc żadne wymogi sanitarne tutaj nie obowiązują. ” – czytamy w sprawozdaniu z kontroli.
Warunki bytowe zwierząt na fermie lisów w Stawcu - kwiecień 2012 r., Źródło: EKOSTRAŻ/ Antyfutro.pl
Ferma ta istnieje od 30 lat i pozostaje pod urzędowym nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Miliczu. Przybyła na miejsce Natalia Misiek, Z-ca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Miliczu, publicznie odmówiła przeprowadzenia kontroli dobrostanu zwierząt na tej fermie. Mimo uporczywych próśb EKOSTRAŻY i  przedstawicieli Koalicji na Rzecz Zakazu Hodowli Zwierząt, nie potrafiła wskazać jakiejkolwiek podstawy prawnej swojej odmowy. Aktywistom nie udało się zachęcić Natalii Misiek do przeprowadzenia kontroli nawet przez wręczenie jej wydruku gotowego do wypełnienia opracowanego przez Inspekcję Weterynaryjną oficjalnego protokołu kontroli ferm zwierząt futerkowych.

Zdaniem aktywistów właściciel fermy od 30 lat stara się zapewnić „godziwe” warunki przyszłym lisim futerkom.  W trakcie interwencji jego pracownicy starali się dyskretnie usunąć najbardziej widoczne zaniedbania na fermie, ale skala zaniedbań wyraźnie przerosła ich możliwości.

Zresztą wystarczy zobaczyć zdjęcia, by przekonać się na własne oczy jak wyglądają te „godziwe” warunki. Fotografie będą dowodem w sprawie o znęcania się nad zwierzętami przez właściciela fermy i podstawą wniosku o czasowe odebranie mu zwierząt . Będzie to także dowód na to, że Inspekcja Weterynaryjna nie dopełnia swoich obowiązków w zakresie nadzoru nad ochroną zwierząt, ochroną zdrowia zwierząt i zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt w związku z funkcjonowaniem tej fermy. 

Jeśli ewentualne postępowanie wykaże, że sprawca znęcał się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem, sąd może skazać go na karę nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

W tej chwili w Polsce – według deklaracji Inspekcji Weterynaryjnej – jest około 800 ferm hodujących zwierzęta na futro. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w Polsce w 2010 r. produkowanych było około 4 mln skór norek amerykańskich, około 300 tys. skór lisów pospolitych i polarnych, około 2 tys. skór jenotów oraz około 40 tys. sztuk szynszyli. Produkcja ta plasuje Polskę na trzecim-czwartym miejscu w świecie.  „Hoduje się tu głównie lisy, norki, jenoty, króliki, szynszyle, jest też kilka ferm nutrii. Możemy się spodziewać jednocześnie, że ferm będzie przybywać – farmerzy z Zachodu i Północy przenoszą się powoli do Polski w obawie przed zakazami produkcji futer, o które od lat walczą tam aktywiści.” –powiedziała w wywiadzie dla Ekologia.pl Dobrusia Karbowiak , która działa w Międzynarodowym  Ruchu na Rzecz Zwierząt - Viva!

Warunki bytowe zwierząt na fermie lisów w Stawcu - kwiecień 2012 r., Źródło: EKOSTRAŻ/ Antyfutro.pl
Ekologia.pl, Źródło: EKOSTRAŻ/Antyfutro.pl

Galeria zdjęć

Warunki bytowe zwierząt na fermie lisów w Stawcu - kwiecień 2012 r., Źródło: EKOSTRAŻ/ Antyfutro.plWarunki bytowe zwierząt na fermie lisów w Stawcu - kwiecień 2012 r., Źródło: EKOSTRAŻ/ Antyfutro.plWarunki bytowe zwierząt na fermie lisów w Stawcu - kwiecień 2012 r., Źródło: EKOSTRAŻ/ Antyfutro.plWarunki bytowe zwierząt na fermie lisów w Stawcu - kwiecień 2012 r., Źródło: EKOSTRAŻ/ Antyfutro.plWarunki bytowe zwierząt na fermie lisów w Stawcu - kwiecień 2012 r., Źródło: EKOSTRAŻ/ Antyfutro.plWarunki bytowe zwierząt na fermie lisów w Stawcu - kwiecień 2012 r., Źródło: EKOSTRAŻ/ Antyfutro.plWarunki bytowe zwierząt na fermie lisów w Stawcu - kwiecień 2012 r., Źródło: EKOSTRAŻ/ Antyfutro.plWarunki bytowe zwierząt na fermie lisów w Stawcu - kwiecień 2012 r., Źródło: EKOSTRAŻ/ Antyfutro.plWarunki bytowe zwierząt na fermie lisów w Stawcu - kwiecień 2012 r., Źródło: EKOSTRAŻ/ Antyfutro.pl
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowy

Pasaż zakupowy