Od nowego roku zapłacimy za torbę foliową w sklepie

Środa 13.09.2017
By Griolin (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons By Griolin (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Od 20 groszy do 1 zł ‒ tyle miałaby od 2018 r. kosztować torba foliowa w sklepie. Taką deklarację złożył resort środowiska na posiedzeniu sejmowej podkomisji.


W poniedziałek, 11 września połączone sejmowe komisje środowiska i samorządu terytorialnego rozpatrywały rządowy projekt noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Według projektu od 2018 roku jednorazowe torby foliowe w sklepach nie będą już oferowane za darmo. Za foliową torbę na zakupy w sklepie trzeba będzie zapłacić minimum 20 groszy. Maksymalnie taka torba może kosztować złotówkę. Ostateczna cena zostanie ustalona w rozporządzeniu ministra środowiska po przeprowadzaniu konsultacji społecznych. Z opłaty zwolnione zostaną lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego tzw. zrywki, które są używane do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzyw, owoców, mięsa, ryb itp.). Po co jest ta opłata?

Nowe przepisy mają ograniczyć stosowanie takich toreb.

„W Polsce każdy mieszkaniec zużywa rocznie, według szacunków, około 250–300 toreb foliowych różnego rodzaju. Cykl życia takiej torby jest niezwykle krótki i wynosi z reguły kilkanaście minut, czyli tyle ile trwa pokonanie drogi z zakupami ze sklepu do domu. Następnie torby foliowe stają się odpadem, który zanieczyszcza środowisko. Odpad ten niezwykle trudno usunąć ze środowiska” – mówi wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.


Jego zdaniem nowej opłaty nie można nazwać podatkiem, ponieważ klient będzie miał wybór ‒ będzie mógł zabrać na zakupy torbę wielorazowego użytku, lub kupić foliówkę.

Opłaty za torby foliowe obowiązują w 13 krajach UE. Doświadczenia innych krajów UE wskazują, że opłata recyklingowa pozwala ograniczyć zużycie toreb foliowych nawet o 90%. Rząd RP zdecydował się zaproponować w przepisach ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi odpłatność za torby foliowe pobierane w sklepach. Pieniądze ze sprzedaży toreb mają trafiać m.in. na kampanie edukacyjne mające na celu ograniczenie stosowania foliówek.
Ekologia.pl
https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/oplata-recyklingowa-to-nie-podatek/
http://kurier.pap.pl/depesza/177180/Cena-foliowki--Od-nowego-roku-torby-foliowe-w-sklepach-przestana-byc-bezplatne
Moim zdaniem
Jesteś za wprowadzeniem opłaty za torby foliowe?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy