Planetoida TC3 spaliła się w atmosferze
Ekologia.pl Artykuły inne Planetoida TC3 spaliła się w atmosferze

Planetoida TC3 spaliła się w atmosferze

Fot.: planetoida TC3 (NASA)
Fot.: planetoida TC3 (NASA)
Na początku października niewielka planetoida uderzyła w ziemską atmosferę. Jest to pierwszy tego typu obiekt, który został odkryty na „chwilę” przed uderzeniem w atmosferę Ziemi. Naukowcy raz na kilka miesięcy wykrywają takie ciała niebieskie, jednak pierwszy raz stało się to na kilkanaście godzin przed spotkaniem z kulą ziemską (19 godzin).

Planetoida 2008 TC3 została odkryta w ramach programu Catalina Sky Survey w poniedziałek 6 października o godzinie 6:28 czasu Greenwich. Nadano jej nazwę 8TA9D69. Po kilku godzinach obliczeń stwierdzono, że planetoida znajduje się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Obliczenia wykazały, że planetoida wejdzie do atmosfery 7 października o godzinie 2:45,28, pod kątem 19 stopni, z prędkością 12,8 km/s. Jej średnicę oszacowano na około dwa metry.

Zgodnie z przewidywaniami planetoida weszła w atmosferę ziemską i uległa spaleniu. Fakt wejścia w atmosferę w postaci krótkiego błysku został zaobserwowany przez pilota francuskich linii lotniczych. Uderzenie bolidu zarejestrował satelita Meteosat-8 oraz infradźwiękowa stacja nasłuchowa International Monitoring System w Kenii. W czasie eksplozji na wysokości 37 kilometrów wyzwolona została energia rzędu 1,1 do 2,1 kiloton TNT (według innych źródeł było to 0,1 kilotony TNT).

Planetoida miała średnicę 3 metrów. Spośród ponad 360 tysięcy znanych asteroid tylko dwie są równie małe, dlatego też odkrycie planetoidy 2008 TC3 tuż przed zderzeniem z Ziemią można uznać za wielki sukces. Naukowcy szacują, że codziennie na naszą planetę spada od 100 do nawet 1000 ton materii kosmicznej, najczęściej w postaci drobnych ziarenek lub pyłu.

Źródło: astronomia.pl
4.9/5 - (13 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments