Sobota 12.01.2019

Rekiny, jak ludzie, mają różne osobowości

Rekiny – najgroźniejsze morskie drapieżniki, mają indywidualne osobowości, które zmieniają się w zależności od otoczenia – wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma „Behavioural Ecology and Sociobiology”.© Hans Hillewaert© Hans Hillewaert

Brytyjskie Stowarzyszenie Biologii Morskiej we współpracy z University of Exeter sprawdziło, jak rekinki psie (Scyliorhinus canicula) zachowują się w zależności od zmieniających się warunków otoczenia.

Badanie pokazało, że bez względu na to, w którym środowisku zwierzę się znajdowało – rekin bardziej społeczny nadal pozostawał w grupie, a rekin anty-społeczny miał tendencję do przebywania w samotności.

„To jest pierwsze badanie, które pokazuje, że rekiny mają osobowości społeczne.” – powiedział ekolog behawioralny dr David Jacoby z University of Exeter.

„Dobrze związane osobniki tworzyły rzucające się w oczy grupy, podczas gdy mniej społeczne ryby miały tendencję do kamuflowania się w pojedynkę, dopasowując się do koloru żwiru na dnia zbiornika. Innymi słowy rekiny powtarzały swoje zachowania społeczne w różnych środowiskach.”
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. David M. P. Jacoby, Lauren N. Fear, David W. Sims, Darren P. Croft; “Shark personalities? Repeatability of social network traits in a widely distributed predatory fish”; ;
Ocena (4.5) Oceń:
Pasaż zakupowy