Uroczystości pogrzebowe Pary Prezydenckiej
Ekologia.pl Wydarzenia Ważne daty Uroczystości pogrzebowe Pary Prezydenckiej

Uroczystości pogrzebowe Pary Prezydenckiej

Para Prezydencka

Jak podaje Kancelaria Prezydenta RP, Prezydent Lech Kaczyński z Małżonką zostaną pochowani w niedzielę 18 kwietnia 2010 r. na Wawelu. Uroczystości rozpoczną się w sobotę 17 kwietnia 2010 r. w Warszawie.

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz poinformował, że konsultacje co do miejsca pochówku prezydenta i jego żony trwały cały dzień. Prowadzone były rozmowy m.in. z Jarosławem Kaczyńskim. Ostatecznie zdecydowano, że miejscem najbardziej godnym jest Wawel. – „Żeby tam spoczął razem z tymi, którzy się zasłużyli dla dobra naszej ojczyzny: od królów, po bohaterów, wodzów” – powiedział Dziwisz, podkreślając, że prezydent „zmarł w warunkach wyjątkowych, po bohatersku można by powiedzieć, bo leciał do Katynia, by oddać w imieniu całego społeczeństwa hołd męczennikom”.

Uroczystości żałobne rozpoczną się w sobotę w Warszawie. O godzinie 12.00 na Placu Józefa Piłsudskiego rozpocznie się ceremoniał  państwowy pożegnania śp. Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii Kaczyńskiej oraz pozostałych ofiar katastrofy. Natomiast o godzinie 13.00 w tym samym miejscu odbędzie się uroczysta Msza święta żałobna.

O godzinie 17.00 trumny z ciałami Pana Prezydenta i Jego Małżonki z Pałacu Prezydenckiego zostaną przeniesione do archikatedry warszawskiej, gdzie o godz. 18.00 rozpocznie się Msza święta w intencji śp. Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej. Uroczystości przewodniczyć będzie Metropolita Warszawski Arcybiskup Kazimierz Nycz.

W niedzielę o godzinie 14.00 odbędzie się Msza święta pogrzebowa w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Po Mszy kondukt żałobny przejdzie do Katedry Wawelskiej, gdzie następnie para prezydencka zostanie pochowana.

Zgodnie z decyzją Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego żałoba narodowa została przedłużona do niedzieli do północy.

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

4.8/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments