Jak założyć trawnik? Trawnik z rolki, czy trawnik z siewu? - wymagania i pielęgnacja

Zakładając trawnik, pamiętajmy, iż trawy są roślinami światłolubnymi i najlepiej rosną w miejscach słonecznych, dlatego w miejscach zacienionych warto rozważyć zastosowanie roślin okrywowych o mniejszych wymaganiach świetlnych. Ponadto, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego podlewania – mogą to być zraszacze automatyczne, na stałe rozmieszczone lub zraszacze ręczne. Podlewanie powinno odbywać się wczesnym rankiem lub wieczorem, co pozwoli uniknąć „przypalenia” liści. Następnie musimy podjąć decyzję, czy zakładamy trawnik siany czy z rolki. Każdy ze sposobów ma swoje zalety: trawnik siany jest zdecydowanie tańszy w założeniu, z kolei rolowany daje natychmiastowy efekt.Freeimages.com/carli rankinFreeimages.com/carli rankin

Trawnik z rolki
Trawnik z rolki uprawiany jest w specjalnych szkółkach na dwa sposoby: w gruncie i na folii. Pierwszy sposób polega na założeniu trawnika na gruncie macierzystym, pielęgnacji przez 1-1,5 roku, a następnie odcięciu specjalną maszyną. Trawnik na folii wyrasta na podłożu wysypanym na pas folii, a następnie jest z tej folii zdejmowany. Jest to metoda bezpieczniejsza dla systemu korzeniowego – podczas odcinania stosowanego w pierwszej metodzie, uszkadza się korzenie, co może utrudniać adaptację darni w nowym miejscu.
Układanie trawnika w rolkach. By Ragesoss (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons


Jak przygotować grunt pod trawnik? Pierwszym krokiem jest oczyszczenie i wyrównanie podłoża pod trawnik – konieczne jest usunięcie chwastów (chemicznie lub mechanicznie) i kłączy roślin oraz kamieni. Zastosowanie herbicydów to prosta metoda pozbycia się uciążliwych chwastów, ale metoda ta musi być stosowana umiejętnie:
  1. dobór właściwego środka i jego dawki;
  2. wykonanie oprysku przy bezdeszczowej pogodzie i tylko na wybranej przestrzeni;
  3. przed opryskiem nie kosimy chwastów – im są większe, tym większą powierzchnią będą wchłaniały środki chemiczne;
  4. wysiew trawy lub ułożenie trawy z rolki może nastąpić po ok. 3 tygodniach.

Warto cały obszar przekopać lub przeorać, żeby glebę spulchnić, następnie nawozimy warstwę dobrej, żyznej ziemi lub kompostu i mieszamy na głębokość ok. 5 cm. Ważne, by nie nawozić gliny, ponieważ ze względu na zdolność zatrzymywania wody może przyczynić się do gnicia korzeni i w konsekwencji zamiast pięknego trawnika będziemy mieli „bajorko”. Konieczne jest zbadanie odczynu gleby – powinien wynosić ok. 6 – jeśli jest niższy niezbędne jest zastosowanie nawozów wapniowych. Można również zastosować nawozy – obornik granulowany lub popularną azofoskę, które mieszamy z gruntem. Po wykonaniu tych zabiegów, cały teren wyrównujemy za pomocą długiej deski, a następnie wałujemy w celu utwardzenia gruntu, do momentu, gdy buty będą zostawiały jedynie płytki ślad. Po wyrównaniu i ubiciu, podlewamy i zostawiamy na 1-2 dni, dopiero po tym czasie przystępujemy do wysiewu lub układania trawy z rolki.
Freeimages.com/Diana Evans


Siew trawy powinien być wykonany starannie i równomiernie, „na krzyż”, ręcznie lub za pomocą siewnika. Stosujemy dawkę mniej więcej 1 kg/30m2, dlatego warto podzielić teren na mniejsze fragmenty o określonej powierzchni, co ułatwi nam równomierne podzielenie nasion i uzyskanie gęstego, równego trawnika. Po wysiewie konieczne jest częściowe zakrycie nasion (trawa kiełkuje w ciemności) np. cienką warstwą torfu odkwaszonego lub ziemi, ewentualnie można przegrabić teren na krzyż, co częściowo również przykryje nasiona. Po grabieniu – wałujemy – woda będzie swobodnie podsiąkać, co ułatwi kiełkowanie, a następnie podlewamy.

Kiedy wysiewamy trawę?
Praktycznie od wiosny do późnej jesieni, przy czym okres wiosenny i jesienny jest korzystniejszy ze względu na niższe temperatury (mniejsze parowanie) i większą wilgotność powietrza. Niektórzy wykonawcy wysiewają trawę tuż przed pierwszym śniegiem – wschodzi ona dopiero na wiosnę, ale jest równa i gęsta. Pierwsze koszenie wykonujemy, gdy trawa osiągnie wysokość 8 cm – skracamy ją o połowę, na wysokość 4 cm. Dopiero następne koszenia wykonujemy na wysokość ok. 3 cm. Ważne jest, by trawa przed cięciem była nawodniona, ale nie mokra (nie kosimy zaraz po deszczu), konieczne jest regularne ostrzenie noża, tak, by powierzchnia cięcia była równa, niewystrzępiona. Po koszeniu zaleca się podlanie trawnika.

Trawę z rolki układamy jak najszybciej po jej zakupie – ważne, by darń nie rwała się ani nie kruszyła (jeśli tak jest, świadczy to o jej przesuszeniu). Układamy naprzemianlegle, na wzór ceglanego muru, starannie dopasowując do siebie poszczególne pasy. Przez ok. 3 tygodnie po ułożeniu nie eksploatujemy trawnika, jedynie starannie podlewamy. Dopiero po upływie tego czasu wykonujemy pierwsze koszenie (do wysokości ok. 4 cm).
By Agri-Fab, Inc. (Agri-Fab, Inc.) [CC0], via Wikimedia Commons


Późniejsza pielęgnacja polega na regularnym podlewaniu, nawożeniu, wertykulowaniu i aerowaniu (więcej na ten temat w artykule „wiosna na trawniku”).

Jak dobrać odpowiednią mieszankę nasion? W sprzedaży są dostępne gotowe, dostosowane do rodzaju użytkowania – np. na obiekty sportowe, na trawniki intensywnie eksploatowane i takie, na które głownie patrzymy. Różnią się one składem procentowym poszczególnych rodzajów, tak np. trawa do rzadkiego i delikatnego użytkowania zawiera więcej mietlic: pospolitą, psią, rozłogową, a także kostrzewę czerwoną, owczą i szczeciniastą. Trawniki bardziej wytrzymałe zawierają więcej tzw. traw użytkowych: wiechlinę łąkową, zwyczajną i roczną, życicę trwałą (rajgras angielski), tymotkę łąkową i grzebienicę pospolitą.
Freeimages.com/Anthony Thomas
Ekologia.plhttp://ogrody.gazetadom.pl/ogrody/1,72077,3189593.html
http://www.trawniczek.pl/artykuly-i-ciekawostki/gatunki-traw/
http://ogrody.gazetadom.pl/ogrody/1,72077,2164781.html
http://ogrody.gazetadom.pl/ogrody/1,72077,1590262.html
http://www.zielonyogrodek.pl/ogrody/zielen/artykuly/346-trawnik-z-rolki.html
Ocena (3.3) Oceń: