Ekologiczne wnętrza – jak połączyć design z troską o środowisko?
Na szczęście coraz więcej osób pragnie dziś żyć w stylu eko. Takie działania minimalizują postępującą degradację środowiska. Jednym ze sposobów ekologicznego postępowania jest urządzanie mieszkania w zgodzie z naturą. W rezultacie zyskuje nie tylko otaczająca nas przyroda, ale także i my. Człowiek potrzebuje naturalnej aury do zdrowej egzystencji niczym powietrza. W ekologicznych wnętrzach łatwiej jest się nam zrelaksować, odpocząć od wyzwań codzienności i nabrać nowych sił do działania. Pytanie brzmi jedynie, jak sprawić, by wnętrze zgodne z naturą było stylowe i przytulne? Jak się okazuje, przestrzegając kilku istotnych zasad, zadanie to wcale nie musi być takie trudne!
Styl ekologiczny dla wymagających – od czego zacząć?
O gustach się nie dyskutuje. Jak to w przypadku urządzania wnętrz bywa, pod hasłem konkretnego stylu mogą kryć się bardzo różnorodne rozwiązania. I tak, w przypadku stylu ekologicznego możemy z jednej strony mówić o dość surowych i ekonomicznych aranżacjach, a z drugiej o opcjach dla wymagających. Wiele oczywiście zależy od budżetu, jakim dysponujemy. Od czego zacząć, urządzając wnętrze ekologiczne? Przede wszystkim, w stylizacjach zgodnych z naturą nie ma tak naprawdę miejsca na sztuczne elementy. Tutaj rządzą tylko i wyłącznie naturalne materiały! Czy możemy sobie pozwolić na taką metamorfozę? Na to pytanie znamy odpowiedź tylko my. Owszem, można śmiało podejmować próby wprowadzania do pomieszczenia częściowych, ekologicznych rozwiązań. Trudno jednak będzie określić tego rodzaju styl w pełni ekologicznym.
Najpierw skoncentrujmy się na wykończeniu ścian, podłóg oraz zastanówmy się, jaki typ stolarki okiennej powinniśmy wybrać. Otóż, we wnętrzach ekologicznych w grę wchodzą przede wszystkim podłogi drewniane. Drewno to bezpieczny, naturalny i całkowicie odnawialny surowiec. Pewne jest to, że materiału tego nie może zabraknąć w żadnym wnętrzu tworzonym w duchu eko! Odpowiednio pielęgnowana, drewniana podłoga to trwałe i eleganckie wykończenie na lata. Na ścianach powinny zagościć ekologiczne farby. Alternatywnie można pokusić się o ścienne, drewniane panele. Jasne, sosnowe wykończenie ścian wniesie do wnętrza powiew świeżości. Pamiętajmy jednak, by nie obkładać panelami wszystkich ścian. Taką opcję można ewentualnie zarezerwować dla pomieszczeń powstających podczas adaptacji poddasza. I ostatecznie, trzeba zająć się kwestią dopasowania odpowiedniej stolarki okiennej. Najlepszą opcją okażą się energooszczędne okna ekologiczne o niskim współczynniku przenikania ciepła. Idealnie we wnętrzu eko prezentować się będą drewniane ramy okienne posiadające certyfikat FSC.
Eko wyposażenie – inwestycja warta uwagi
Wszyscy właściciele mieszkań i domów, którzy interesują się ekologiczną stylistyką na pewno już się zorientowali, że wyposażenie zgodne z tym nurtem nie należy do najtańszych. Nierzadko, wyższa cena jest wynikiem wyższych kosztów produkcji. Osoby zafascynowane stylem eko są zainteresowane jedynie meblami stworzonymi z surowców certyfikowanych lub też ewentualnie wysokiej jakości wyposażeniem z odzysku. Ekonomiczne meble z palet DIY? To oczywiście również interesująca opcja. Pod warunkiem, że nie przeszkadza nam surowa stylistyka.
Zużywający mniej energii telewizor laserowy zbudowany w 90% z materiałów nadających się do recyklingu, eko żarówki, czy też energooszczędny sprzęt AGD? Oczywiście taki tok myślenia jest jak najbardziej odpowiedni podczas tworzenia aranżacji ekologicznych. Ostatecznie, nie zapomnijmy także o należytym zabezpieczeniu wartościowego dobytku. Rekomendowaną opcją jest chociażby ubezpieczenie mieszkania na Warta.pl. Z poradnika dostępnego na stronie ubezpieczyciela można dowiedzieć się na przykład, jak zabezpieczyć się przed kosztownymi naprawami i utratą sprzętów RTV, AGD czy IT.
Bogactwo dodatków, tkanin, faktur i żywej zieleni – tak buduje się eko design!
Ekologiczne wnętrza rządzą się swoimi prawami. Jednym z nich jest odpowiednia, neutralna kolorystyka. Barwy ziemi, bo oczywiście o nich mowa, to uspokajające, nie narzucające się kolory. W stylizacjach eko nie może zabraknąć rozmaitych odcieni bieli, beżu, żółcieni, zieleni czy zgaszonej pomarańczy z gdzieniegdzie przebijającym subtelnym niebieskim.
Generalnie, pomieszczenie eko ujmuje naturalnym światłem. Dekoracje okien powinny być więc lekkie, jasne, przezierne, najlepiej lniane i przepuszczające sporą dawkę słońca do wnętrza. Fenomen idealnej aranżacji ekologicznej polega ponadto na odpowiednim dopasowaniu do siebie na pozór bardzo odmiennych tkanin i faktur. Nie obawiajmy się więc łączenia ze sobą motywów roślinnych i zwierzęcych. Niech na sofach i fotelach zagoszczą bawełniane albo wełniane poduszki dekoracyjne. Ukłońmy się w stronę szydełkowych robótek i sznurkowych makram. Pomyślmy o przytulnych ozdobach ściennych. Puste przestrzenie zapełnijmy żywymi roślinami. Koniecznie wyeksponowanymi w ekologicznym osłonkach na donice.
art.sponsorowany