Ekologiczne zmywanie. Czy to w ogóle możliwe?

Coraz więcej osób podczas codziennych czynności poszukuje oszczędności. To nie tylko efekt szalejących od jakiegoś czasu podwyżek, ale i troska o los naszej planety. Warto bliżej przyjrzeć się zwłaszcza zmywaniu. To czynność, której nie da się uniknąć i którą wykonujemy właściwie każdego dnia. Czy zmywanie może być ekologiczne? Sprawdzamy!mycie naczynfot. Gorodenkoff/shutterstock

Odpowiednie środki czystości


Bez względu na rodzaj zmywania (ręczne lub w zmywarce) przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stosowane środki czystości. Na rynku znaleźć można obecnie wiele ekologicznych produktów, które nie zawierają szkodliwych chemikaliów. Alternatywą (zwłaszcza w przypadku tradycyjnego zmywania ręcznego) są także samodzielnie przygotowane środki do mycia naczyń. Tutaj wykorzystać można m.in. sodę oczyszczoną, ocet czy sok z cytryny. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, są akcesoria. Warto wybierać jakościowe i dobrze wykonane gąbki i ściereczki, które posłużą przez dłuższy czas.  
 

Ekologiczne zmywanie ręczne - co trzeba wiedzieć?


W przypadku zmywania ręcznego przede wszystkim należy dobrze zaplanować całą czynność. Warto podzielić naczynia na lekko zabrudzone oraz bardzo brudne i trudne do umycia. W pierwszym przypadku, czasami wystarczy przepłukać je wodą z dodatkiem soli. Druga grupa naczyń to trudniejszy przeciwnik. Aby niepotrzebnie nie marnować wody, wyjątkowo brudne naczynia warto na chwilę zamoczyć w ciepłej wodzie. W ten sposób znajdujący się na nich tłuszcz czy zaschnięte resztki jedzenia, będą łatwiejsze do  późniejszego usunięcia. Do tego typu moczenia, warto używać również wody, która wykorzystana była do innych czynności. Chodzi m.in. o wodę z ugotowanego wcześniej ryżu czy makaronu. Popularną metodą, która pozwala na zaoszczędzenie zużywanej wody, jest także mycie naczyń w misce lub komorze wypełnionej wodą, a nie pod bieżącą wodą.  
 

Ekologiczne zmywanie w zmywarce


W przypadku zmywania naczyń w zmywarce, ilość zużytej wody pomoże zminimalizować dobra organizacja. Przede wszystkim nie należy wkładać bardzo ubrudzonych naczyń, które zawierają resztki jedzenia. Trzeba mieć świadomość, że tak brudne naczynia nie domyją się dokładnie i konieczne będzie powtórzenie całego procesu zmywania. Przed włożeniem naczyń do zmywarki, dobrze jest usunąć resztki jedzenia szmatką. Dobrym pomysłem może być także ich krótkie namoczenie, np. w wodzie, która używana była do gotowania makaronu lub ryżu. Zasadą, którą warto wprowadzić w domu, jest także włączanie zmywarki dopiero wtedy, gdy będzie ona całkowicie załadowana. Uruchamianie w połowie pustego sprzętu jest marnotrawstwem wody i energii. Codzienne zmywanie powinno odbywać się najlepiej za pomocą najkrótszych programów zmywania, które zużywają najmniej prądu i wody. Należy też korzystać z programu Eco. Choć to najdłuższy program (4h) to jednak zapewniający największą efektywność zużycia wody i energii elektrycznej podczas zmywania średnio zabrudzonych naczyń i sztućców.
 
Planując zakup zmywarki, warto zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną, a także dodatkowe funkcje. Dla przykładu, zmywarka podblatowa np. z technologią QuickSelect marki Electrolux posiada intuicyjny interfejs, który w prosty sposób pozwoli wybrać najbardziej ekologiczny cykl mycia, a my możemy monitorować na bieżąco poziom zużycia wody i energii. Innym przydatnym rozwiązaniem jest specjalna szuflada na sztućce - MaxiFlex. Pozwala ona na pomieszczenie nie tylko sztućców, ale także i innych przyborów kuchennych. Jej ruchome przegródki oraz głęboka szuflada pozwalają zmieścić tam nawet największe akcesoria kuchenne. Zmywarki Electrolux posiadają także funkcje Time Manager. Pozwala ona na skrócenie długości cyklu nawet o połowę. Dzięki temu czystymi naczyniami możemy cieszyć się nawet w 30 minut.  
 
W trosce o środowisko, należy również dbać o odpowiednie użytkowanie zmywarki. Dzięki temu sprzęt będzie służył nam wiele lat. Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu zmywarki. Należy stosować do tego wyłącznie profesjonalne środki czystości. tzw. domowe sposoby, mogą uszkodzić sprzęt. Co kilka miesięcy warto wyczyścić także znajdujący się w zmywarce filtr.  


art. sponsorowany
Ocena (5.0) Oceń: