Materac kokosowy – dla kogo będzie odpowiednim wyborem?

Stosowanie naturalnych, organicznych materiałów do produkcji różnego rodzaju przedmiotów staje się coraz popularniejszą praktyką. Takie surowce można spotkać także w materacach. Chodzi konkretnie o włókna kokosowe, które stosowane są w tak zwanych materacach kokosowych. Sprawdźmy, co dokładnie oznacza określenie materac kokosowy i kto powinien wybierać taki rodzaj materaca!materac kokosowyfot.Gaf_Lila/shutterstock.com
Materace wykonane w 100% z kokosa nie istnieją, ponieważ po prostu nie byłyby one wygodne. Jednak pewien dodatek włókien kokosowych w materacu może już znacząco wpłynąć na jego komfort i działanie, a przez to materace kokosowe często są polecane osobom z pewnymi problemami zdrowotnymi. Dziś wyjaśniamy, dla kogo materac kokosowy będzie dobrą opcją!

Jak są zbudowane materace kokosowe?

Na początek warto wspomnieć, że materace kokosowe nie są odrębnym rodzajem materacy, jeśli chodzi o wypełnienie. Mogą to być zarówno materace piankowe, jak i kieszeniowe, a nawet materace nawierzchniowe. Aby jednak materac mógł być nazywany kokosowym, musi zawierać w swoim składzie przynajmniej jedną matę kokosową.

Mata kokosowa jest stosunkowo twarda, dlatego w zależności od rodzaju i pożądanej twardości materaca, można umieścić w nim jedną lub dwie maty kokosowe. Jest to po prostu dodatkowa warstwa, która w materacu kieszeniowym umiejscowiona jest pomiędzy formatką kieszeniową a zewnętrzną warstwą materaca. Takie rozwiązanie sprawi, że jedna strona materaca będzie twardsza od drugiej.

Materace z włóknem kokosowym – dla kogo?

Odwiedzając sklep z materacami, większość klientów po prostu kładzie się na różnych modelach, aby sprawdzić, czy odpowiada im twardość i komfort wypoczynku. Czasem jest jednak tak, że sami nie wiemy, jaki rodzaj materaca będzie dobry dla naszego kręgosłupa na dłuższą metę. Osoby, które preferują twardsze powierzchnie, zwykle bardzo chwalą sobie materace kokosowe.

Ze względu na swoją twardość są one jednak zalecane także innym grupom osób:
●    osoby o większej masie ciała. Ważna zasada przy zakupie materaca mówi o tym, że im większy
      ciężar ciała, tym twardszy powinien być materac. Tylko wówczas będzie w stanie zapewnić
      odpowiednie podparcie dla każdego odcinka kręgosłupa oraz naprawdę komfortowy wypoczynek.
●    osoby z wadami postawy. Takim osobom szczególnie polecane są materace kokosowe
      z warstwą lateksu bądź pianki termoelastycznej. Wówczas oprócz odpowiedniej twardości
      i podparcia będą zapewniać także wysoką elastyczność punktową, dopasowując się
      do wszystkich krzywizn ciała.
●    małe dzieci i niemowlęta. Dobrze dobrany materac dziecięcy to ważny element zapobiegania
      śmierci łóżeczkowej. Odpowiednio twardy materac ograniczy ryzyko uduszenia przez niemowlę
      śpiące na brzuchu. Z kolei antyalergiczna mata kokosowa zapewnia dobrą wentylację,
      co ułatwia pielęgnację delikatnej skóry dziecka.

Dla osób, które uważają, że ich obecny materac jest zbyt miękki, świetnym wyborem będzie także materac kokosowy nawierzchniowy. Może on być także nakładką na sofę czy wersalkę.


art.sponsorowany
Ocena (4.1) Oceń: