Feeria barw na fasadach budynku, dzięki nietypowemu rozwiązaniu
![Projekt "kolorowego" budynku](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/03/elewacje-w-sloncu_800x600.jpg)
Architekci z wrocławskiej pracowni ArC2, znani z nietypowych pomysłów na budownictwo mieszkaniowe, znowu zaskakują! Zaprojektowany przez nich budynek, który powstanie u zbiegu ulic Krzyckiej i Przyjaźni na wrocławskich Krzykach z pewnością zadziwi niejednego przechodnia.
Wszystko za sprawą nietypowego rozwiązania jakim są umieszczone na elewacjach… pryzmaty. Każdy z pewnością pamięta z lekcji fizyki, że pryzmat rozszczepia światło dając efekt wielokolorowej tęczy. Architekci postanowili to wykorzystać i sprawić, by w słoneczne dni fasady budynku ożywały prawdziwą feerią barw!
Na co dzień budynek przy Krzyskiej i Przyjaźni będzie miał monochromatyczną, elegancką szaro–białą elewację z płytek ceramicznych. Stąd właśnie nietypowy pomysł projektantów – by „pokolorować” go w taki niespotykany sposób. To zresztą nie koniec zabawy ze słońcem, bowiem pośród matowych płytek elewacyjnych umieszczone zostaną płytki szkliwione tworzące delikatne bliki świetlne i odbicia od sąsiednich budynków.
Przypomina to historię gdy gra światła na ścianach wprowadzała w błąd hiszpańskich konkwistadorów, którzy w XVI wieku najechali kraje dzisiejszego Meksyku. Widząc z daleka złote ściany domów myśleli, że są wyłożone cennym kruszcem, tymczasem za efekt ten odpowiadały płatki miki, występujące w tamtejszym mule służącym do pokrywania ścian budowli. To właśnie światło słońca padające na ściany nadawało im tego „cennego wrażenia”. Oczywiście to dosyć daleka analogia, ale niedługo każdy z nas, będzie mógł poczuć się trochę jak żołnierz Hernana Corteza. Budowa tęczowego budynku ma ruszyć latem, a zakończenie planowane jest na początek 2013 roku.
![Post Banner](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/wspieram-baner-post.png)
![Post Banner](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/wspieram-baner-post-mobile.png)
![fot. shutterstock](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/03/shutterstock-511317922_1000x667.jpg)
![Triantha occidentalis, źródło: Wikimedia](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/03/triantha-occidentalis-brevi_550x374.jpg)
![Jemiołuszka na gałęzi, fot. Jiri Fejkl/Shutterstock](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/11/jemioluszkaa_1000x473.jpg)
![Czy rodzice faworyzują rodzeństwo?](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/rodzenstwo.jpg)