Łazienka ekologiczna – co musi się w niej znaleźć?
Ekologia.pl Dom i ogród Ekologiczny dom Łazienka ekologiczna – co musi się w niej znaleźć?

Łazienka ekologiczna – co musi się w niej znaleźć?

kolo lazienka

Łazienka ekologiczna to nie tylko użycie odpowiednich materiałów do wykończenia pomieszczenia, ale przede wszystkim rozwiązania, jakie umożliwiają oszczędność energii i wody. Okazuje się, że nie zawsze trzeba mieć drogi, specjalistyczny sprzęt, aby móc żyć w zgodzie z naturą. Jak więc zaprojektować ekologiczną łazienkę, w której znajdą się rozwiązania spełniające te warunki?

Oszczędność wody w łazience
Zwykle jest to największy problem, ponieważ właśnie w łazience zużywa się najwięcej wody. Pranie, kąpiele, rytuały relaksacyjne to kilka przykładów. Co można zrobić, aby zredukować rachunki za wodę i przyczynić się do większej dbałości o środowisko? Przede wszystkim dobrze zainwestować w perlator, który napowietrza strumień wody, przez co ogranicza się jej zużycie. To małe, proste i niedrogie urządzenie, które każdy może zainstalować samodzielnie.
Warto również mieć w swojej łazience kabinę prysznicową. Napuszczanie każdego dnia wody do wanny nie jest najbardziej oszczędnym pomysłem, dlatego właśnie to rozwiązanie jest bardziej ekologiczne. Kabiny prysznicowe mają wiele zalet, jak choćby opcję szybkiego odświeżenia się czy możliwość zainstalowania sprzętu nawet w najmniejszej łazience. Wybór u producentów mamy bardzo szeroki, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Można śledzić w sieci, jakie nowości pojawiają się w sklepach, aby być na bieżąco z trendami, np. tutaj: kolo.com.pl/produkty/kabiny-i-brodziki/kabiny-prysznicowe.
Dbać o wodę można również poprzez zainstalowanie odpowiedniego systemu spłukującego. Umożliwiają to m.in. stelaże podtynkowe 2/4. Posiadają one możliwość wyboru, jaką ilością wody spłukujemy nieczystości. Ułatwia to również sprzęt z automatycznym, radarowym lub termicznym systemem spłukiwania, co także jest sporym ułatwieniem i oszczędnością wody. Jak jeszcze można dbać o środowisko? Dobrze również przyjrzeć się własnym nawykom i zakręcać dokładnie krany czy sprawdzać regularnie szczelność instalacji.

koło łazienka


Oszczędność energii

Nie zapominajmy, że w łazience zużywamy nie tylko wodę, ale również prąd. Aby zmniejszyć rachunki, tutaj także warto zmienić swoje przyzwyczajenia. Częstą praktyką jest pranie, gdy w bębnie mamy jeszcze sporo miejsca na inne rzeczy. Warto poczekać do momentu, kiedy będzie można wypełnić go w całości.
Dobrym pomysłem jest również inwestycja w oświetlenie LED, które nie tylko pozwoli zaoszczędzić na rachunkach, ale również umożliwi stworzenie niezwykłego klimatu w pomieszczeniu. Co jeszcze powinno się znaleźć na liście podczas wprowadzania ekologicznych rozwiązań w łazience? Przy wyborze sprzętu należy zwracać uwagę na to, ile prądu zużywa. Jeśli więc decydujesz się np. na urządzenie 2w1, sprawdź dobrze, czy na pewno będzie to oszczędność. Być może twoje pranie szybko wyschnie, ale czy będziesz zadowolony z rachunku za prąd?

Ograniczenie używania chemii
Ekologiczna łazienka to również taka, w której używa się odpowiednich środków czyszczących. Konsumenci przykładają coraz większą wagę, do tego, czego używają do dbania o czystość, a część w ogóle rezygnuje z produktów kupnych. Jeśli chodzi o substancje, które większość z nas ma w domu i pomagają w radzeniu sobie z brudem w łazience, warto wymienić:

  • ocet,
  • sodę oczyszczoną,
  • cytrynę,
  • spirytus salicylowy,
  • dowolny olejek eteryczny dla dodania aromatu do mikstur.

W sklepach pojawia się również coraz więcej produktów z dobrymi składami, które nie tylko są lepsze dla środowiska, ale także dla twojego zdrowia. Uważać powinny zwłaszcza osoby cierpiące na alergie skórne, ponieważ tradycyjne środki ze sklepów mogą być przyczyną nieprzyjemnych podrażnień. Jeśli chodzi natomiast o sprzęt, który ułatwi dbanie o czystość, warto zainwestować w miskę bez kołnierza wewnętrznego. Dzięki niej nie trzeba już zużywać tak dużej ilości produktów czyszczących, a do tego po prostu będzie można łatwiej wyczyścić zwykle trudno dostępne miejsca, w jakich gromadzą się bakterie.

art. sponsorowany

4.6/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Mam oświetlenie ledowe w łazience i rzeczywiście gdzieś to się przekłada na rachunki. Do tego prysznic nie wanna. Akurat nie jestem zwolenniczką długich kąpieli. W łazience mam dodatkowo deskę myjącą uspa moim zdaniem to ekologiczne urządzenie, pozwalające przede wszytkim zachować higienę na wysokim poziomie. Wody dużo nie zużywa