Moda na ekologiczny dom

Obecnie energooszczędne domy nie są już tylko mrzonką naukowców. Trend na zdrowy styl życia opanował już rynek nieruchomości mieszkaniowych. Dziś w modzie jest posiadanie Eko-domu, czyli przyjaznego środowisku, zdrowiu mieszkańcom, a przede wszystkim kieszeni właściciela nieruchomości. Jest to wyraz nie tylko ekologicznej postawy danej rodziny, ale również realnej oszczędności.
Znakomitym przykładem nurtu ekologicznego w zabudowie jednorodzinnej jest projekt domu „Allegro Eko”. Ciekawe rozwiązanie daje oranżeria w centrum budynku, co jest nie tylko oryginalną koncepcją organizacji wnętrza ale i dobrym sposobem na kumulowanie ciepła z energii słonecznej. Przez zimowy ogród wpada do mieszkania tyle światła, że pozostałe elewacje mogą mieć tylko niezbędną ilość niedużych otworów, a mieszkanie i tak o każdej porze roku jest bardzo jasne. Ciepło wewnątrz zatrzymują skutecznie w „Allegro Eko”: dwuwarstwowe ściany zewnętrzne z bloczków Ytong i wełny mineralnej, wysokiej jakości polistyren Ursa zastosowany do izolacji fundamentów i podłóg, a także kontrolowany obieg powietrza w systemie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W projekcie zaproponowano miejsce montażu kolektorów słonecznych Viessmann (dostosowany do warunków nasłonecznienia dla konkretnej lokalizacji), które będą mogły współpracować z instalacją centralnej wody użytkowej. Duże znaczenie w projekcie ma nieskomplikowany prostokątny rzut, w którym udało się zamknąć nowocześnie pomyślane mieszkanie dla czterech osób.
Innym przykładem ekologicznych rozwiązań architektonicznych jest projekt domu „Chaber Eko”. Efektywne gospodarowanie energią gwarantuje w nim: mało rozbudowana bryła, materiały ścienne i izolacyjne o korzystnych parametrach przewodności cieplnej, niskotemperaturowe grzejniki i ogrzewanie podłogowe. Nad właściwą jakością powietrza we wnętrzu czuwa wentylacja mechaniczna, która równocześnie odzyskuje ciepło. Duże okna balkonowe w południowej ścianie pokoju dziennego otwierają widok na ogród, a wnętrze domu na słoneczne ciepło. W projekcie zaproponowano również miejsce montażu kolektorów słonecznych, dzięki czemu nawet zimą przy bezchmurnej pogodzie mogą one podgrzać wodę do celów użytkowych o kilka stopni, oszczędzając przy tym pracę gazowego kotła kondensacyjnego.
Zaproponowane powyżej rozwiązania architektoniczne decydują nie tylko o niskich nakładach eksploatacyjnych domów „Chaber Eko”, czy „Allegro Eko” ale także o tym, że użytkowanie ich, nie wpływa znacząco na środowisko naturalne.








sam planuje budowe takiego domu ale dopiero za 20 lat moze kolektory do tego czasu beda bardziej wydajne… ;/