Nie kupuj! Dziś Dzień Bez Zakupów
Ostatnia sobota listopada to międzynarodowy Dzień Bez Kupowania. Dzień ten obchodzimy w bardzo prosty sposób – ograniczając zakupy. Jest on też pretekstem do refleksji nad naszymi nawykami konsumenckimi.
Poddając refleksji nasze nawyki konsumenckie powinniśmy sobie przede wszystkim uświadomić, że każdy z nas jest konsumentem. Codziennie wypijamy filiżankę kawy lub herbaty, przemieszczamy się środkiem lokomocji, zużywamy wodę do kąpieli i w toalecie, włączamy światło, telewizor, komputer, ładujemy telefon. Za każdą z tych czynności płacimy. Kupujemy codziennie. Kupujemy jedzenie, ubrania, kosmetyki, środki czystości, wodę, energię, benzynę, usługi. Poprzez to, na co wydajemy pieniądze kształtujemy jednak nie tylko nas samych, ale również świat, w którym żyjemy.
– Nadmierna konsumpcja w naszej części świata i w społeczeństwach rozwiniętych w Stanach, w Japonii, Europie Zachodniej i Australii przestała dawno służyć zaspokojeniu podstawowych, elementarnych potrzeb człowieka. Konsumujemy dla przyjemności, kupujemy bo inni to robią, kupujmy z nudów, kupujemy dlatego, że namawiają nas zewsząd wszechobecne reklamy – wymienia Maria Huma z Polskiej Zielone Sieci.
Nie bądźmy egoistami
Świadoma konsumpcja to nie lada wyzwanie. Jej kluczowym założeniem jest minimalizacja zużycia nieodnawialnych surowców naturalnych, redukcja wytwarzanych odpadów i zanieczyszczeń oraz odpowiedzialność społeczna. Poprzez to co kupujemy i od kogo możemy kształtować otaczający nas świat. A jak obecnie wygląda konsumpcja na poziomie światowym? – Ludzie żyjący w krajach rozwiniętych, którzy stanowią 20 proc. ludności całego świata, konsumują 80 proc. zasobów Ziemi. Oznacza to, że dla tych, którzy żyją w krajach rozwijających się pozostaje 20 proc. Czy to jest sprawiedliwe? – alarmuje Huma. – Jeżeli wszyscy ludzie na świecie konsumowali by tyle co Europejczycy, to potrzebowalibyśmy co najmniej trzech planet takich jak ziemia, by zaspokoić potrzeby całej ludzkości – dodaje.
Zatem na czym polega odpowiedzialna konsumpcja?
Konsumpcja zaspokaja nasze potrzeby dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu i podczas dokonywania wyborów zastanowić się nad koniecznością zakupu nowego dobra lub usługi, a także nad jego pochodzeniem, warunkami, w jakich został wyprodukowany, nad jego wpływem na środowisko naturalne i innych ludzi, producentów i pracowników.
Co zamiast zakupów
Na świecie w ramach Dnia bez Kupowania organizowane są różne akcje: m. in tworzone są „strefy bez zakupów” w centrach handlowych, które w ten dzień wypełniają się ludźmi odpoczywającymi na sofach, czy grającymi w karty, szachy, słuchającymi muzyki, rozmawiającymi – robiącymi wszystko oprócz zakupów. – Można udać się do muzeum, spędzić czas z rodziną, uprawiać sport. Warto sobie uświadomić, że podarowanie bliskim czasu jest o wiele więcej warte niż najdroższy prezent – zachęca Maria Huma z Polskiej Zielonej Sieci.
Nadmierny konsumpcjonizm to plaga, szczególnie jeśli chodzi o urzadzenia rtv czy agd, chęć posiadania czy gromadzenia wygrywa, towary niskiej jakości również są problemem. Dużo się mówiło o planowanej nieprzydatności przez progamowanie usterek ale dziś jest to w sumie nie potrzebne bo ludzie po wpływem reklam wymieniają co chwile urządzenia pod wpływem impulsu, tylko dlatego, że ich stać albo zachwycili się jakąś dodatkową opcją bez której absolutnie sobie nie poradzą i tak z każdym urządzeniem. Świadoma konsumpcja, długie używanie oraz naprawianie urządzeń to dziś naprawdę rzadkość ale zdarzają się jeszcze tacy ludzie a reszta powinna brać z nich przyklad. Urządzenia to narzędzia które mają pomagać czlowiekowi w codziennym życiu ale nie powinny być celem samym w sobie.