Polacy przychylni energii słonecznej
Ekologia.pl Dom i ogród Ekologiczny dom Polacy przychylni energii słonecznej

Polacy przychylni energii słonecznej

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu

Według danych TNS OBOP, 75% Polaków byłoby skłonnych zainstalować w swoim domu kolektory słoneczne, jednak nawet najlepsze chęci przegrywają z wysokimi kosztami instalacji. Raport przygotowany został w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi”.

Energia słoneczna w Polsce

Panele słoneczne zagościły już na dobre na dachach wielu domów. Wykorzystując energię słoneczną, mieszkańcy mogą znacznie obniżyć wydatki. Mimo wysokiego zainteresowania kolektorami słonecznymi, 68% respondentów zaznacza, że największą przeszkodą są wysokie koszty instalacji. Tymczasem taka inwestycja może się szybko zwrócić, a na dodatek na zakup zestawu solarnego można uzyskać dofinansowanie.

– Wyniki badań wskazują na ogromny potencjał dla rozwoju tego rodzaju ekologicznych rozwiązań energetycznych w Polsce. Gdyby dziś przynajmniej połowa Polaków zainstalowała na swoich dachach kolektory słoneczne, nie tylko znacząco przyczyniliby się do ochrony klimatu i zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery, ale też istotnie wpłynęliby na zmniejszenie swoich comiesięcznych rachunków za energię – komentuje Bożena Wróblewska, ekspert programu.

Wydatki i oszczędności

Ile energii można zaoszczędzić w polskich warunkach? Według danych Gaspolu, biorąc pod uwagę wielkości promieniowania słonecznego na naszej szerokości geograficznej, w skali roku można zaoszczędzić nawet do 60% kosztów podgrzewania wody, co stanowi około 20% kosztów energii zużywanej na podgrzewanie wody i ogrzewanie budynku jednorodzinnego. Natomiast dobry jakościowo zestaw solarny wraz z instalacją to w tym momencie koszt rzędu 10 tys. zł.

W jaki sposób zbudowany jest zestaw solarny? Jak informuje Gaspol, składa się z kolektorów słonecznych oraz takich elementów, jak:

  • zbiornik na wodę,
  • grupa pompowa, która zapewnia cyrkulację czynnika roboczego (płynu solarnego),
  • regulator temperatury regulujący obroty solarnej pompy obiegowej,
  • solarne naczynie przeponowe zabezpieczające obieg grzewczy w przypadku wzrostu ciśnienia w instalacji.

Przed zakupem

– Decydując się na zestawy solarne pamiętajmy, że jednym z najistotniejszych elementów jest dobór odpowiedniego zestawu: jego wielkości i możliwości. Przyjmuje się, że około 1,5 m2 powierzchni czynnej kolektorów powinno przypadać na 1 osobę. Dlatego używa się standardowo dwóch kolektorów dla 2-3 osobowej rodziny, a w przypadku 4-5 osobowej rodziny, trzech kolektorów – wyjaśnia Kamil Dolata, ekspert programu.

W jaki sposób można uzyskać dofinansowanie na zakup kolektora? – Wśród krajowych funduszy szanse pozyskania środków na duże inwestycje daje m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla mniejszych projektów możliwe jest uzyskanie wsparcia z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ekofunduszu oraz Banku Ochrony Środowiska – wyjaśnia Artur Michalski, ekspert programu, Business Consulting Group – Od września 2010 roku NFOŚiGW wprowadza ponadto nowy fundusz dla rodzin i wspólnot mieszkaniowych, oferujący tanie kredyty z dotacją funduszu na zakup i montaż kompletnych zestawów kolektorów słonecznych – dodaje.

ekologia.pl

4.8/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments