DOMEK NA DRZEWIE. Powrót domków na drzewie
Ekologia.pl Dom i ogród Ekologiczny dom Zamieszkaj w drewnianym kokonie na drzewie

Zamieszkaj w drewnianym kokonie na drzewie

designandmake.aaschool.ac.uk
designandmake.aaschool.ac.uk

Kojarzą się dzieciństwem, z obietnicą dobrej zabawy kilka metrów nad ziemią, wśród koron drzew. To także idealne miejsce na chwilę w samotności i na odpoczynek w bliskim kontakcie z przyrodą. Domki na drzewie przeżywają obecnie prawdziwy renesans. Obecnie odchodzi się już od ich standardowej formy, zastępując coraz bardziej oryginalnymi konstrukcjami.

Ludzie wracają na drzewa, choć w zupełnie nowym wydaniu. W dodatku z większą świadomością ekologii, bowiem współczesne domki na drzewach są zazwyczaj pro-ekologiczne.

Tak jak ten domek, a raczej futurystyczny kokon w kształcie fali, który zawisł pomiędzy drzewami w Hooke Park w hrabstwie Dorset,w Anglii.

Konstrukcja wykonana jest w całości z cedrowego drzewa. Instalacja domku odbyła się bez szkody dla okolicznego środowiska: bez śrub czy gwoździ, ale z wykorzystaniem wytrzymałych lin konopnych. Jest to istotne, jeśli nie chcemy zniszczyć kory drzewa ani jego pnia. To istotne także dlatego, by pozwolić drzewu nadal rosnąć.

fot. designandmake.aaschool.ac.uk

Zaprojektowany i zbudowany przez 4 studentów z Architectural Association w Londynie, kokon ma służyć, jako miejsce, gdzie można usiąść, odpocząć, obejrzeć zachód słońca i „odkryć naturalne piękno lasu z zupełnie innej perspektywy”.

fot. designandmake.aaschool.ac.uk

fot. designandmake.aaschool.ac.uk

Projekt i wykonanie: Hugo G. Urrutia, Abdullah Omar, Ashgar Khan, Karjvit Rirermvanich

Ekologia.pl

4.6/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ja mam wątpliwości. Wiadomo, fajne, ładnie to wygląda i marzyło się o tym w dzieciństwie. Ale bardzo trudno jest taką konstrukcję zamontować bez szkody dla drzewa. Nawet jeśli uda się nie wbijać gwoździ, zawsze jest obciążenie.

Od tej strony patrząc, mało to „ekologiczne”

Do jakich rozmiarów to „pragnienie powrotu do natury” nie osiągnie w znudzonych cywilizacją społeczeństwach ? Czy nie jest to przypadkiem połączone z nową okazją do zarobkowania?

A co w tym złego? Lepsze to niż nasze pseudo góralskie chatki z obowiązkowym skalniaczkiem, tujami i sztucznym bocianem!
Pomysł i wykonanie bardzo fajne. Z tym tylko, że ten kokon chyba trochę przecieka, bo nie widzę tu zabezpieczania przed opadami.