benzen
Benzen — (C₆H₆) organiczny związek chemiczny z grupy węglowodorów aromatycznych (arenów), składający się z sześcioczłonowego pierścienia utworzonego przez atomy węgla (tzw. pierścienia benzenowego) i przyłączonych do niego sześciu atomów wodoru. Benzen jest bezbarwną i palną cieczą o intensywnym, słodkawym zapachu; pali się żółtym, kopcącym płomieniem. Słabo rozpuszcza się w wodzie; jest dobrze rozpuszczalny w rozpuszczalnikach organicznych (np. etanolu, eterze, chloroformie). Cechuje się wysoką trwałością chemiczną; łatwo ulega reakcjom substytucji elektrofilowej (np. nitrowaniu, chlorowaniu, alkilowaniu). Benzen jest substancją bardzo toksyczną zarówno dla środowiska, jak i organizmów żywych; wykazuje silne działanie rakotwórcze. Wykorzystywany jest głównie do produkcji tworzyw sztucznych, włókien syntetycznych, farb, lakierów i rozpuszczalników, detergentów i środków powierzchniowo czynnych (surfaktantów), leków oraz pestycydów i środków ochrony roślin.
Występowanie benzenu w przyrodzie
Benzen jest organicznym związkiem chemicznym występującym w przyrodzie jako jeden ze składników ropy naftowej lub smoły węglowej otrzymywanej w wyniku odgazowania węgla kamiennego, łupków bitumicznych bądź drewna. Niewielkie ilości benzenu uwalniane są również do środowiska naturalnego w wyniku erupcji wulkanicznych lub pożarów lasów. Przeważająca większość emisji tego węglowodoru wiąże się jednak głównie z działalnością człowieka. Do głównych antropogenicznych źródeł benzenu należą: dym tytoniowy, opary benzyny ze stacji paliw, spaliny pojazdów mechanicznych, wycieki ze składowisk odpadów niebezpiecznych i emisje przemysłowe pochodzące m.in. z przemysłu hutniczego, zakładów chemicznych oraz rafinerii ropy naftowej. Benzen został odkryty w 1825 r. przez Michaela Faradaya w oleju zbierającym się na dnie lamp ulicznych podczas sprężania gazu świetlnego.
Właściwości fizyczne benzenu
Benzen w temperaturze pokojowej jest przezroczystą i bezbarwną cieczą o intensywnym, słodkawym zapachu, wyczuwalnym nawet przy bardzo niskim stężeniu. Słabo rozpuszcza się w wodzie (1,8 g/dm³ H₂O w temp. 25°C); znacznie lepiej rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych, np. etanolu, chloroformie, tetrachlorometanie, eterze dietylowym, acetonie czy kwasie octowym. Benzen jest dobrym rozpuszczalnikiem dla wosków, żywic, tłuszczów, naftalenu i wielu innych niepolarnych związków chemicznych. Benzen jest cieczą łatwopalną o temperaturze zapłonu wynoszącej 498°C; w obecności powietrza pary benzenu spalają się żółtawym i silnie kopcącym płomieniem, w wyniku czego powstaje drobny czarny osad sadzy.
Gęstość benzenu w stanie ciekłym wynosi 0,8765 g/cm³ (w temp. 20°C); węglowodór ten jest więc nieco lżejszy od wody (0,998 g/cm³), dzięki czemu unosi się na jej powierzchni. Benzen wrze w temperaturze 80,1°C (1013,25 hPa), topi się w temperaturze 5,53°C (1013,25 hPa). Przy temperaturze wyższej od temperatury wrzenia (> 80,1°C) przechodzi w bezbarwne pary o gęstości 2,752 g/cm³ (1013,25 hPa), ponad dwukrotnie cięższe od otaczającego powietrza (1,2 g/cm³). Podczas schładzania do temperatury niższej od temperatury topnienia (< 5,53°C) tworzy bezbarwne kryształy o gęstości 1,012 g/cm³, tonące w ciekłym benzenie. Mieszanina benzenu z powietrzem zawierająca 1,2-8,0% obj. benzenu ma właściwości wybuchowe.
Budowa i właściwości chemiczne benzenu
Benzen (C₆H₆), czyli cykloheksa-1,3,5,trien, jest organicznym związkiem chemicznym o masie molowej 78,11 g/mol, zaliczanym do grupy węglowodorów aromatycznych. Jego cząsteczka składa się z sześcioczłonowego pierścienia utworzonego przez atomy węgla i przyłączonych do niego sześciu atomów wodoru. Atomy węgla w pierścieniu połączone są równocennymi wiązaniami o długości 139 pm (1,39 Å). Wiązania te mają osiągają więc długość pośrednią między wiązaniami pojedynczymi C–C (154 pm, 1,54 Å) i podwójnymi C=C (134 pm, 1,34 Å).
Każdy atom węgla w pierścieniu przyjmuje strukturę trygonalną (hybrydyzacja sp²), gdyż łączy się z dwoma sąsiednimi atomami węgla (wiązania sp²-sp²-σ) i pojedynczym atomem wodoru (wiązanie s-sp²-σ). Każdy z atomów węgla posiada ponadto jeden niezhybrydyzowany orbital p, prostopadły do płaszczyzny wiązań σ. Wszystkie orbitale p tworzą orbital cząsteczkowy π (sekstet elektronowy π) położony nad i pod płaszczyzną pierścienia. Elektrony π w cząsteczce benzenu są więc całkowicie zdelokalizowane i rozłożone równomiernie w jego pierścieniu.
Otrzymywanie benzenu na skalę laboratoryjną przeprowadza się z wykorzystaniem następujących reakcji chemicznych:
- dehydrogenacja (odwodornienie) cykloheksanu (C₆H₁₂) w wysokiej temperaturze (300°C) przy udziale katalizatora (np. platyny osadzonej na tlenku glinu, Pt/AlCl₃):
- polimeryzacja trzech cząsteczek acetylenu (C₂H₂) w podwyższonej temperaturze przy udziale węgla aktywnego jako katalizatora:
Otrzymywanie benzenu na skalę przemysłową przeprowadza się z wykorzystaniem następujących metod i reakcji chemicznych:
- ekstrakcja węglowodorów typu BKT (benzenu, ksylenu, toluenu) z gazu (benzolu) koksowniczego z wykorzystaniem oleju antracenowego;
- frakcjonowana destylacja smoły powęglowej i rozdzielanie otrzymanej mieszaniny węglowodorów (tzw. olejów obojętnych) na poszczególne składniki z wykorzystaniem metod destylacji, krystalizacji i ekstrakcji;
- reforming benzyny – aromatyzacja węglowodorów zawartych w benzynie; ekstrakcja powstających węglowodorów aromatycznych typu BKT (benzenu, ksylenu, toluenu) przy użyciu selektywnie działających rozpuszczalników (np. N-metyloformamidu) i ich rozdzielanie metodą destylacji frakcjonowanej;
- piroliza lekkich frakcji ropy naftowej z parą wodną (kraking parowy) – otrzymywanie węglowodorów aromatycznych typu BKT (benzenu, ksylenu, toluenu) z benzyny pirolitycznej na drodze połączonych metod ekstrakcji i destylacji;
- dealkilacja (usunięcie grupy alkilowej) z niektórych węglowodorów aromatycznych, np. toluenu (C₆H₅CH₃), w wysokiej temperaturze (500-600°C) i ciśnieniu (20-60 atm.) przy udziale katalizatora (np. tlenku platyny, PtO₂):
Benzen cechuje się wysoką trwałością chemiczną, co wynika z obecności zdelokalizowanych elektronów π warunkujących stabilność jego pierścienia aromatycznego. Benzen jest więc znacznie mniej reaktywny niż inne węglowodory nienasycone (np. alkeny) – nie odbarwia wody bromowej i nadmanganianu (VII) potasu oraz nie ulega reakcjom addycji elektrofilowej.
Benzen stosunkowo łatwo ulega reakcji substytucji elektrofilowej, polegającej na oderwaniu atomu wodoru od pierścienia aromatycznego i wprowadzeniu na jego miejsce innego atomu (np. atomu chlorowca) bądź grupy funkcyjnej (np. grupy nitrowej, grupy alkilowej).
Reakcje substytucji elektrofilowej benzenu obejmują:
- nitrowanie – reakcja podstawienia atomu wodoru benzenu grupą nitrową (–NO₂) zachodząca przy udziale mieszaniny nitrującej, czyli mieszaniny stężonego kwasu azotowego (V) (HNO₃) i kwasu siarkowego (VI) (H₂SO
której głównym produktem jest nitrobenzen (C₆H₅NO₂).
- sulfonowanie – reakcja podstawienia atomu wodoru benzenu przez grupę sulfonową (–SO₃H) zachodząca przy udziale stężonego kwasu siarkowego (VI) (H₂SO₄) lub oleum, czyli roztworu tlenku siarki (VI) (SO₃) w bezwodnym kwasie siarkowym:
której głównym produktem jest kwas benzenosulfonowy (C₆H₅SO₃H).
- chlorowanie – reakcja podstawienia atomu wodoru benzenu przez atom chloru (Cl) zachodząca przy udziale chlorku żelaza (III) (FeCl₃) lub chlorku glinu (AlCl₃):
której głównym produktem jest chlorobenzen (C₆H₅Cl).
- bromowanie – reakcja podstawienia atomu wodoru benzenu przez atom bromu (Br) zachodząca przy udziale bromku żelaza (III) (FeBr₃):
której głównym produktem jest bromobenzen (C₆H₅Br).
- alkilowanie – reakcja podstawienia atomu wodoru benzenu przez grupę alkilową pochodzącą z halogenku alkilu (np. chloroetanu, C₂H₅Cl) zachodzącą przy udziale chlorku glinu (AlCl₃) lub fluorku boru (BF₃) jako katalizatora:
której głównym produktem jest etylobenzen (C₆H₅–C₂H₅).
- acylowanie – reakcja podstawienia atomu wodoru benzenu przez grupę acylową pochodzącą z halogenku acylu (np. chlorku acetylu, CH₃COCl) zachodzącą przy udziale chlorku glinu (AlCl₃) lub fluorku boru (BF₃) jako katalizatora:
której głównym produktem jest acetofenon (C₆H₅COCH₃).
Benzen i jego pochodne są substratami wyjściowymi w syntezie wielu związków chemicznych o znaczeniu przemysłowym, jak np. styren (winylobenzen) (C₆H₅CH=CH₂) stanowiący produkt dehydrogenacji etylobenzenu, kumen (izopropylobenzen) (CH₃)₂–CH–C₆H₅) otrzymywany w reakcji alkilowania benzenu propenem oraz bezwodnik maleinowy C₂H₂(CO)₂O powstający wskutek katalitycznego rozerwania pierścienia benzenowego w wysokiej temperaturze.
Znaczenie biologiczne benzenu
Benzen jest substancją wysoce toksyczną zarówno dla środowiska, jak i organizmów żywych. Zwiększona emisja benzenu negatywnie oddziałuje na stan powietrza, gleb i wód, przyczynia się do zaburzenia równowagi ekosystemów naturalnych oraz wywiera niekorzystny wpływ na rośliny i zwierzęta. Benzen jest szczególnie szkodliwy dla organizmów wodnych (skorupiaków, ryb), przyczyniając się do skrócenia długości ich życia lub spadku płodności. Wysokie stężenie benzenu może hamować przebieg fotosyntezy i podziały komórkowe, uniemożliwiając wzrost i rozwój roślin. Długotrwała ekspozycja na benzen może skutkować obniżeniem sprawności układu odpornościowego zwierząt, m.in. poprzez spadek poziomu krążących przeciwciał. Benzen jest czynnikiem mutagennym, wywołującym uszkodzenia nici DNA i chromosomów. Wykazuje silne działanie rakotwórcze; zwiększa ryzyko wystąpienia białaczki i chłoniaków.
Zastosowania benzenu
Benzen jest półproduktem wykorzystywanym w przemyśle chemicznym do otrzymywania etylobenzenu ( tworzywa sztuczne), kumenu ( środki powierzchniowo czynne), fenolu ( żywice fenolowe i epoksydowe, kleje), aniliny ( barwniki, substancje farmakologiczne), cykloheksanu ( poliamidy – nylonowe włókna syntetyczne), bezwodnika maleinowego ( żywice poliestrowe), heksachlorocykloheksanu i chlorobenzenu ( środki owadobójcze) oraz dodecylobenzenu ( detergenty). Benzen stosowany jest również w produkcji farb, tuszów, lakierów i powłok malarskich; ma duże znaczenie jako rozpuszczalnik (np. kauczuku, tuszów, żywic, olejów, naftalenu). Wykorzystywany jest w również w przemyśle gumowym do produkcji gum i opon oraz w przemyśle poligraficznym do konserwacji maszyn drukarskich.
Bibliografia:
- Chemia organiczna – krótkie wykłady, Graham L. Patrick, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018.
- Chemia organiczna, John McMurry, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005.
- Chemistry³. Introducing inorganic, organic and physical chemistry, Andrew Burrows, John Holman, Andrew Parsons, Gwen Pilling, Gareth Price, Oxford University Press, 2017.
- Nowoczesne kompendium chemii, -H. Lautenschlager, W. Schroter, A. Wanninger, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2016.
- Organic Chemistry, Jonathan Clayden, Nick Greeves, Stuart Warren, Oxford University Press, 2012.
- Podstawy chemii dla kandydatów na wyższe uczelnie, K.M. Pazdro, Wydawnictwo Edukacyjne, Warszawa 1991.
Mogę się dowiedzieć kto jest autorem schematu cząsteczki benzenu? Potrzebuję to do pracy licencjackiej.K