natężenie przepływu
Natężenie przepływu — objętość (masa) płynu, substancji lub mieszaniny przepływająca przez określoną powierzchnię w jednostce czasu. Natężenie przepływu wykorzystywane jest m.in. w hydrogeologii do określania strumienia wód podziemnych oraz w technice do szacowania wydajności pracy pomp, układów pompowych, sprężarek i turbin.
Definicja
Natężenie przepływu, wydatek, strumień objętości (masy) definiuje się jako objętość (masę) płynu przepływającą przez dana powierzchnię S (np. przekrój poprzeczny przewodu) w danej jednostce czasu.
Natężenie przepływu można wyrazić jako:
- masowe natężenie przepływu (wydatek masowy, strumień masy) G (ḿ) – określające masę płynu przepływającego przez daną powierzchnię w danej jednostce czasu:
gdzie:
- G – strumień masy [kg/s]
- ρ – gęstość płynu [kg/m³]
- v – średnia prędkość liniowa przepływu [m/s]
- S – pole powierzchni przekroju [m²]
pole powierzchni przekroju dla rury okrągłej o promieniu: S= πr2
- molowe natężenie przepływu (wydatek molowy) – określające ilość moli płynu przepływającą przez daną powierzchnię w jednostce czasu:
gdzie:
- ń – strumień molowy [mol/s]
- n – liczba moli [mol]
- t – czas [s]
- objętościowe natężenie przepływu (strumień objętości) (Ѷ) równy objętości płynu przepływającego w jednostce czasu przez powierzchnię S (np. przekrój poprzeczny przewodu):
gdzie:
- dV – pochodna objętości płynu [m³]
- dt – pochodna czasu [s]
- objętościowe natężenie przepływu dla przekrojów płaskich można zdefiniować następującym równaniem:
gdzie:
- Q – strumień objętości [m3/s]
- v – średnia prędkość liniowa przepływu [m/s]
- S – pole powierzchni przekroju [m2S= πr2
W praktyce dla określenia objętościowego natężenie przepływu dla różnych przekrojów wykorzystuje się następującą zależność:
gdzie:
- v – średnia prędkość liniowa przepływu [m/s]
- S – pole powierzchni przekroju [m2]
Objętościowe natężenie przepływu można określić wykorzystując znaną wartość masowego natężenia przepływu (ḿ):
gdzie:
- ḿ – masowe natężenie przepływu [kg/s]
- ρ – gęstość płynu [kg/m³]
Przyrządy pomiarowe
Pomiar objętościowego natężenia przepływu wykonuje się z wykorzystaniem następujących przyrządów pomiarowych:
- rurka Pitota – wykorzystywana do pomiaru ciśnienia całkowitego podczas przepływu płynu oraz wyznaczania prędkości przepływu zgodnie z równaniem:
gdzie:
v – prędkość przepływu [m/s]
pt – ciśnienie całkowite [kg/m·s²]
ps – ciśnienie statyczne [kg/m·s²]
ρ – gęstość płynu [kg/m³]
Do pomiaru prędkości nurtu cieków wodnych wykorzystywana jest rurka szklana zgięta pod kątem 90° i zwrócona wlotem przeciwnie do ich biegu służąca do określania ciśnienia całkowitego; ciśnienie statyczne mierzy się na bocznej ścianie rurki.
- rurka Prandtla – wykorzystywana do wyznaczania prędkości przepływu płynu, składająca się z dwóch rurek – wewnętrznej służącej do pomiaru ciśnienia całkowitego i zewnętrznej służącej do pomiaru ciśnienia statycznego; prędkość przepływu wyznacza się analogicznie jak w przypadku pomiaru rurką Pitota.
- zwężka Venturiego – pomiar prędkości przepływu odbywa się z wykorzystaniem szklanej rurki o stałej powierzchni przekroju poprzecznego (A₁), na której znajduje się przewężenie o mniejszej powierzchni przekroju (A₂). Strumień objętości wyznacza się następującym równaniem:
gdzie:
- A1 – pole przekroju poprzecznego rurki
- A2 – pole przekroju poprzecznego zwężki
- p – ciśnienie
- ρ – gęstość płynu
- rotametr, prędkościomierz pływakowy – pionowa, szklana rura o zmiennym przekroju z umieszczonym wewnątrz pływakiem; płyn wprowadzony od dołu wywołuje unoszenie się pływaka do momentu zrównoważenia się siły ciężkości pływaka, siły tarcia płynu o boczną powierzchnię pływaka oraz siły wyporu; położenie pływaka wskazuje na wartość natężenia przepływu zgodnie ze skalą umieszczoną na ścianie rury.
- anemometr ciśnieniowy – wykorzystywany w pomiarze prędkości przepływu cieczy na podstawie zmian ciśnienia w poruszającym się płynie.
- danaida, naczynie Ponceleta – proste naczynie z otworem odpływowym na dole oraz skalą na ściance do odczytywania poziomu płynu; służy do pomiaru natężenia przepływu cieczy, które jest proporcjonalne do wysokości poziomu cieczy w naczyniu.
- przepływomierz ultradźwiękowy – przepływomierz mierzący prędkość przepływu płynów z wykorzystaniem ultradźwięków
gdzie:
- v – prędkość przepływu cieczy
- t1 – czas przejścia fali ultradźwiękowej zgodnie z kierunkiem przepływu cieczy
- t2 – czas przejścia fali ultradźwiękowej w kierunku przeciwnym do przepływu cieczy
- L – odległość między czujnikami pomiarowymi
- α – kąt nachylenia czujników pomiarowych do kierunku przepływu cieczy (30 – 45°)
Zastosowanie
Pomiar natężenia przepływu strumienia wody podziemnej w przekroju poprzecznym danego poziomu wodonośnego wykorzystywany jest w hydrogeologii do określania zasobów dynamicznych wód podziemnych.
Natężenie przepływu określane objętościowym współczynnikiem przepływu (wydajnością) jest podstawowym parametrem pracy pomp, układów pompowych, sprężarek i turbin. Wydajność definiowana jest jako objętość cieczy przepływającej przez dany system w jednostce czasu i wyrażana jest jako iloczyn powierzchni przekroju poprzecznego (S) i średniej prędkości przepływu cieczy (v). Najczęściej stosowaną jednostką jest metr sześcienny na sekundę (m³/s) oraz litr na sekundę (l/s) np. dla objętościowego współczynnika przepływu sprężarki.