ARBORES VITAE - Ostatnia taka puszcza. Unikalna wystawa fotografii.
Ekologia.pl Środowisko Ochrona środowiska naturalnego ARBORES VITAE – Ostatnia taka puszcza. Unikalna wystawa fotografii.

ARBORES VITAE – Ostatnia taka puszcza. Unikalna wystawa fotografii.

Fot: Jan Walencik; Omszony powalony pień dębu z epifitami
Fot: Jan Walencik; Omszony powalony pień dębu z epifitami

Po spektakularnym sukcesie zeszłorocznego wydarzenia ZIEMIA Z NIEBA, którego popularność w Białymstoku szacuje się na 250 tys. widzów, Fundacja Europejskie Centrum Ziemi proponuje wszystkim miłośnikom przyrody nowe fascynujące spotkanie z cudami natury – „ARBORES VITAE – Ostatnia taka puszcza”.

Od 5 listopada 2010 do 30 stycznia 2011 w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni Centrum Handlowego ALFA (ul. Świętojańska 15, II piętro/26) będzie można ujrzeć najpiękniejsze i nieznane dotąd zakątki Puszczy Białowieskiej oraz podpatrzyć jej wyjątkowych mieszkańców. Mistyczne piękno tego miejsca – ostatniego na świecie pierwotnego lasu nizinnego strefy umiarkowanej – zostanie ukazane na 100 olśniewających wielkoformatowych zdjęciach o wymiarach 120 x 180 cm autorstwa wybitnego fotografika i dokumentalisty Jana Walencika. Całości 250-metrowej wystawy prezentującej przyrodniczy unikat na skalę nie tylko Polski czy Europy, ale całego świata dopełnią projekcje filmowe, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, konkursy i wiele innych atrakcji.

Wydarzenie wspierane jest patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska – Głównego Konserwatora Przyrody, Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku, Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz Książnicy Podlaskiej. ARBORES VITAE to nie tylko bogactwo wrażeń i świetna zabawa, lecz także szansa zdobycia wiedzy o przyrodniczych skarbach tej części Europy. Wystawa zostanie uzupełniona planszami informacyjnymi z najważniejszymi wiadomościami na temat Puszczy Białowieskiej i innych lasów pierwotnych oraz znaczenia drzew dla ekosystemu. Wśród autorów prezentowanych tekstów są wybitni specjaliści: prof. Andrzej Strumiłło, prof. dr hab. Tomasz Wesołowski, prof. dr hab. Janusz Hereźniak, dr hab. Grażyna Łaska, dr Andrzej Janusz Korbel i mgr Marta Maziarz.

Organizatorzy „ARBORES VITAE – Ostatnia taka puszcza” stawiają sobie za cel uświadomienie odwiedzającym wystawę widzom, że po to, by zachować dla przyszłych pokoleń bogactwo przyrodnicze parku narodowego, konieczne jest dążenie do rozszerzenia jego granic i stworzenie tzw. zielonych korytarzy umożliwiających przemieszczanie się zwierząt należących do zagrożonych gatunków. To właśnie teraz, w 2010 roku, który został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Bioróżnorodności, zagrożonym skarbom europejskiej dzikiej przyrody należy się szczególna ochrona. W tym celu powstał specjalny program o nazwie Europejska Sieć Ekologiczna NATURA 2000, na którego tle zostanie zaprezentowana wystawa ARBORES VITAE.

„ARBORES VITAE – Ostatnia taka puszcza” to źródło wiedzy o lasach i złowrogich skutkach naszego oddziaływania na przyrodę, ale przede wszystkim – stworzona obrazem i słowem niezapomniana opowieść o baśniowej krainie, jakiej nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie. Program wydarzenia obejmuje następujące elementy dostępne dla wszystkich bezpłatnie: wystawę 100 wielkoformatowych zdjęć wraz z naukowymi opisami przygotowanymi przez najwybitniejszych badaczy Puszczy Białowieskiej, uzupełnioną planszami informacyjnymi o Puszczy i innych lasach pierwotnych oraz o znaczeniu drzew dla ekosystemu i człowieka; kino ARBORES VITAE – cykl 12 seansów filmowych poświęconych tematyce lasu i środowiska planety (projekcje będą się odbywać w pawilonie multimedialnym wystawy w soboty, w godzinach 16.00-18.00). Program kina udostępniony zostanie na stronie www.arboresvitae.eu; program zajęć edukacyjnych kierowanych do dzieci i młodzieży (codziennie od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 15.00) – już teraz można umawiać się na zajęcia; Ogólnopolski Konkurs Internetowy ARBORES VITAE ze wspaniałymi nagrodami (www.konkurs.arboresvitae.eu); Dzień dla Puszczy – zorganizowaną we współpracy z Politechniką Białostocką konferencją naukowców z udziałem najwybitniejszych badaczy lasów, prezentacje multimedialne i projekcje filmów oraz rozdanie pierwszych nagród laureatom konkursu internetowego ARBORES VITAE – planowany termin: piątek,3 grudnia 2010, godz. 12.15–20.30.

4.9/5 - (8 votes)
Post Banner
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Walencik dobre zdjęcia robi. Ale oswajanie rysi to strzał w kolano puszczy.

cenione nazwiska, doskonale zdjęcia. Dziękuję.

a ile czasu musiał Pan czekać w lesie żeby go „upolować”?