Dzień Ziemi 2010 w Warszawie
„RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS” to hasło Dnia Ziemi, wokół którego koncentrują się wydarzenia tegorocznego święta: konkursy, wystawy oraz finałowy festyn – 25 kwietnia 2010 roku na Polu Mokotowskim w Warszawie.
Rok 2010 został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiony Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Człowiek stanowi integralna część natury, nasze życie ściśle związane jest z różnorodnością biologiczną. Większość tlenu, którym oddychamy pochodzi z planktonu oceanicznego oraz gęstych lasów porastających naszą planetę. Woda, która pijemy jest częścią globalnego cyklu z udziałem lodowców, oceanów, chmur i opadów, w którym człowiek jest ogniwem najmniejszym. Wszystko, co jemy całkowicie zależy od roślin i zwierząt. Nie będzie nadużyciem, jeżeli powiemy, ze jesteśmy od przyrody uzależnieni.
Wkład różnorodności biologicznej w nasze życie nie ogranicza się tylko do rzeczy fizycznych, praktycznych i użytkowych, ale ma również znaczenie kulturowe. W historii człowieka różnorodność świata przyrody, od lat była źródłem inspiracji dla poetów czy malarzy, wpływała na nasze tradycje, to dzięki niej społeczeństwo ludzkie mogło ewoluować. Dlaczego więc bogactwo natury, będące niewątpliwie największym skarbem, stanowiące fundament naszego życia nie jest przez Nas w pełni doceniane?
W obecnych czasach bioróżnorodność zanika w niepokojąco szybkim tempie. Wśród podstawowych przyczyn należy wymienić przede wszystkim niezrównoważoną działalności człowieka, którego jedynym celem jest utrzymanie na jak najwyższym poziomie produkcji, konsumpcji oraz handlu. Za tym wszystkim stoją źle skonstruowane systemy ekonomiczne i polityczne niedoceniające wartości środowiska i jego zasobów a także systemy prawne i organizacyjne, które sprzyjają niezrównoważonej eksploatacji środowiska naturalnego.
Pomiędzy ziemią a niebem (1997)
Woda (1998)
Nawet ptakom potrzebna jest ziemia (1999)
Czysta energia (2000)
Czyste energie – czysta woda (2001)
Szlaki natury, szlaki kultury (2002)
Woda (2003)
Dary ziemi (2004)
Dekada Edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju (2005)
Rzeka (2006)
Ziemia odzyskana (2007)
Klimat w potrzebie (2008)
Z energią chrońmy klimat (2009)
Do bezpośrednich przyczyn ubożenia różnorodności biologicznej świata zaliczamy takie zagrożenia jak: intensywne rolnictwo i leśnictwo, wprowadzanie do środowiska gatunków obcych, nadmierna eksploatacja istniejących gatunków roślin i zwierząt, a także skażenia gleb, wód i atmosfery oraz efekty globalnego ocieplenia klimatu. Nie bez znaczenia są również zagrożenia powstające lokalnie i regionalnie na skutek katastrof o charakterze ekologicznym: pożary lasów, katastrofy tankowców, awarie w zakładach chemicznych czy elektrowniach atomowych.
Zmniejszenie różnorodności biologicznej prowadzi do wymierania gatunków, ubożenia biocenoz i zmniejszenia stabilności ekosystemów. W konsekwencji tych zmian rosną koszty utrzymania równowagi biologicznej na świecie oraz koszty zapobiegania klęskom. Zmiany te możemy powstrzymać. Pytanie tylko czy jesteśmy na to gotowi i czy chcemy to zrobić. Międzynarodowy Rok Różnorodności biologicznej ma udowodnić, że tak.
Najważniejszym celem tegorocznych obchodów Dnia Ziemi będzie propagowanie wiedzy ekologicznej, ściśle związanej z zagadnieniami ochrony ekosystemów, naturalnych siedlisk i gatunków połączonej z kształtowaniem norm zachowań sprzyjających ochronie różnorodności biologicznej, niczego, bowiem uda nam się zmienić, jeżeli ludzie nie będą wiedzieć, w jaki sposób ich zachowanie, model życia wpływają na otaczający nasz świat.
Rok 2010 jest dla organizatorów Dnia Ziemi w Polsce rokiem szczególnym. Na ten rok przypadają dwie rocznice: 40-lecie obchodów Dnia Ziemi na świecie oraz 20-lecie obchodów Dnia Ziemi w Polsce. Warto, zatem choć na chwilę powrócić do historii tego święta. Pomysłodawcą Dnia Ziemi był senator z Wisconsin Gaylord Nelson, jak sam wspomina Dzień Ziemi był honorowym zakładem, zakładem, który przyniósł efekty. 22 Kwietnia 1970 roku świat po raz pierwszy świętuje Dzień Ziemi. Miliony Amerykanów wychodzi na ulicę, aby przyłączyć się do działań organizacji ekologicznych. Denis Hayes (krajowy koordynator obchodów) i gro jego młodych współpracowników organizuje masowe rajdy. Grupy ludzi walczących z wyciekami oleju, ściekami z wielkich fabryk i elektrowni zanieczyszczającymi wody i gleby, nielegalnymi wysypiskami, kłusownictwem tego dnia uświadomiło sobie, że nie są sami w swoich działaniach, że łączą się z nimi ludzie o różnych poglądach politycznych, o różnej sytuacji finansowej, o różnym statusie społecznym. 22 kwietnia dla wszystkich najważniejsza jest Ziemia i jej zagrożenia.
Podczas minionych 40 lat Dzień Ziemi zyskał 17 000 partnerów i organizacji, którzy efektywnie włączyli się w ochronę środowiska. Ponad miliard osób uczestniczyło w wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dnia Ziemi, co czyni go największym świeckim świętem na świecie.
Od 1990 roku Dzień Ziemi obchodzony jest również w Polsce. Od 1994 roku ogólnopolskie obchody Dnia Ziemi organizuje Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej.
W święcie tym, co roku uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Głównym zadaniem tego święta od samego początku, aż do dnia dzisiejszego jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i dobrobytem obywateli. Obchodom Dnia Ziemi, co roku przyświeca inne hasło, będące odzwierciedleniem aktualnych problemów ekologicznych podnoszonych na arenie światowej i państwowej.
Organizatorzy mają nadzieję, że edukacja poprzez zabawę sprawi, że uczestnicy festynu (w szczególności dzieci i młodzież) zmienią, choć trochę sposób patrzenia na przyrodę i zrozumieją konieczność dbania o stan środowiska. Od lat tradycją festynu są prowadzone zbiórki – zbierano już makulaturę i szkło, a od czterech lat zbierane są elektrośmieci, w tym świetlówki i baterie.
W mediach raczej mało się mówiło o Dniu Ziemi…
Jak na jubileuszową imprezę to małe nagłośnienie… s przecież coraz więcej mówi się o ochronie przyrody, ekologii…
Ja zawsze idę, żeby oddać zużyty sprzęt, który zalega gdzieś w piwnicy niepotrzebnie i oczywiście baterie, które specjalnie zbieram przez cały rok. Dzięki temu otrzymuję darmowe drzewko, które sadzę na działeczce i cieszę nim wzrok przez cały rok:D Poza tym to świetna okazja do spotkania się ze znajomymi na świeżym powietrzu. Można spróbować ekologicznych wytworów: kiełbaski, chlebek, dżemiki, a nawet piwa:D