Karmy dla psów. Karma dla kotów.Prawidłowe żywienie psa i kota
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Temat miesiąca: Najlepsi przyjaciele człowieka

Temat miesiąca: Najlepsi przyjaciele człowieka

Pielęgnacja zwierząt domowych. Jak dbać o psa i kota
Jak dbać o zwierzęta? Pielęgnacja zwierząt


Zwierzęta są nieodłącznym towarzyszem człowieka. Szczególnie pies i kot zajmują w naszej kulturze wyjątkowe miejsce. W ciągu wieków wzajemne stosunki zacieśniały się; i przeobraziły w przyjaźń tak głęboką, że teraz pies czy kot dzielą radości i smutki życia rodziny, z którą się całkowicie zintegrował. To właśnie zwierzęta kochają nas bezpretensjonalnie, niczego nie oczekując w zamian. Dlatego warto zadbać o zdrowie i kondycję naszego czworonożnego przyjaciela, by towarzyszył nam jak najdłużej.

Menu dla psa i kota

Nie ma wątpliwości, że dobrze zbilansowane posiłki są podstawą zdrowia i utrzymania właściwej masy ciała naszego czworonożnego przyjaciela. Prawda jest taka, że nie istnieje jedyny słuszny system żywienia, który sprawdzi się u każdego psa. Podobnie jak u ludzi – jednym nie służy nabiał, a inni nie tolerują glutenu. Tak samo jest w przypadku zwierząt. Każde zwierzę jest indywidualnym przypadkiem, więc dieta powinna być dostosowana do potrzeb naszego podopiecznego. Znaczenie ma tutaj nie tylko jego waga, wiek czy rasa, ale też skłonności do alergii i nietolerancji pewnych składników pokarmowych (np. nabiału bądź niektórych zbóż czy mięs). Inaczej karmimy psa energicznego i aktywnego, a inaczej kanapowego pieszczocha. Przy wyborze sposobu karmienia należy wziąć pod uwagę wiek, kondycję (np. nadwaga, rekonwalescencja), tryb życia i stan zdrowia (np. ciąża, rekonwalescencja po zabiegu, choroby układu pokarmowego itp).

Żywienie psa

Jeśli stosujemy tzw. żywienie domowe, czyli samodzielnie przygotowujemy mu posiłki, to pamiętajmy, że podstawą diety musi być mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego, wszak nasz przyjaciel jest drapieżnikiem. Do diety można dodawać małe ilości warzyw, orzechów, nasion dyni i słonecznika – ważne jest, aby nie były solone. Jednak trudno jest skomponować prawidłowy jadłospis dla naszego podopiecznego, dlatego najprostszym w użyciu pożywieniem, jest pełnoporcjowa i odpowiednio zbilansowana karma gotowa.

Karmy są przez producentów tak zbilansowane, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu, dla którego zostały opracowane. Czym sugerować się przy zakupie karmy? Karma, zarówno sucha jak i mokra musi być dobrej jakości. Zawsze należy sprawdzić skład i datę przydatności do spożycia gotowej karmy przed jej zakupem!

Najlepszą podstawą prawidłowej diety psa są karmy z grupy Premium oraz Super Premium. Posiadają one ściśle określony skład jakościowy i ilościowy, w którym znajdziemy zestaw niezbędnych witamin, aminokwasów, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych (aby zachować piękną, lśniącą sierść i zdrową skórę). Wszystkie te składniki powinny być zawarte w odpowiednich zalecanych dla konkretnej rasy czy wieku psa ilościach i proporcjach, o czym powinna poinformować nas etykieta na produkcie.

Na przykład karma dla szczeniąt musi zawierać więcej witamin i innych składników odżywczych, ponieważ rosnący pies ma zwiększone zapotrzebowanie na białko, energię, wapń i fosfor. Jak sprawa wygląda w przypadku psów dorosłych? „Ich organizmy pracują inaczej, inny jest metabolizm, dlatego też powinny dostawać inne jedzenie. Wśród suchych karm znaleźć można zatem takie, które przeznaczone są dla dorosłych, ale jeszcze młodych psów, jak i te dla psich seniorów.” – pisze w artykule „Gotowe karmy dla psów” Jacek P. Narożniak (kakadu.pl).

Niektórzy producenci wypuszczają na rynek coraz więcej pokarmów przeznaczonych dla psów konkretnych ras. Na rynku dostępne są m. in. karmy dla owczarka niemieckiego, teriera, labradora czy goldena. Oprócz podstawowych składników pokarmowych zawierają one substancje wspomagające (oligosacharydy na trawienie, taurynę na serce, L-karnitynę na prawidłową wagę, glukozaminę i siarczan chondroityny na stawy itd.) dobrane w oparciu o ocenę profilu danej rasy (aktywność, predylekcje do schorzeń). Są też karmy dopasowane do wielkości psa. Bo oczywiste jest, że labrador zjada znacznie więcej niż zdecydowanie mniejszy yorkshire terrier. Nie chodzi jednak tylko o ilość zjadanego pokarmu, ale również o jego skład i wartość energetyczną: zapotrzebowanie energetyczne psa ważącego 50 kg jest 3,3 razy większe niż psa ważącego 10 kg.

Różnice te są szczególnie istotne w okresie dorastania, ponieważ tempo wzrostu szczeniąt dużych ras jest całkowicie różne od tempa wzrostu szczeniąt ras miniaturowych. Dlatego producenci wypuszczają na rynek karmy dla psów ras małych, karmy dla psów ras średnich, karmy dla psów ras dużych i karmy dla psów ras olbrzymich. Firma Royal Canin, oprócz pożywienia dla wymienionych wyżej grup wagowych, wytwarza jeszcze karmy dla psów ras miniaturowych, czyli takich, które w dorosłym życiu ważą nie więcej niż 4 kg.

Oczywiście w poszczególnych grupach wagowych można znaleźć karmy dla szczeniąt, karmy dla psów dorosłych i dla seniorów. Jak również produkty dla zwierząt o konkretnych potrzebach żywieniowych, np. karmy typu „light” dla psów z nadwagą, karmy dla psów po sterylizacji, karmy wspomagające zdrowie stawów i karmy dla psów z alergią pokarmową.

Żywienie kota

Koty potrzebują znacznie bardziej wyszukanego jedzenia. Chodzi głównie o obecność aminokwasów (tauryny), które nie występują w psiej karmie. Organizm kotów nie potrafi sam wytworzyć tauryny, dlatego musi ona być im podawana z zewnątrz. W karmach dla kotów znajdziemy zatem znacznie większą zawartość białka o około 10-15 proc.niż w karmach dla psów.

Jeżeli chodzi o podział karm, to wygląda on podobnie, jak w przypadku psów. Wiadomo, że pożywienie młodego osobnika musi mieć więcej wartości odżywczych od karmy dla kota dorosłego. Kociak rośnie bardzo szybko, więc jego organizm potrzebuje więcej białka, witamin, wapna, fosforu i tłuszczy niż dorosły kot. Także na starość zmienia się u kota zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Spadek aktywności fizycznej, spowolnienie przemian metabolicznych oraz zmniejszenie się tkanki mięśniowej na rzecz tkanki tłuszczowej zwiększają ryzyko otyłości, co w konsekwencji zwiększa zapadalność na choroby układu krążenia i układu kostno-stawowego. Dlatego warto wtedy przerzucić się na karmę o mniejszej zawartości tłuszczu, a z większą ilością łatwostrawnego i dobrze przyswajalnego białka. Wielu opiekunów kotów poszukuje także specjalnych karm dla kastratów i wysterylizowanych kotek. Obawiają się, że w wyniku zabiegu ich pupil może przytyć i, co ważniejsze, obawiają się o jego zdrowie. Wtedy najlepiej kupić karmę, która dzięki specjalnie dobranemu składowi, ograniczy ryzyko nadwagi, pomoże zachować masę mięśniową i zadba o prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. 

Pamiętajmy: wszystkie diety dla zwierząt powinny być konsultowane z weterynarzem.

Galeria produktów
Yorkshire Terrier Adult Labrador Retriever Adult
Yorkshire Terrier AdultRoyal Canin

royal-canin.pl

Więcej

Labrador Retriever AdultRoyal Canin

royal-canin.pl

Więcej

German Shepherd Adult Golden Retriever Adult
German Shepherd AdultRoyal Canin

royal-canin.pl

Więcej

Golden Retriever AdultRoyal Canin

royal-canin.pl

Więcej

Adult Beauty Kitten 36
Adult BeautyRoyal Canin

royal-canin.pl

Więcej

Kitten 36Royal Canin

royal-canin.pl

Więcej

Sterylised 37 Indoor 27
Sterylised 37Royal Canin

royal-canin.pl

Więcej

Indoor 27Royal Canin

royal-canin.pl

Więcej

Maine Coon Adult British Shorthair Adult
Maine Coon AdultRoyal Canin

royal-canin.pl

Więcej

British Shorthair AdultRoyal Canin

royal-canin.pl

Więcej

Intense Beauty Instinctive
Intense BeautyRoyal Canin

royal-canin.pl

Więcej

InstinctiveRoyal Canin

royal-canin.pl

Więcej

Na dobrą noc

Każdy opiekun psa czy kota, kiedy zabiera się za urządzanie mieszkania zastanawia się jak to zrobić, żeby i zwierzę miało komfort w trakcie snu. Chociaż wybór odpowiedniego legowiska może wydawać się prostą sprawą, w rzeczywistości nastręcza opiekunom psów i kotów wielu problemów. Niestety, nie wszyscy są świadomi tego, że legowisko dopasowuje się do rasy zwierzęcia i jego rozmiaru. Zatem jakie legowisko wybrać, by zapewnić spokojny sen zwierzętom?

Największą popularnością cieszą się klasyczne legowiska dla psów. Wyglądają jak materace, owalne lub czworokątne, z doczepionym brzegiem. Najprostsze modele wykonane są z gąbki powleczonej cienkim materiałem. W sklepach zoologicznych dostępny jest szeroki asortyment budek dla psów wykonanych z materiału i  w większości przypadków, wypełnionych gąbką. Są miękkie, lekkie i co najważniejsze, łatwo je utrzymać w czystości, po prostu pierze się je w pralce. Jednak najprostszą formą legowiska jest koc dla psa. Łatwo go utrzymać w czystości i nie zabiera w mieszkaniu wiele miejsca.

Z kolei w przypadku kotów sprawa wydaje się bardziej skomplikowana. Koty lubią spać w najdziwniejszych miejscach: w torbie na zakupy, na książkach, w koszu z bielizną do prania, na telewizorze… Rzecz jasna, ciepłe i przytulne legowisko dla kota także wzbudzi zainteresowanie, chociaż kot może z niego w ogóle nie korzystać.  Mimo to, powinniśmy mu takie legowisko sprawić.  Legowisko dla kota w formie budki umożliwia zwierzęciu odizolowanie się od świata. Miękki koc może być także doskonałym legowiskiem dla kota. Można go położyć na przykład na parapecie okna lub na szafce w kuchni na której kot lubi sobie drzemać. Jednak klasyczne legowisko dla kota wydaje się być najbardziej praktyczne. Można je ustawić dosłownie w każdym miejscu, tj. w każdym miejscu, które odpowiada kotu.

Zabawki dla psa i kota

W sklepach można znaleźć szeroką ofertę  produktów do wykorzystania podczas zabawy w przeciąganie, aportowanie, gryzienie czy drapanie.

W przypadku psa,  na etapie rozwijania się, warto zakupić mu kostkę smakową lub gryzak. Szczeniaki uwielbiają coś gryźć, poza tym, jego zęby dopiero rosną i swędzą, więc piesek zawsze musi mieć coś w pysku. Gdy pies jest już dorosły znaczną uwagę musimy zwrócić na jego charakter. Dlatego warto zainwestować w zabawki behawiorystyczne, które wykorzystuje się podczas szkolenia i tresury dorosłych psów. Należą do nich wszelkiego typu piłki, aporty, sznurki, gryzaki, dyski do rzucania i wiele innych. Tego rodzaju zabawki służą utrwaleniu pożądanych zachowań i nawyków u naszego pupila.

Zabawki edukacyjne służą rozwijaniu inteligencji zwierzęcia, często podczas wspólnej zabawy z właścicielem.  Zabawki edukacyjne często wyposażone są w różne elementy zmuszające psa do myślenia, wiele z nich również można napełnić przysmakami, które pies musi sam wydobyć. Są jeszcze zabawki rekreacyjne czyli wszelkiego typu zabawki, którymi pies bawi się samodzielnie. Należą do nich pluszowe czy szmaciane maskotki, a także zabawki wykonane z drewna lub sznurka, gumowe kości i krążki, gumowe zabawki o różnych kształtach (np. kurczaka, kaczki).

Wielu właścicieli kotów zapomina, że mruczki, szczególnie te żyjące w mieszkaniach, też potrzebują odrobiny zabawy. Zabawa jest bardzo ważnym elementem terapeutycznym, pomaga zwalczyć wiele niepożądanych zachowań (np. agresję, czy załatwianie poza kuwetą), gdyż ogranicza stres.  Wybierając zabawki, warto mieć na uwadze, że najbardziej atrakcyjne dla kota są te, które pozwolą mu zaktywizować się jako myśliwemu. Dobrze sprawdzają się tu wszelkiego rodzaju dzwoniące piłeczki, pluszowe myszki, szeleszczące kulki, poduszeczki wypełnione kocimiętką itp. Ważne jest, by były odpowiedniej wielkości i niezbyt ciężkie, tak, aby kot mógł je „upolować” i oddalić się ze zdobyczą w pyszczku. Zdecydowanie najpopularniejsze i najbardziej lubiane przez koty są zabawki w kształcie myszki. Kolorowe, grzechoczące, z pluszu, sznurka, czy materiału, aromatyzowane kocimiętką – koty uwielbiają je gonić, toczyć łapkami, gryźć i przenosić w pyszczku. Wiszące na sznurkach myszki lub piłeczki także sprawią kotu dużo frajdy.

Pielęgnacja

Aby nasz pupil prawidłowo się rozwijał, nie wystarczy tylko odpowiednia dieta, czy regularne wizyty u weterynarza. Trzeba także zadbać o niego na co dzień: kąpać, czesać, strzyc, dbać o zęby, oczy, uszy pazury itp.
 
Podstawowa pielęgnacja jest prosta ale i bardzo ważna dla zdrowia psa czy kota i jego dobrego samopoczucia. Również z medycznego punktu widzenia pielęgnacja powinna być częścią programu zdrowotnego. Niektóre z zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza wyczesywanie i szczotkowanie, można wykonywać samodzielnie, w miarę własnych możliwości. Niektóre zabiegi, takie jak strzyżenie, czy czyszczenie uszu, należy jednak pozostawić specjaliście.

Galeria produktów
Yorkshire Terrier Adult Labrador Retriever Adult
Yorkshire Terrier AdultRoyal Canin

royal-canin.pl

Więcej

Labrador Retriever AdultRoyal Canin

royal-canin.pl

Więcej

German Shepherd Adult Golden Retriever Adult
German Shepherd AdultRoyal Canin

royal-canin.pl

Więcej

Golden Retriever AdultRoyal Canin

royal-canin.pl

Więcej

Adult Beauty Kitten 36
Adult BeautyRoyal Canin

royal-canin.pl

Więcej

Kitten 36Royal Canin

royal-canin.pl

Więcej

Sterylised 37 Indoor 27
Sterylised 37Royal Canin

royal-canin.pl

Więcej

Indoor 27Royal Canin

royal-canin.pl

Więcej

Maine Coon Adult British Shorthair Adult
Maine Coon AdultRoyal Canin

royal-canin.pl

Więcej

British Shorthair AdultRoyal Canin

royal-canin.pl

Więcej

Intense Beauty Instinctive
Intense BeautyRoyal Canin

royal-canin.pl

Więcej

InstinctiveRoyal Canin

royal-canin.pl

Więcej

Źródło:
Kakadu.pl;
www.wyszkolpsa.pl,
Magazyn „Pies Biznes”

5/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Ja karmę stosowałam tylko w wieku szczenięcym. Później przeszliśmy na jedzenie przygotowywane w domu, póki co wyszło to naszemu koglowi-mogielowi na zdrowie!