E-FAKTURY. Faktury w formie elektronicznej
Ekologia.pl Styl życia Ciekawostki Dlaczego Polacy są niechętni e-fakturom?

Dlaczego Polacy są niechętni e-fakturom?

Aż 59 procent Polaków nie chce otrzymywać faktur w formie elektronicznej, bo woli mieć wszystkie dokumenty na papierze. Tymczasem, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, e-faktury mają stać się głównym systemem fakturowania w Europie do 2020 roku. Dlaczego Polacy tak niechętnie podchodzą do e-faktur?

Jak wskazują badania opinii publicznej, zrealizowane na zlecenie Lewiatana , o e-fakturach słyszało 88 procent Polaków. 42 procent społeczeństwa otrzymuje faktury w wersji elektronicznej od usługodawców i aż 92 procent osób jest zadowolonych z tego rozwiązania. Powody, dla których zdecydowali się na e-fakturę, to wygoda – otrzymanie i opłacenie dokumentu przez Internet (54 procent badanych), oszczędność czasu – krótszy czas otrzymania faktury za zrealizowaną usługę (42 procent badanych) oraz ochrona środowiska (32 procent badanych).

– Mimo niewątpliwych korzyści, jakie daje e-faktura, Polacy pytani o to czy chcieliby otrzymywać rachunki za usługi w wersji elektronicznej, odpowiadają przecząco. Aż 59 procent badanych nie chce otrzymywać e-faktur – mówi Jakub Wojnarowski, zastępca Dyrektora Generalnego Konfederacji Lewiatan.

Dlaczego większość Polaków nie chce korzystać z e-Fakur? Dlatego, że przyzwyczaili się do papierowych rachunków. Poza tym nie wszyscy mają dostęp do Internetu (55 proc. badanych), a 15 proc. ankietowanych nie ma konta e-mail. Poza tym Polacy obawiają się, że mogliby przegapić termin płatności elektronicznego rachunku (23 proc.) Z kolei 18 proc. obawia się o bezpieczeństwo danych.

Korzyści dla środowiska

Co mogłoby zachęcić Polaków do korzystania z e-Faktur? Ochrona środowiska – na tą odpowiedź wskazuje 31 proc. Polaków.

– Jeśli wszystkie faktury w Polsce wystawialibyśmy na papierze z pierwotnej celulozy, to podczas jego produkcji  zanieczyszczeniu ulegałoby ponad 6,5 miliarda litrów wody i zużywane byłoby około 120 milionów kilowatogodzin energii elektrycznej (czyli tyle, ile rocznie potrzebuje 58 tysięcy gospodarstw domowych). Korzystanie z faktur elektronicznych niesie więc za sobą wymierne skutki dla środowiska naturalnego – mówi Sławomir Brzózek, Prezes Fundacji Nasza Ziemia.  

Między innymi ze względu na ochronę środowiska, Komisja Europejska ustaliła wytyczne, zgodnie z którymi e-faktura ma się stać główną metodą fakturowania w Europie do 2020 roku. Mamy jeszcze 6,5 lat, by zmienić sposób myślenia. Może być ciężko, biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce, według różnych szacunków, jedynie 10 procent faktur ma formę elektroniczną, podczas gdy w Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi 90 procent. Pod względem popularności e-faktur jesteśmy na ostatnim miejscu w Europie, za takimi krajami jak Bułgaria, Rosja czy Rumunia.

Wierzymy, że połączenie sił przedsiębiorstw, upowszechniających e-fakturę oraz doświadczenia eksperckiego Konfederacji Lewiatan przyczyni się do popularyzacji e-faktury w Polsce. Dzieląc się dobrymi praktykami chcemy zachęcić do faktur elektronicznych zarówno konsumentów, jak i firmy – mówi Jakub Wojnarowski z Konfederacji Lewiatan.

4.8/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Sam nie wiem czemu Polacy boją się e-faktur. Może są zbyt mało odważni i zaściankowi by uwierzyć, że coś faktura w komputerze to jest taka sama jak na papierze. Daję głowę, ze z 50% przedsiębiorców w Polsce wystawia jeszcze swoje faktury długopisem, a co dopiero mówić o e-fakturach. Do tego trzeba jeszcze umieć obsłużyć komputer, a ten to przecież wymysł szatana hehe. Ludziska tyle fajnych darmowych programów jest na necie do skorzystania, które pomogą wystawić ZA DARMO fakturę elektroniczną (np. BizIn), a wy płacicie za papier i tusz do długopisu hehe.

bo są tumanami ja korzystam i nie musze segregować papieru