Ekologiczne rozwiązania na Światowym Salonie Samochodowym
Ekologia.pl Styl życia Motoryzacja Ekologiczne rozwiązania na Światowym Salonie Samochodowym

Ekologiczne rozwiązania na Światowym Salonie Samochodowym

Renault ZEO, czyli
Renault ZEO, czyli "zero emisji". Fot. Renault

Jeszcze tylko do końca tygodnia miłośnicy motoryzacji mają możliwość oglądać auta i prototypy prezentowane na paryskim Światowym Salonie Samochodowym. Z powodu światowej podwyżki cen paliw, dużym zainteresowaniem widzów paryskiego salonu cieszą się pojazdy zasilane alternatywną energią.

W tym roku producenci i konstruktorzy wystawili 90 nowych modeli aut. Wśród nich aż jedna trzecia wykorzystuje ekologiczną energię – napęd elektryczny lub hybrydowy. Widzowie paryskiego salonu mogą podziwiać prototyp fluorescencyjnego samochodu Renault o nazwie „Zero Emisji”. Z kolei firma Citroen, dla potwierdzenia swego zaangażowania w dziedzinie ochrony środowiska, prezentuje ekologiczne samochody o emisji CO2 poniżej 120 g/km, a także prototypy napędów hybrydowych najnowszej generacji – HYmotion4.

Ekologicznym samochodem pochwalił się Nissan, prezentując Nuvu – auto wyposażone w kilkanaście niewielkich baterii słonecznych umieszczonych na dachu. Aby nie pozostać w tyle za obowiązująca tendencją, również koncert Peugeot zaprezentował się od strony dbałości o kondycje środowiska, wystawiając swój hybrydowy model koncepcyjny auta o nazwie Prologue. Na uwagę zasługuje premiera energooszczędnego samochodu KIA Cee’d z przyjaznym środowisku systemem ISG, umożliwiającym automatyczne wyłączanie silnika pojazdu stojącego w korku miejskim.

Na tegorocznym Salonie nie brak rewolucyjnych rozwiązań. Niewątpliwie zaliczyć do nich należy propozycję koncernu General Motors – nieduże auto elektryczne Chevrolet Volt, które można naładować za pomocą kabla podpiętego do zwykłego gniazdka. Auto jest już gotowe do masowej produkcji.

Niestety, z uwagi na wciąż wysokie ceny pojazdów z napędem alternatywnym, ich wejście do powszechnego użytku jest jeszcze kwestią przyszłości.

ekologia.pl

4.7/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments