Góry na wakacje. Gdzie w góry na wakacje? Wakacje w górach
Ekologia.pl Styl życia Podróże Gdzie w góry na wakacje?

Gdzie w góry na wakacje?

Z roku na rok rośnie grupa fanów letniego wypoczynku w górach. Do najpopularniejszych miejscowości należą Karpacz, Szklarska Poręba, Zakopane i Krynica Zdrój – wynika z obserwacji firmy Sun & Snow.

Letnie wyjazdy w góry to coraz milej widziana alternatywa dla wypoczynku nad morzem. Wiele osób wybiera na urlop miejscowości górskie dające nie tylko możliwość pieszych lub rowerowych wycieczek w góry, ale także zwiedzania oraz uprawiania sportów typowych raczej dla sezonu zimowego, takich jak przejażdżka na torze saneczkowych czy bobslejowym.
 
Miejscowości górskie oferują coraz wyższy standard bazy noclegowej, także w zakresie stale rosnącej liczby apartamentów na wynajem. W okresie letnim plusem dla gości są konkurencyjne ceny w stosunku do lokalizacji nadmorskich. Sezon w górach jest bowiem mniej uzależniony od pogody, co przekłada się na raczej stabilną politykę cenową obiektów noclegowych.

Polaków do odwiedzania górskich miejscowości mobilizuje nie tylko doskonałe przygotowanie kurortów, ale również możliwość wygodnego dotarcia do nich transportem publicznym. Na podróż pociągiem decydują się ludzie młodzi, a także coraz większa grupa osób, które chcą odpocząć od cywilizacji. Zostawiając samochód w domu, można dojechać bezpośrednio do Szklarskiej Poręby, Zakopanego i Krynicy Zdroju. Kurorty te mają wygodne połączenia z głównymi miastami w Polsce.

Do Karpacza zaś spółka Interregio uruchomiła połączenie autobusowe z Wrocławia. Rozkład jazdy autobusów odjeżdżających spod Dworca Głównego został dopasowany do przyjazdów pociągów. Miejscowości górskie obsługiwane są również przez największych przewoźników autobusowych i liczne prywatne firmy transportowe.

Schronisko „Samotnia” w Karpaczu.By Jędrycha (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

Górskie atrakcje

Karpacz. Zdobycie Śnieżki (1602 m n.p.m.) należy do obowiązków każdego odwiedzającego kurort po raz pierwszy. Na najwyższym szczycie Karkonoszy można zobaczyć siedemnastowieczną Kaplicę św. Wawrzyńca i, dla wielu kontrowersyjne, Obserwatorium Meteorologiczne w kształcie latających spodków. W samym mieście turystów przyciąga Świątynia Wang − przeniesiony z Norwegii kościółek powstał bez użycia gwoździ na przełomie XII i XIII w. Najmłodszych zainteresuje zaś bogata kolekcja Miejskiego Muzeum Zabawek.

Szklarska Poręba. Pełna uroczych, XIX-wiecznych pensjonatów miejscowość nazywana jest „stolicą rododendronów”. Magiczny Szlak Ducha Gór, który powstał z myślą o rodzinnych wędrówkach, to jedna z najbardziej malowniczych tras pieszych w Polsce. Wejście na Szrenicę (1362 m n.p.m.) lub odwiedzenie Wodospadu Kamieńczyka (27 m), który odegrał rolę w kinowym hicie „Opowieści z Narni”, to tylko wstęp do poznania atrakcji przyrodniczych regionu. W mieście o wielowiekowej tradycji produkcji szkła odbywa się Ekoglass Festiwal. Lipcowe spotkania hutników i artystów są okazją do zapoznania się z technologią i najnowszymi trendami w szklarskim designie.

Zakopane. To tutaj narodziła się polska turystyka górska. „Stolica Tatr” zapewnia atrakcje najbardziej wymagającym. Spacer tętniącymi życiem Krupówkami, wjazd na Gubałówkę czy wyprawa w stronę Czarnego Stawu to obowiązkowe punkty wizyty. Przywiązani do własnych tradycji górale okazują się być bardzo gościnni. Co roku w sierpniu zapraszają na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Kultowy Teatr im. Stanisława Witkiewicza, jako jedna z zaledwie kilku scen w Polsce, kontynuuje pokazy spektakli w lipcu i sierpniu.

Krynica Zdrój. Festiwal Muzyczny im. Jana Kiepury i Forum Ekonomiczne to wydarzenia, które nadają ton życiu kurortu. Odwiedzający uzdrowisko w innych terminach również znajdą ciekawe propozycje. Spektakularne widoki oferuje Kolej Gondolowa na Jaworzynę Krynicką, najdłuższa i najnowocześniejsza tego typu przeprawa w Polsce. W centrum miasta zaś, nieopodal neorenesansowego Starego Domu Zdrojowego, odwiedzić można Muzeum Nikifora z bogatą kolekcją dzieł jednego z najwybitniejszych malarzy prymitywistów.

4.8/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ja polecam Bieszczady, jest tu masa ciekawych miejsc https://rzeszowpodkarpackie.com/bieszczady/. W sezonie może być trochę tłoczno, ale bez porównania do Tatr. Szlak na Tarnicę czy Bukowe Berdo, to jedne z najpiękniejszych szlaków. Poza tym są jeszcze wodospady cerkwie, jeziora i wiele wiele więcej.

Też pomyślałam o Bieszczadach w kontekście ekologii i wypoczynku! Zresztą to moje ulubione góry :)

A ja podejdę tematycznie, w końcu to portal o ekologii. Polecam Hotel Eco Tatry z Kościeliska. Cicho, spokojnie, w góry blisko (kilkaset metrów do Doliny Kościeliskiej) i dbają o ekologię. Oby powstało więcej takich miejscówek na Podhalu.

Ja uwielbiam Karpacz. Regularnie wybieram się do pensjonatu Daglezja, by odpocząć od codzienności ;) Jeśli ktoś lubi czyste powietrze, ciszę i spokój to polecam!

Nam bardzo podobało się w Wiśle.
Hotel Bavaria skradł nasze serca.
Okolica spokojna,wszędzie blisko.
Do tego bezpiecznie,spokojnie.
Idealnie , by wypocząć i spędzić miło czas.

a kogo to obchodzi?

W góry to najczęściej jeżdżę zimą, bo właśnie w tej porze roku mnie najbardziej intrygują. Latem to raczej jeżdżę gdzieś nad morze w tym roku akurat będę we Włoszech nad Adriatykiem. Mama z okazji 18stki wykupiła mi obóz w Biurze Usług Turystycznych. Nie powiem prezent bardzo fajny. Nie byłam tam jeszcze więc się ucieszyłam. Będę miała okazję się opalić.