Inwestycja w czystą odnawialną energię ze słońca | ekologia.pl
Ekologia.pl Trendy Inwestycja w czystą odnawialną energię ze słońca

Inwestycja w czystą odnawialną energię ze słońca

Fotowoltaika to nowoczesna technologia która przekształca promienie słoneczne w energię elektryczną. Czysta i odnawialna energia ze słońca jest niewyczerpanym źródłem energii, nie generuje przy tym szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery.

panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika dla hotelu o mocy 50kw. Fot. K.Sobas/Line System
Spis treści

Opis technologii

Możemy podzielić na kilka kategorii i punków. Do których należą poza klasyczną fortowoltaiką:

  • Systemy fotowoltaiczno – termiczne (PVT), łączące produkcję energii elektrycznej z fotowoltaiki z uzyskiwaniem energii cieplnej z kolektorów słonecznych.
  • Systemy CSP z magazynem energii (wieże słoneczne, koryta paraboliczne czy dyski paraboliczne) pozwalające na łączenie ich z magazynami energii cieplnej. Ułatwia to produkcję energii elektrycznej nawet po zmroku.
  • Innowacje technologiczne w dziedzinie pozyskiwania energii ze słońca a w nich: fotowoltaika wkomponowana w budynek(BIPV). Fasady, okna lub dachy fotowoltaiczne kumulujące energię słoneczną czy panele fotowoltaiczne z perowskitem.

Komórki fotowoltaiczne

Są wykonane najczęściej z krzemu i składają się z dwóch warstw n-doped i p-doped które tworzą złącze p-n.

Jak działa fotowoltaika?

Światło słoneczne pada na komórkę, foton uderza w krzem, uwalnia tym samym elektrony. Następnie uwolnione elektrony tworzą prąd elektryczny, gdy są przyciągane do warstwy n-doped przez pole elektryczne utworzone w złączu p-n.

Generowanie prądu

Elektrony płynące zewnętrznym obwodem, tworzą prąd elektryczny, który następnie wykorzystany jest do zasilania urządzeń.

 

Fotowoltaika z profesjonalnym magazynem energii elektrycznej o mocy 100kw. Fot.K.Sobas/Line System

Budowa paneli fotowoltaicznych

Najważniejsze w procesie produkcji paneli fotowoltaicznych jest łączenie komórek w większe jednostki tzw. moduły. Połączenie występuje w układzie równoległym lub szeregowym. Główny cel to osiągnięcie jak największej wydajności w zakresie generowania prądu. Moduły są implementowane w specjalnych ramach które tworzą panele fotowoltaiczne.
Panele mogą się różnić ilością zawartych modułów w zależności od wymagań oraz zapotrzebowania inwestora.

System fotowoltaiczny

Systemy fotowoltaiczne obejmują: panele, inwertery, systemy do montażu, okablowanie oraz urządzenia monitorujące.

Jak produkowany jest prąd z paneli w kilku krokach

  • Padające promienie słoneczne są pochłaniane przez komórki fotowoltaiczne.
  • Energia świetlna uwalnia elektrony i produkuje prąd stały.
  • Przekształcenie prądu stałego na prąd zmienny.
  • Prąd zmienny jest przesyłany do sieci energetycznej lub magazynowany w bateriach.

Zalety fotowoltaiki

Fotowoltaika generuje energię elektryczną bezpośrednio ze słońca w odróżnieniu od gazu ziemnego czy węgla. Nie emituje zanieczyszczeń w postaci gazów cieplarnianych. Do wyprodukowania prądu nie są potrzebne żadne surowce wystarczą jedynie promienie słoneczne. Fotowoltaikę można zintegrować z otoczeniem (np. umieszczając ją na dachu budynku) nie ingerujemy w ten sposób w środowisko naturalne. Technologia jest trwała i odporna na działanie warunków atmosferycznych. Fotowoltaika to czyste źródło energii minimalizujące wpływ na środowisko. Można też zastosować magazyny energii i tym samym magazynować nadwyżki prądu.

Fotowoltaika to inwestycja, dlatego warto przede wszystkim wybrać firmę do montażu paneli z wieloletnim doświadczeniem. Sprawdzić opinie i kwalifikacje, certyfikaty takiej firmy, zanim podejmiemy decyzję o współpracy. Wybór sprawdzonej i rzetelnej firmy to więcej niż połowa sukcesu bowiem od poprawnego doboru komponentów i prawidłowego montażu, rozmieszczenia paneli PV zależy wydajność i bezpieczeństwo całej inwestycji.

 

Panele fotowoltaiczne o mocy 50kw dla rolników. Fot. K.Sobas/Line System

Fotowoltaika może być montowana dla właścicieli domów jednorodzinnych, firm i rolników.
Zobacz jak montowane są panele fotowoltaiczne niezależnie czy jest to dach lub grunt, firma czy budynek jednorodzinny.

Wady fotowoltaiki

Pierwszą wadą tego rozwiązania jest dosyć wysoki koszt początkowy. W zależności od zapotrzebowania może zajmować dużą powierzchnię jak np. farmy fotowoltaiczne. W okresie zimowym, kiedy dzień jest krótszy oraz w pochmurne i deszczowe dni wydajność systemu jest niższa.

 

art.sponsorowany
5/5 - (3 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!