Jak oszczędzać prąd – 8 sposobów od Somfy
Wszyscy doświadczamy rosnących cen prądu. Nic więc dziwnego, że w obrębie własnego domu szukamy sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej i przy okazji naszych pieniędzy. Prognozy dotyczące kolejnych podwyżek są niepokojące, więc zmiany warto wprowadzić już od dziś. Poznaj 8 sposobów od Somfy na oszczędzanie prądu – jednego z głównych producentów smart rozwiązań do domów i mieszkań!
Regularnie na początku każdego roku dowiadujemy się o podwyżkach cen energii elektrycznej. Rachunki za prąd w 2022 roku wzrosły średnio aż o 24% w stosunku do poprzedniego roku, a prognozy na przyszły rok nie są optymistyczne. Zakładają, że koszty prądu mogą wzrosnąć nawet o 50-70%. Wszystko to wynika między innymi ze wzrostu cen węgla, problemów z jego dostępnością, wysokich kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2, wzrostu cen gazu. W związku z tym coraz częściej szukamy sposobów na oszczędzenie prądu w naszym domu i tym samym możliwie jak największe zmniejszenie naszych rachunków.
Somfy to lider inteligentnych rozwiązań, francuska firma, która od ponad 50 lat zajmuje się rozwiązaniami, które zwiększają nasze bezpieczeństwo, komfort, ale i pozwalają na odpowiednie gospodarowanie energią. Jakie sposoby na oszczędzenie prądu proponuje?
1. Wyłączaj światło
To jeden z najprostszych sposobów na oszczędzanie prądu. Zasada jest prosta- jeśli nie przebywamy w danym pomieszczeniu, wyłączmy w nim światło. Może się wydawać, że to niewiele, jednak jeśli będziemy trzymać się tej zasady przez cały rok, nie będziemy pobierać niepotrzebnie energii. Jak możemy robić to jeszcze prościej? Dzięki inteligentnemu oświetleniu. Możliwość sterowania światłem, włączanie go i wyłączanie bez wstawania z kanapy, w całym domu lub w wybranym pomieszczeniu to niezwykła wygoda. Wystarczy aplikacja w smartfonie. Możemy również sterować światłem głosowo.
Co więcej, nawet będąc w pracy lub na wakacjach, gdziekolwiek mamy dostęp do internetu, możemy sprawdzić, czy wszystkie światła w domu zostały wyłączone i na przykład przez dwa tygodnie naszego wyjazdu nie świeci się niepotrzebnie żyrandol w salonie lub lampy w pokoju dziecka.
2. Wykorzystaj światło dzienne
Warto tak zaplanować sobie niektóre obowiązki domowe, by móc wykonywać je przy świetle dziennym, bez konieczności włączania dodatkowego oświetlenia i tym samym niepotrzebnego wykorzystywania energii elektrycznej. Ważna jest również odpowiednia aranżacja pomieszczeń, na przykład takie ustawienie biurka, przy którym pracujemy, byśmy mogli jak najdłużej korzystać z naturalnego światła.
Inteligentnym rozwiązaniem, które pomoże nam jeszcze efektywniej wykorzystać światło dzienne są między innymi napędy do rolet zewnętrznych, wewnętrznych, żaluzji lub zasłon. Budzimy się rano, nie chcemy jeszcze wstawać z łóżka, ale chcielibyśmy wpuścić światło do domu- wystarczy jedno kliknięcie lub komenda głosowa, a rolety podniosą się.
3. Odpowiednia temperatura w domu
Zachowanie odpowiedniej temperatury w domu jest również sposobem, który pozwoli nam na oszczędzenie prądu. W jaki sposób? Upalnym latem warto jest zrobić wszystko, by nasze wnętrza nie przegrzały się. Jeśli uda nam się ochronić je przed nadmierną ekspozycją na słońce, po pracy wrócimy do przyjemnie chłodnego mieszkania lub domu. Dzięki temu nie będziemy musieli uruchamiać klimatyzacji ani wentylatora. Zimą często włączamy grzejniki w całym domu i nie mamy większej kontroli nad ogrzewaniem.

Latem możemy wykorzystać rolety lub zasłon z napędami, które pozwolą nam za pomocą aplikacji zasłonić wszystkie lub wybrane tak, by pokoje najbardziej wyeksponowane na słońce mogły się zbytnio nie nagrzać. Połączenie ich z czujnikami nasłonecznienia sprawi, że rolety same się zamkną, jeśli promienie słoneczne będą zbyt mocne. Zimą przydatne okażą się inteligentne termostaty i głowice. W aplikacji możemy zdefiniować pożądaną temperaturę w danych pokojach tak, że nie dopuścimy do przegrzania, a tym samym zaoszczędzimy.
4. Wyłączaj sprzęt z kontaktu
Nawet jeśli nasz laptop znajduje się w trybie uśpienia, podłączony do ładowarki nadal pobiera prąd. Tak samo jest w przypadku każdego innego, nieużywanego, ale podłączonego do kontaktu sprzętu- telewizora, sprzętu grającego. Sposób na oszczędzanie jest prosty- wystarczy odłączyć urządzenia od kontaktu. Niektórzy decydują się na listwy wyposażone w wyłącznik, dzięki któremu jednym ruchem możemy wyłączyć kilka sprzętów na raz.
Inteligentnym rozwiązaniem, które może jeszcze bardziej ułatwić nam ten sposób są inteligentne gniazdka. Możemy je włączyć lub wyłączyć bez wstawania z kanapy lub łóżka, a nawet przebywając poza domem. Nawet będąc na wakacjach, możemy upewnić się, że żadne urządzenie nie pobiera niepotrzebnej energii elektrycznej.
5. Wykorzystaj energię słoneczną
Popularne instalacje fotowoltaiczne to nie wszystko! Jeśli chcemy zdecydować się na montaż rolet zewnętrznych, możemy zdecydować się na napęd Somfy Oximo Solar io, który wykorzystuje energię słoneczną i zmienia ją w prąd niezbędny do działania rolet automatycznych. Dzięki temu nie musimy kuć ścian, by do napędu doprowadzić źródło prądu!

6. Energooszczędne urządzenia
Kupując sprzęt AGD lub RTV zwracajmy uwagę na klasy energetyczne urządzeń. Ujednolicona skala pozwoli nam wybrać takie rozwiązanie, które pozwoli nam na spore oszczędności w skali roku. Szczególnie zauważalne jest to w przypadku często używanych sprzętów takich jak lodówki czy pralki.
7. Włączaj pełną pralkę i zmywarkę
Pralka i zmywarka to urządzenia, których cykle mycia potrafią trwać relatywnie długo. Warto więc nie tylko wybierać programy „eko”, w które są wyposażone, ale przede wszystkim włączać je dopiero wtedy, gdy będą pełne. Włączenie pralki z kilkoma brudnymi ubraniami lub zmywarki z kilkoma talerzami sprawią, że nasze rachunki za prąd będą niepotrzebnie rosnąć.
8. Dobierz odpowiednią taryfę
Przyjrzyjmy się warunkom umowy z naszym dostawcą prądu. Może okazać się, że ma on w ofercie taryfę, która okaże się dla nas bardziej korzystna. Przykładowo niektórzy operatorzy oferują nieco niższe stawki w godzinach nocnych. Być może często programujemy pranie tak, by zrobiło się w nocy lub dopiero późnym wieczorem włączamy zmywarkę.
art. sponsorowany









Odłączam od prądu te urządzenia których nie używam, mam w domu energooszczędne sprzęty lodówkę, irobota, pralkę. Gaszę światło jak nie jest potrzebne. W domu w zimę mam stałą temperaturę ciepła.