Nowa ekologiczna łódka na energię słoneczną powstaje w Ustce
W Stoczni Ustka Sp. z o.o. powstaje najlżejsza w Europie łódź regatowa napędzana energią słoneczną Fiten Solar 2012. Jej kadłub, wybudowany w nowoczesnej technologii infuzji według projektu gdyńskich inżynierów, będzie ważył tylko 12 kg. Łodzie poruszane dzięki panelom fotowoltaicznym są przykładem efektywnego zastosowania energii odnawialnej ze słońca w sporcie i przemyśle.
Łódka Fiten Solar 2012 została zaprojektowana z myślą o Frisian Solar Challenge, najtrudniejszych i największych regatach łódek solarnych na świecie. Co dwa lata odbywają się one na wodach holenderskiego regionu Fryzji. Biorą w nich udział zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Brazylii i całej Europy. Promują wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz współpracę między ośrodkami akademickimi a sektorem przemysłu ekologicznych technologii. Fiten Solar Team, jako jedna z dwóch ekip z Polski (obok drużyny Politechniki Gdańskiej), wystartuje w nich w przyszłym roku już po raz czwarty.
– Do pokonania jest prawie 250 km tylko dzięki energii czerpanej ze słońca, bez doładowania z zewnątrz oraz wprowadzania zmian konstrukcyjnych podczas trwania wyścigu – wyjaśnia Bartosz Puchowski, kierownik Fiten Solar Team, główny projektant łódki i jej sternik. – Dlatego wymagają łodzi o specyficznej, starannie przygotowanej konstrukcji.
Fiten Solar 2012 wyróżnia się kadłubem o bardzo małym oporze. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości kompozytów epoksydowo-węglowych oraz technologii infuzji w formie jednostka będzie ultralekka. Sam kadłub będzie ważył 12 kg, a łódka w pełni wyposażona, ze sternikiem i panelami fotowoltaicznymi, gotowa do pływania 224,5 kg. Jej 2 kg cięższe poprzedniczki, wykorzystywane przez Fiten Solar Team, od 4 lat były najlżejsze w całej stawce regat. Dodatkowo łódkę wyróżnia system stabilizujący – specyficzne pływaki boczne o niewielkiej masie i dużej stateczności.
Bartosz Puchowski podkreśla, że chociaż łódka Fiten Solar 2012 ma zastosowanie właściwie tylko w regatach, podobne jednostki po niewielkich modyfikacjach mogą służyć również celom turystycznym i rekreacyjnym.
– Łódki napędzane energią słoneczną doskonale nadają się do pływania w strefach ciszy – po kanałach, rzekach i spokojnych jeziorach. Bez problemu można nimi pływać przez cały dzień bez dodatkowego źródła zasilania, choć ze względu na wygodniejszą, bardziej masywną konstrukcję nie będą osiągać tak wysokich prędkości jak łódka regatowa. Zaletą takiej formy żeglowania jest przede wszystkim wysoki komfort. Ponieważ nie ma kopcącego silnika spalinowego, a napęd elektryczny działa bardzo cicho, jest czysto, miło i przyjemnie.
Budowa Fiten Solara 2012 potrwa ok. 3 tygodni. Na początku kwietnia łódka przejdzie testy w Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku.
Wytrzyma:)
Skoro poprzednie łódki tej ekipy tak się nieźle sprawowały, z tą nie może być inaczej. Choć taki lekki kadłub wydaje się strasznie kruchy, to materiały z jakich jest wykonana – prawie niezniszczalne;-)
ja chcę na Mazury! na łódeczki:)
:)))))