Papierowa "folia" bąbelkowa - rewolucja czy trend? | ekologia.pl
Ekologia.pl Styl życia Eko technologie Papierowa „folia” bąbelkowa – rewolucja czy trend?

Papierowa „folia” bąbelkowa – rewolucja czy trend?

Papier bąbelkowy charakteryzuje się lekkością, miękkością i doskonałą elastycznością, co czyni go łatwym do recyklingu i biodegradacji ekologicznym materiałem opakowaniowym.Pytanie brzmi, czy papierowa wersja ma szansę wyprzeć foliową z pozycji lidera materiałów opakowaniowych, czy też jest to jedynie trend powiązany z ekologią?

folia

fot. Mac-Graf
Spis treści

Cechy folii bąbelkowej, cechy papieru bąbelkowego

Cechy wspólne

 • Skutecznie amortyzują wstrząsy

  Nie ma lepszej ochrony w świecie pakowania przesyłek niż dmuchany bąbel. Między innymi dlatego powstało tak wiele ich wariantów: różne rozmiary, grubości, kształty.

 • Stosunkowo tanie w porównaniu do innych materiałów (biorąc pod uwagę ich większą skuteczność)

 • Możliwość ponownego wykorzystania

 • Antystatyczność

  Oba materiały mają właściwości antystatyczne, z tą różnicą, że folia bąbelkowa wymaga specjalnego procesu produkcji aby nabyć tą cechę. Wariant antystatyczny takiej folii jest zwyczajowo barwiony na różowo, w celu łatwej identyfikacji.

 • Wytrzymałość na rozerwanie

  Wbrew pozorom papier jest bardzo wytrzymały na przekłucie jak i rozerwanie, nie ustępując w tym względzie oryginałowi z produkowanego z folii PE.

Różnice

Pomimo podobnej konstrukcji i generalnej idei, pomiędzy obydwoma materiałami występują różnice ujawniające się głównie w parametrach.

 • Wodoodporność

  Jest to, póki co, najbardziej istotna różnica definiująca spektrum zastosowania papierowego bąbla. Laminowanie nie wchodzi w grę, gdyż wtedy traci swoje walory eko. Inne rozwiązania, jak woskowanie go, są na razie drogie, jednak w przyszłości może uda się tą niedogodność rozwiązać w inny sposób.

 • Wytrzymałość na ściśnięcie

  Kolejny aspekt, który sprawia, że obecnie papier bąbelkowy nie może być stosowany tam, gdzie sprawdza się folia bąbelkowa, gdyż ta druga pozwala w łatwy sposób zwiększyć swoją wytrzymałość poprzez nawinięcie kolejnych warstw na siebie. Z papierem bąbelkowym nie jest to takie proste.

 • Obsługa

  Papier łatwo ciąć, czego nie można powiedzieć o folii bąbelkowej.

Papier kontra polietylen – czy silniejszy zawsze wygrywa?

Klasyczna folia bąbelkowa wysokiej jakości wydaje się mieć przewagę pod każdym względem, a jednak przewidywania wzrostu udziału wersji papierowej są bardziej niż optymistyczne. Wynika to głównie z preferencji konsumentów, którzy zaczęli cenić rozwiązania nie obciążające środowiska naturalnego. Jeśli nie produkcją opakowania, to przynajmniej jego utylizacją. Nie ma przy tym znaczenia, czy faktycznie produkcja i użycie papieru bąbelkowego jest mniej dewastujące dla środowiska planety – czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal.

 

Producent folii bąbelkowej z Bydgoszczy, firma Mac-Graf, podkreśla jednak, że obecnie można ten materiał jest o wiele bardziej ekologiczny niż w swojej oryginalnej formie. Technologia poszła tak naprzód, że obecnie większość produkcji odbywa się z granulatów, a cały proces nie jest uciążliwy dla środowiska.

 

Jako jeden z materiałów opakowaniowych, bańka papierowa wygląda na taki z „wyższej półki”: jest piękna i ekologiczna. Można ją owijać przedmioty bez użycia taśmy do zabezpieczania krawędzi. Przyspieszając w ten sposób pakowanie, może zaoszczędzić firmom czas i pieniądze, poprawić efektywność ekonomiczną i ułatwić pakowania.

 

Benefity wizerunkowe warto również brać pod uwagę, choć w tym wypadku mierzenie przejścia od foli na papier jest nieco bardziej złożone.

Ostatnie słowo

Nie ma czegoś takiego jak najlepszy materiał opakowaniowy. Dobierz go w zależności od kalkulacji kosztów, potrzeb i zamierzonego efektu.

art.sponsorowany

4.6/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments