Pierwszy motocykl z napędem hybrydowym
Ekologia.pl Styl życia Motoryzacja Pierwszy motocykl z napędem hybrydowym

Pierwszy motocykl z napędem hybrydowym

Źródło: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Samochody hybrydowe są popularne i nikogo już nie dziwią. Koncerny motoryzacyjne przeznaczają ogromne środki na rozwój tej technologii. Ale dopiero jedna firma zdecydowała się na użycie takiego układu w motocyklu – podaje serwis Interia.pl.

Firmą, która zdecydowała się na takie rozwiązanie w motocyklu jest legendarny Orange Country Choppers. Na zlecenie Schneider Electric został wyprodukowany pierwszy chopper z napędem hybrydowym.

Motocykl został zaprojektowany jako seryjny pojazd, który może być ładowany prądem z domowego gniazdka. Podstawową jednostką napędową i jednocześnie generatorem energii elektrycznej jest silnik benzynowy V2. Przy tylnym kole zamontowano dodatkowy motor elektryczny, który dysponuje mocą 48 KM.

Motocykl może pracować w czterech trybach. Korzystając wyłącznie z silnika elektrycznego maszyna może przejechać 60 km. Najlepsze osiągi pojazd uzyskuje w trybie hybrydowym, kiedy tylne koło jest napędzane przez obie jednostki. Sumaryczna wartość momentu obrotowego wynosi 400 Nm, czyli tyle ile generuje większość benzynowych silników V8.

Średnie zużycie paliwa, w zależności od warunków, waha się w granicach 3,5–4 litrów na 100 km. Motocykl waży 430 kg. Ciekawostką jest fakt, że faza projektowania i konstrukcji zajęła 60 dni – wliczając w to szkice konstrukcji, budowę modelu testowego i próbne złożenie prototypu przed odesłaniem do lakierni.

Źródło: Interia.pl

4.8/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments